Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV žiada od vlády milióny eur na opatrenia súvisiace s africkým morom

MPRV žiada od vlády milióny eur na opatrenia súvisiace s africkým morom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR žiada od vlády uvoľniť nad rámec disponibility zdrojov kapitoly finančné prostriedky vo výške 24,23 milióna eur na opatrenia súvisiace s nákazou afrického moru ošípaných (AMO).

Vyplýva to z Návrhu mimoriadnych opatrení na kontrolu a tlmenie AMO a ich finančného zabezpečenia, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Vláda zároveň uložila rezortu financií a pôdohospodárstva hľadať zdroje na pokrytie potrebných nákladov.

„Nakoľko ide o preventívne a eradikačné opatrenia, ktorých úlohou je zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných na území Slovenskej republiky, implementácia opatrení obsiahnutá v materiáli bude mat pozitívny vplyv na životné prostredie,“ uviedol rezort pôdohospodárstva.

Vládny materiál obsahuje informáciu o súčasnej nákazovej situácii v súvislosti s prepuknutím nákazy AMO na území SR. Obsahuje charakteristiku choroby, popis vírusu nákazy, zdravotné a ekonomické riziká afrického moru ošípaných a diviakov a prehľad vývoja nákazovej situácie. Modelovým príkladom materiál vyčísľuje náklady a škody, ktoré môžu vzniknúť pri eradikácii chovu ošípaných v prípade rozsiahlejšieho výskytu AMO v SR v aktuálnom mieste výskytu a potenciálneho šírenia.

V prípade výskytu afrického moru ošípaných sa v ohnisku nákazy podľa MPRV usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje sa, respektíve obmedzuje obchodovanie so živými ošípanými, spermou, vajíčkami, embryami, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa. Pri potvrdení choroby u diviačej zveri sa zastavuje, respektíve reguluje poľovanie nielen na diviakov, ale aj ostatnú voľne žijúcu zver, obmedzuje sa pohyb ľudí a zvierat v lese a zastavuje sa obchodovanie s mäsom diviakov vrátane produktov z tohto mäsa.

MPRV dodalo, že na územie EÚ prenikol AMO v roku 2014 prostredníctvom infikovaných diviakov z územia Bieloruska a Ruskej federácie. V roku 2017 sa ku krajinám s výskytom AMO pridala Česká republika, ktorej sa nákazu podarilo úspešne eradikovať, Rumunsko, Belgicko a ďalšie krajiny. V apríli 2018 prepukla nákaza v dvoch oblastiach Maďarska v blízkosti slovenských hraníc. Maďarsko eviduje momentálne 743 prípadov výskytu nákazy v diviačej populácii a vyše osemsto pozitívnych kusov diviaka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments