Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Na potápajúcej sa mliečnej lodi sú i mliekari

Zástupcovia mliekarov sa minulý týždeň vyjadrili, že s neustálym poklesom produkcie mlieka na Slovensku klesá aj ich schopnosť konkurencieschopne spracovávať túto komoditu. Neváhali súčasnú situáciu prirovnať k nedávnemu stavu v chove ošípaných, alebo v pestovaní cukrovej repy, ktoré boli na Slovensku výrazne obmedzené. Neriešenie problému môže priamo ohroziť 10 – 11 tisíc pracovných miest, ktoré spolu roľníci a mliekari vo výrobe a spracovaní mlieka vytvárajú.

„Uvedomujeme si, že slovenskí poľnohospodári majú právo dostať za surovinu aspoň toľko, aby im to pokrylo výrobné náklady,“ hovorí Zuzana Nouzovská, generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu, ktorá ďalej dopĺňa, že prostriedky sa ale nestrácajú u mliekarov, ktorí minulý rok dosiahli stratu viac ako 1,36 milióna eur.

V roku 2009 slovenský mliekarenský priemysel podľa jej informácií evidoval zisk v hodnote 5,16 milióna eur, v roku 2008 stratu na úrovni 6,23 milióna eur a za rok 2007 zisk vo výške 8,80 milióna eur.

„Tie čísla hovoria o výkyvoch, ktoré v mliečnom sektore sú. Tak ako sektor prvovýroby mlieka, tak aj sektor spracovania mlieka bol v minulom roku v strate,“ uviedla Nouzovská.

Problémom je i neustály pokles zastúpenia slovenských mliečnych produktov v obchode. Podiel slovenských kyslomliečnych výrobkov na ponuke obchodu dosiahol menej ako 50 percent, masla približne 30 percent, tekutého mlieka 40 percent a podiel syrov katastrofálnych niečo vyše 10 percent.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments