Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Minister: Brusel v súvislosti so sankciami zareagoval ústretovo

Brusel v súvislosti s kompenzáciami vyplývajúcimi z ruských sankcií zareagoval veľmi ústretovo. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

“Brusel veľmi ústretovo zareagoval a ‘pustil’ niektoré schémy na ovocie a zeleninu, aby kompenzoval straty z vývozu do Ruskej federácie,” spresnil.

Niektoré členské štáty EÚ podľa neho zneužili ponúkaný kompenzačný mechanizmus. “Brusel momentálne teda zastavil výplatu kompenzácií, hľadá nejaký prísnejší mechanizmus na kontrolu, aby nahlásené straty boli reálne,” upozornil.

“V prípade Slovenskej republiky ideme preventívne predkladať na rokovanie vlády materiál, v ktorom sa navrhuje zvýšenie domácej spotreby potravín, vzhľadom na to, že vývoz zo SR do RF je na úrovni 30 až 31 miliónov eur, čo nie je až taká vysoká suma. Obava však je, aby k nám na Slovensko neprichádzali tovary z iných členských krajín EÚ,” povedal.

“My ideme teda skôr preventívne reagovať na potenciálnu hrozbu dovozu z iných členských štátov,” podotkol. Veľké nákupné centrá sa podľa jeho slov snažia nakúpiť tovary čo najlacnejšie. “Naši výrobcovia sa snažia zas kryť si aspoň svoje výrobné náklady, čiže skôr je to teraz v tej pozícii, že momentálne sa dohadujú ceny. Ale o mesiac možno budeme vedieť, ako cenové rokovania dopadli,” uzavrel šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments