Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV: Rozhodnutie o presune peňazí do 1. piliera by bolo nestrategické

MPRV: Rozhodnutie o presune peňazí do 1. piliera by bolo nestrategické
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR považuje presun prostriedkov z 2. piliera do 1. piliera agropodpôr, o ktorom sa rozhodlo pred nástupom šéfky MPRV SR Gabriely Matečnej (SNS) na jej post, za nestrategické rozhodnutie. Uviedol to pre TASR Michal Feik z MPRV SR v reakcii na kritiku opozičného hnutia Sme rodina.

“Program rozvoja vidieka (PRV) na obdobie 2014 až 2020 bol vyrokovaný ešte pred nástupom ministerky Gabriely Matečnej do funkcie (2016), preto jej nemožno pripisovať zodpovednosť za rozhodnutie spred jej pôsobenia. Podobne ako hnutie Sme rodina hodnotíme presun prostriedkov z druhého piliera do prvého v minulosti ako nestrategické rozhodnutie. MPRV SR v súčasnosti podporuje zámer presunúť časť finančných prostriedkov z prvého do druhého piliera,” spresnil v reakcii Feik.

To, s čím sa slovenský agrosektor borí, je podľa Feika nízka konkurencieschopnosť v porovnaní s okolitými krajinami.

“Aj preto až 60 % potravín dovážame. Dokážeme síce dopestovať alebo dochovať kvalitné suroviny, ale keďže nemáme dostatočne rozvinutý potravinársky priemysel, pridaná hodnota vzniká v zahraničí. Preto v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) podporujeme presun časti prostriedkov z prvého do druhého piliera,” podčiarkol.

“Kým v prvom pilieri dostávajú poľnohospodári platbu na hektár a v podstate bez ohľadu na produkciu, v druhom pilieri môžeme podporiť investície, ako napríklad nové technológie v potravinárstve, budovanie skladových priestorov, skrátenie dodávateľského reťazca a podobne,” dodal Feik.

Hnutie Sme rodina víta a oceňuje kvalitnú analytickú prácu, ktorú vo svojej záverečnej správe

“Revízia výdavkov na pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka” pred niekoľkými dňami poskytol útvar Hodnota za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR a Inštitút pôdohospodárskej politiky (IPP) pri MPRV SR.

 “Je nepochopiteľné, že ministerka Gabriela Matečná ignoruje závery a odporúčania týchto odborníkov, ktorí jasne deklarujú zlé hospodárenie MPRV SR s verejnými financiami v aktuálnom plánovacom období rokov 2014 až 2020. Ministerstvo uprednostnilo priame platby pred rozvojom vidieka, čím spôsobilo obohacovanie sa veľkých poľnohospodárskych podnikov s tisíckami hektárov na úkor malých, stredných a rodinných fariem, spôsobilo deformáciu trhu s pôdou a prepad všetkých produkčných a ekonomických ukazovateľov slovenského agropotravinárskeho sektora,” uviedol predseda hnutia Boris Kollár.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
AKS
AKS
30. júl 2019 9:46

Musím zareagovať z toho dôvodu, nakoľko v tom období takmer všetky relevantné samosprávne organizácie aj AKS sme požadovali presun finančných prostriedkov z II.piliera do I.-ého teda na priame platby (každý bol spokojný so sumou na hektár, malý aj veľký). V tom období v rámci projektových podpôr do celého systému sa… Celý komentár »

Jaroslav Karahuta
Jaroslav Karahuta
30. júl 2019 11:35
Odpoveď na  AKS

Presun finančných prostriedkov z II. do I.piliera a alokácia 90% peňazí z PRV 2014-2020 za 7 mesiacov v prospech ” blízkych” alebo “čudných” firiem bola zásadná chyba a jej výsledok a dopad vidíme dnes, na ekonomike SK poľnohospodárstva. Podstatné je to, či to bolo robené systém pokus/omyl, alebo to bolo… Celý komentár »