Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Mestské prostredie je vraj vhodnejšie pre včely, ako vidiek. Príkladom chce byť Nitra

Mestské prostredie je vraj vhodnejšie pre včely, ako vidiek. Príkladom chce byť Nitra
insert_photoTASR

Zatiaľ čo v mnohých veľkomestách sú takzvané mestské včely už obľúbeným trendom, v meste pod Zoborom existuje pár rozbiehajúcich sa projektov. Po novom by však mali mestské včely prísť viac do povedomia obyvateľov.

„Projekt Mestské včely v Nitre pochádza z dielne mestskej farmy Medík Šedík. Reflektuje narastajúci trend chovu včiel v mestách vo svete. Cieľom je informovať obyvateľov mesta o dôležitosti včiel a iných opeľovačov, ako sú čmeliaky, motýle a samotárske včely a o ich význame pre prírodu a krajinu,“ vysvetľuje autor projektu Peter Šedík.

Sám chová včely vo viacerých lokalitách – napríklad v mestskej časti Čermáň, ako aj priamo pod nitrianskym hradom.

„Výskumy opakovane ukázali, že mestské prostredie je vhodnejšie v porovnaní s vidiekom, kde prevláda intenzívne poľnohospodárstvo. V meste je nižšia miera chemizácie a opeľovače tam nájdu bohatšiu pastvu. Poskytujú im ju mestské záhrady, balkónové výsadby, parky či aleje. V Nitre je to napríklad lipová alej popri rieke Nitra,“ dodáva Šedík.

Práve vhodnou výsadbou môžu včely a iné opeľovače podporiť aj obyvatelia mesta. Vhodné sú nektárodajné rastliny, bylinky, ako aj okrasné či úžitkové záhrady pri rodinných domoch. Ďalším spôsobom je budovanie a vyvesovanie hmyzích resp. včelích domčekov, ktoré môžu byť úkrytom pre divoké a samotárske včely.

„Do projektu sa môže zapojiť ktokoľvek, aj návštevníci mesta. Preto máme v ponuke napríklad aj balíčky lúčnej zmesi, ktorú si môžu zakúpiť a vysadiť medonosné rastliny priamo doma na dvore, alebo na balkóne,“ uvádza riaditeľka Nitrianskeho turistického informačného centra Marta Hároníková.

Nitriansky región sa podľa nej chce medom a včelárstvom aj viac prezentovať navonok a prilákať turistov.

„Preto spúšťame pre návštevníkov kampaň Cestami medu, do ktorej sa zapájajú včelári pod certifikovanou značkou Ponitrie. Na jednej strane zverejňujú edukačné blogy či videá, na druhej strane viacerí umožňujú aj návštevu včelej farmy, teda formu zážitkového poznávania včiel priamo v ich chove,“ dodala Hároníková.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments