Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Zaujímavosti

Najvyšší súd potvrdil väzbu pre právnikov a veterinára v kauze Dobytkár

V akcii Dobytkár bol prepustený z kolúznej väzby prvý obvinený

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana K. a Ľubomíra K. a veterinára Ľubomíra K., ktorí sú obvinení z prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

„Najvyšší súd na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR i všetkých troch obvinených. Senát Najvyššieho súdu sa stotožnil s dôvodmi väzby tak, ako ich ustálil súd prvého stupňa vo svojom rozhodnutí,“ vysvetlila pre TASR hovorkyňa.

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici zobral obvinených do väzby 7. marca z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti. Obvinení majú byť z obzvlášť závažných zločinov prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti v štádiu prípravy.

Únik informácií?

Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu, ktoré majú Aktuality.sk k dispozícii, vyplýva aj možný únik informácií.

„U jedného z obvinených, ktorý v kauze figuruje ako možný vybavovač dotácií, sa totiž počas domovej prehliadky našla kópia dokumentu z vyšetrovania. Išlo o žiadosť vyšetrovateľov, ktorú poslali do Pôdohospodárskej platobnej agentúry. V tomto dokumente od nej policajti žiadali informácie o všetkých podozrivých projektoch. Obvinený teda už pred raziou poznal zoznam všetkých 14 projektov, ktoré NAKA vyšetruje,“ informuje portál aktuality.sk.

Zatiaľ sa nepodarilo zistiť, ako sa kópia takého citlivého dokumentu dostala do rúk údajného vybavovača a dnes už aj obvineného v kauze.

PPA bude spolupracovať s NAKA

Troch väzobne stíhaných a ďalšie osoby zadržala začiatkom marca Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie s názvom Dobytkár. Počas akcie vtedy zadržali deväť osôb, hotovosť vo výške 100.000 eur a obrazy v hodnote 800.000 eur.

„Pôdohospodárska platobná agentúra nedisponuje bližšími informáciami o danej veci. PPA bude v danej veci úzko spolupracovať s NAKA a okamžite, ako dostane informácie od orgánov činných v trestnom konaní, vyvodí personálne dôsledky v súlade so zákonom o štátnej službe,“ uviedol začiatkom marca v reakcii na akciu hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

Stretli ste pri podávaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok na Pôdohospodársku platobnú agentúru s korupciou?

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Polícia Slovenskej republiky

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.