Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister má záujem vytvoriť s agrosamosprávou koncepciu

Minister má záujem vytvoriť s agrosamosprávou koncepciu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenský agrosektor je podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) “ďaleko, ďaleko za stavom spred roka 1989”.

“Pokiaľ porovnávame stav za posledných 10 rokov alebo posledných 15 rokov, stále je zaznamenávaný pokles v produkcii, či už prvovýroby, alebo spracovania ako takého,” uviedol v rozhovore pre TASR Jahnátek.

“Slovensko má absolútny deficit v oblasti živočíšnej výroby. Niektoré druhy živočíšnej výroby, ktoré boli kedysi doménou Slovenska, dnes už neexistujú – napríklad chov vodnej hydiny, sliepok. Chov ošípaných sa ku koncu roku 2011 dostal do úplne minimálneho stavu. Ošipárne už v podstate nevlastnia slovenskí farmári. Jestvuje u nás dosť veľký dlh v oblasti živočíšnej výroby, v oblasti rastlinnej výroby – úplne vypadli celé sektory, ako bola výroba zeleniny, výroba ovocia, nielen jabĺk, ale aj ďalších druhov ovocia,” poznamenal minister.

Jedinou oblasťou, ktorá si podľa šéfa MPRV SR zachovala akú-takú veľkosť a ekonomickú profitabilitu, je výroba základných potravinárskych komodít, akými sú pšenica, jačmeň, kukurica.

“Plochy, na ktorých sa tieto plodiny dopestovávajú, sú znížené, ale plodiny majú vysokú výnosnosť a sú ekonomicky takmer opodstatnené. Sú síce schopné ekonomickej reprodukcie, ale to je málo na to, aby sme hovorili o výrobe a spotrebe ako celku,” doplnil.

“Nemôžeme všetko stavať len na kukuricu a pšenicu, niektoré oblasti, ktoré tu mali tradíciu, dnes neexistujú. Treba hľadať riešenia, ako znovu zobudiť slovenských zeleninárov, slovenských ovocinárov, slovenských včelárov, ako podporiť chov hydiny, rozšíriť chov oviec, hovädzieho dobytka, najmä v znevýhodnených podhorských oblastiach, kde ráz krajiny a klimatické podmienky neumožňujú nič iné, ale sú zároveň dobrým priestorom pre ekologický chov oviec a hovädzieho dobytka,” spresnil.

“Musíme si vytvoriť nejakú vlastnú poľnohospodársku politiku. Túto by som rád vytvoril spolu s poľnohospodárskou samosprávou. Mali by sme si pripraviť nejaký názor spoločnej politiky aj vzhľadom na to, že od roku 2014 začne nové programovacie obdobie a k tomu by už mala byť pripravená vlastná poľnohospodárska politika na úrovni SR,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
20. apríl 2012 23:08
Štefan
Štefan
21. apríl 2012 5:44

Milý čitateľ, nevidel by som to tak čierne. Práve samospráva, konkrétne “Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora”, je iniciátorom projektu, v rámci ktorého si zhruba pred 3-mi mesiacmi spolu s “UniCredit Bank” a “polnoinfo.sk” dali za cieľ vytvoriť akúsi platformu pre verejnú diskusiu o budúcej podobe národnej Koncepcie poľnohospodárstva (diskusia k… Celý komentár »

MD
MD
21. apríl 2012 8:09

Všetko podstatné bude poľnohospodárskej verejnosti predstavené 26.apríla 2012 na tlačovej konferencii??? “Zamerajme sa na to, čo môžeme ovplyvniť a čo môžeme zlepšiť sami a na to, kde môžeme odstrániť naše chyby.” Podla mojeho nazoru sami mozeme ovplyvnit a odstranit vlastne chyby iba na vlastnej pode, vlastnym rozumom a vlastnymi silami… Celý komentár »

Štefan
Štefan
21. apríl 2012 9:10

Vynikajúci príspevok! Práve o toto nám v iniciatíve, ktorá bude predstavená 26.apríla ide. T.j., aby manažéri ako Vy vyjadrovali svoje názory k budúcemu smerovaniu poľnohospodárstva. Pod predstavením “všetkého podstatného” som mal na mysli, že predstavíme filozofiu “iniciatívy” a portál (www.spp2020.sk), na ktorom sa budete môct k jednotlivým témam vyjadrovať (témy… Celý komentár »

MD
MD
21. apríl 2012 21:06

Pozrel som si odporucanu stranku. Otvorenych otazok je tam pre cely kolektiv kvalifikovanych analytikov a odbornikov. To vyzaduje koncentrovanu a systematicku kolektivnu pracu a nie internetovu diskusiu. Plytva sa prostriedkami na hlbkovu vymenu statnych uradnikov prakticky po kazdych volbach, kde castokrat nastupuju do riadenia ludia bez znalosti a odbornej praxe… Celý komentár »

Anonym
Anonym
22. apríl 2012 9:12

Už v tejto chvíli môžem konštatovať, že Vaše názory, či postrehy, ako aj ďalších “ľudí z praxe” nás určite zaujímať budú! S Vašim konštatovaním, ktoré sa týka tvorby koncepcie, je možné sa stotožniť takmer okamžite. “Iniciatíva” si totiž nekladie za cieľ koncepciu vypracovať, skôr chceme podnietiť diskusiu k jej podobe… Celý komentár »

zolo
zolo
22. apríl 2012 10:09

len aby koncepciu netvorili ludia z vedy a výskumu ale ludia z praxe lebo to dopadne tak ako nechceme katastrofalne, len pre zaujímavost by som vyzval konfrontovat ludi z praxe a ludí z teorie aké rozne by boli pohlady na celu spp.