Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Mičovský: Je hanebné, že vraciame milióny určené na rybničné hospodárstvo

Mičovský: Je hanebné, že vraciame milióny určené na rybničné hospodárstvo
insert_photoTASR

Je zarážajúce až hanebné, že Slovensko vracia každoročne milióny eur, pretože nevieme využiť prostriedky Európskej únie, ktoré sú určené na rybničné hospodárstvo. Počas minulotýždňovej návštevy salaša v Pružine v Považskobystrickom okrese to povedal šéf agrorezortu Ján Mičovský (OĽANO).

„Mám pred sebou slová českého ministra pôdohospodárstva Miroslava Tomana, ktorý povedal, že v Českej republike je 52.000 rybníkov, ale chce, aby každý deň pribudol jeden nový rybník, to znamená 365 rybníkov za rok. My máme necelých 2000 rybníkov, takže je to pre nás veľká výzva,“ zdôraznil minister.

Ako dodal, prekážky z minulosti v podobe pozemkov na tvorbu nových rybníkov či pod vodnými plochami sa už darí riešiť, prioritou teraz bude správne nastaviť systém a určiť v prírode miesta, kde môžu rybníky vyrásť.

„Skoro v každom katastri nájdeme miesto, ktoré je vhodné na to, aby sme tam urobili relatívne jednoduchým spôsobom prehrádzku a vytvorili vodnú plochu. Tá bude slúžiť rybárom, ale aj na to, aby tá krajina nebola suchá. To je cieľ našej poľnohospodárskej politiky – aby sme pýtali ešte viac peňazí a nie aby sme ich vracali,“ doplnil Mičovský.

Verí, že na Slovensku vzniknú stovky nových rybníkov.

„Potrebuje to krajina, potrebuje to suchá zem, potrebuje to možno aj protipožiarny systém,“ zdôraznil.

Rezort podľa neho urobí všetko pre to, aby štátnu pôdu a pôdu neznámych vlastníkov vedeli záujemcom o stavbu rybníkov prenajať jednoduchšie.

„Administratívne prekážky tu sú a sú predmetom kritiky. Nedajú sa odstrániť ako šibnutím čarovného prútika, ale som presvedčený, že nájdeme spôsob, ako umožniť ľuďom, ktorí to chcú robiť, aby to mohli robiť. Verím, že nájdeme ľudí zapálených pre myšlienku produkčného chovu rýb,“ uzavrel šéf agrorezortu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Boris
Boris
25. august 2020 12:35

Vela majitelov malych rybnikov a vodnych ploch by rado vyuzilo moznost cerpat neake prostriedky na rekultivaciu a obnovu svojho majetku.
Avsak nie kazdy chce mat produkcne rybniky. Niektory chcu rybnik vyuzivat ako miesto oddychu, popripade ponuknut ho ku sportovemu rybolovu.

Julo
Julo
25. august 2020 18:00

Veľmi dobrý postreh ministra…, žiaľ všetky doterajšie vedenia a zodpovední úradníci sa celé roky (od 2004) nechali učičíkať predstaviteľmi zabehnutých akvakultúrnych prevádzok, resp. spracovní, ktorí priam nevraživo pozerali na novo-žiadateľov, ktorí by im mohli ukrojiť z alokovaných prostriedkov. Napriek odporúčaniam nezávislých hodnotiteľov alokovali vždy väčšinu zdrojov EÚ len pre úzku… Celý komentár »

Jaroslav Pobeha
Jaroslav Pobeha
18. september 2020 11:57

Veľmi vhodné miesto na stovky rybníkov je južná časť východoslovenskej nížiny – povodie Latorice a Bodrogu. Kedysi to celé bola močaristá oblasť. Súdruhovia sa rozhodli odvodniť celú oblasť kanálom do rieky. Situácia v dnešnom suchu je tak katastrofálna, že ochranári musia posledné mokrade umelo zavodňovať z tohto kanálu, ináč by… Celý komentár »