Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Mlyn Kolárovo: Druhá vzorka ukrajinského obilia je v súlade s predpismi

Mlyn Kolárovo: Druhá vzorka ukrajinského obilia je v súlade s predpismi
insert_photoTASR

Druhá laboratórna vzorka ukrajinskej pšenice v Mlyne Kolárovo je v súlade s požiadavkami predpisov. Uviedol to pre TASR člen predstavenstva akciovej spoločnosti Mlyn Kolárovo Levente Varga. Ako prvý na výsledok upozornil portál noviny.sk .

“Dnes (18. 4.) sme dostali výsledky kontravzorky. Aj keď je tam nameraná minimálna hodnota, podľa posúdenia laboratória, vzorky sú v súlade s požiadavkami platného znenia predpisov,” spresnil Varga.

“Tiež sme testovali múku vyrábanú z tejto pšenice. Výsledky potvrdzujú, že pesticídy v múke vôbec nie sú prítomné. To znamená, že moderné čistiace stroje sú schopné minimalizovať/odstrániť prípadné zostatky nepovolenej látky,” informoval.

Dodal, že v spoločnosti taktiež testovali otruby.

“Aj tam nameralo laboratórium minimálne hodnoty, ale hodnotenie aj v tomto prípade je pozitívne,” doplnil.

“Pred hodnotením kvality tejto šarže potrebujeme počkať na výsledky tretej vzorky. V každom prípade je možné vyhlásiť, že vyrábaná múka neobsahuje žiadne rezíduá a plne vyhovuje požiadavkám EÚ,” uzavrel v utorok Levente Varga.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR informovalo 13. apríla, že na základe nevyhovujúcich výsledkov analýzy 1500 ton pšenice z Ukrajiny, ktorú Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR zachytila v mlyne v Kolárove, zavádza agrorezort Usmernenie na zákaz spracovania a uvedenia do krmovinového a potravinového reťazca. Vyplýva z neho prísny zákaz spracovania a uvedenia na trh už naskladneného ukrajinského obilia a múky z neho.

V kontrolovanej vzorke sa potvrdil výskyt pesticídu, ktorý nie je povolený v EÚ a má negatívny vplyv na zdravie ľudí. V pondelok (17. 4.) vláda SR zakázala dovoz obilia a niektorých agrokomodít z Ukrajiny.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ľp
ľp
19. apríl 2023 7:55

Žiadny čistiaci stroj v mlyne nedokáže odstrániť chemické rezíduá. Tie sa nachádzajú vnútri zrna, sú už súčasťou chemického zloženia zrna a mechanicky sa odstrániť nedajú.

Jano
Jano
26. apríl 2023 20:51

Nebudem kupovať múku, ktorá nebola vyrobená zo slovenského obilia. Keby tak robil každý, mlyny by pomohli slovenským pestovateľom. Nech skapú, keď idú iba po cene!!!