Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
MPRV SR Z domova

MPRV: Rozhodnutie o presune peňazí do 1. piliera by bolo nestrategické

blank

Aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR považuje presun prostriedkov z 2. piliera do 1. piliera agropodpôr, o ktorom sa rozhodlo pred nástupom šéfky MPRV SR Gabriely Matečnej (SNS) na jej post, za nestrategické rozhodnutie. Uviedol to pre TASR Michal Feik z MPRV SR v reakcii na kritiku opozičného hnutia Sme rodina.

„Program rozvoja vidieka (PRV) na obdobie 2014 až 2020 bol vyrokovaný ešte pred nástupom ministerky Gabriely Matečnej do funkcie (2016), preto jej nemožno pripisovať zodpovednosť za rozhodnutie spred jej pôsobenia. Podobne ako hnutie Sme rodina hodnotíme presun prostriedkov z druhého piliera do prvého v minulosti ako nestrategické rozhodnutie. MPRV SR v súčasnosti podporuje zámer presunúť časť finančných prostriedkov z prvého do druhého piliera,“ spresnil v reakcii Feik.

To, s čím sa slovenský agrosektor borí, je podľa Feika nízka konkurencieschopnosť v porovnaní s okolitými krajinami.

„Aj preto až 60 % potravín dovážame. Dokážeme síce dopestovať alebo dochovať kvalitné suroviny, ale keďže nemáme dostatočne rozvinutý potravinársky priemysel, pridaná hodnota vzniká v zahraničí. Preto v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) podporujeme presun časti prostriedkov z prvého do druhého piliera,“ podčiarkol.

„Kým v prvom pilieri dostávajú poľnohospodári platbu na hektár a v podstate bez ohľadu na produkciu, v druhom pilieri môžeme podporiť investície, ako napríklad nové technológie v potravinárstve, budovanie skladových priestorov, skrátenie dodávateľského reťazca a podobne,“ dodal Feik.

Hnutie Sme rodina víta a oceňuje kvalitnú analytickú prácu, ktorú vo svojej záverečnej správe

„Revízia výdavkov na pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka“ pred niekoľkými dňami poskytol útvar Hodnota za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR a Inštitút pôdohospodárskej politiky (IPP) pri MPRV SR.

 „Je nepochopiteľné, že ministerka Gabriela Matečná ignoruje závery a odporúčania týchto odborníkov, ktorí jasne deklarujú zlé hospodárenie MPRV SR s verejnými financiami v aktuálnom plánovacom období rokov 2014 až 2020. Ministerstvo uprednostnilo priame platby pred rozvojom vidieka, čím spôsobilo obohacovanie sa veľkých poľnohospodárskych podnikov s tisíckami hektárov na úkor malých, stredných a rodinných fariem, spôsobilo deformáciu trhu s pôdou a prepad všetkých produkčných a ekonomických ukazovateľov slovenského agropotravinárskeho sektora,“ uviedol predseda hnutia Boris Kollár.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1591 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  AKS
  30. júla 2019

  Musím zareagovať z toho dôvodu, nakoľko v tom období takmer všetky relevantné samosprávne organizácie aj AKS sme požadovali presun finančných prostriedkov z II.piliera do I.-ého teda na priame platby (každý bol spokojný so sumou na hektár, malý aj veľký). V tom období v rámci projektových podpôr do celého systému sa vsunuli rôzne subjekty, ktoré „vypracovali projekty“ a stali sa príživníkmi na úkor poľnohospodárov. Čaká nás v ďalšom plánovacom období v rámci SPP zmeniť tento systém na iných základoch v prospech všetkých skutočných poľnohospodárov (malých aj veľkých) z celospoločenského pohľadu .
  H.Patasiová-predseda AKS

  Odpovedať
  1. blank
   Jaroslav Karahuta
   30. júla 2019

   Presun finančných prostriedkov z II. do I.piliera a alokácia 90% peňazí z PRV 2014-2020 za 7 mesiacov v prospech “ blízkych“ alebo „čudných“ firiem bola zásadná chyba a jej výsledok a dopad vidíme dnes, na ekonomike SK poľnohospodárstva. Podstatné je to, či to bolo robené systém pokus/omyl, alebo to bolo sofistikovane pripravované pre úzku skupiny tzv. poľnohospodárov.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.