Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Matečná: Zákon o neprimeraných podmienkach bol schválený ústavnou väčšinou

Matečná: Zákon o neprimeraných podmienkach bol schválený ústavnou väčšinou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prezidentom SR vrátený zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý opätovne schválila Národná rada SR, bol prijatý ústavnou väčšinou 90 poslancov. Upozornila na to na brífingu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS). Nová právna úprava začne platiť od 1. mája.

Obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín budú podľa nej férovejšie a vyváženejšie. Nová právna úprava eliminuje viac ako 40 rôznych nekalých obchodných praktík. Dodávatelia budú ochránení od rôznych dodatočných poplatkov, skráti sa lehota splatnosti faktúr, pribudne možnosť podávania anonymných podnetov, zlepší sa kontrola a sprísnia sa sankcie.

“Obchodovanie s potravinami bolo dlhodobo poznačené rôznymi nekalými praktikami. Dodávatelia boli tlačení do množstva plnení nad rámec dohodnutej kúpnej ceny. Išlo napríklad o rôzne skryté zľavy, poplatky za letáky, dlhé lehoty splatnosti faktúr, jednostranne nevyvážené zmluvné vzťahy alebo platby za zaradenie do registra dodávateľov. Zneužívanie silnejšej pozície v obchodnom vzťahu má negatívny vplyv na poľnohospodárstvo, potravinárstvo a ohrozuje aj potravinovú suverenitu a sebestačnosť Slovenska,” povedala Matečná.

Pocítiť to môžu podľa agroministerky aj spotrebitelia, keďže dosť často prichádza k diskriminácii domácich dodávateľov. Realita je taká, že dodávatelia čelia pravidelnému tlaku zo strany predajcov na znižovanie cien. Výrobcovia sú potom nútení siahať po lacnejších surovinách, na čo v konečnom dôsledku dopláca spotrebiteľ.

“Obchodné vzťahy sú výrazne deformované aj faktorom strachu, ktorý spôsobuje, že strana so slabšou vyjednávacou pozíciou neuplatní v plnej miere svoje práva. Z obavy pred ohrozením obchodných vzťahov radšej dodávateľ pristúpi na často jednostranne nevýhodné podmienky. Tomuto sme sa rozhodli urobiť koniec. V tomto nerovnom súboji sme sa jednoznačne postavili na stranu poľnohospodárov, potravinárov a spotrebiteľov,” vysvetlila Matečná.

Agrorezort podľa jej slov očakáva, že výrobcom potravín sa bude na základe novej legislatívnej úpravy “lepšie dýchať”, vďaka čomu budú môcť investovať do nových technológií, zaplatiť ľudí a dodávať kvalitné suroviny.

“Týmto zákonom dávame zelenú našim výrobcom. Umožnime im korektné vzťahy s reťazcami a zvýšme kontrolné mechanizmy tak, aby sa nepoctivým obchodníkom kleplo po prstoch. Je to téma, o ktorej sa na Slovensku hovorí už niekoľko rokov, ale rezonuje aj v celej Európskej únii. Potravinári a spracovatelia potravín sa, bohužiaľ, s nekalými praktikami stretávajú bežne,” podčiarkla na brífingu Eva Antošová, poslankyňa NR SR za SNS.

“Slovenskí dodávatelia nie sú otrokmi predajcov. Má ísť o vyvážený, obojstranne výhodný obchodný vzťah. Predajcovia si musia konečne uvedomiť, že dodávatelia nie sú ich finanční sponzori, ale partneri. Je nemysliteľné, aby sa skladali na ich narodeninové oslavy, regály či redizajny predajne,” upozornil Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR.

Podľa Lapšanského pôvodný zákon bol zastaraný a nevedel riešiť množstvo kreatívnych nápadov, ktoré v potravinovom obchode vznikajú. Navrhovaná právna úprava rozširuje výpočet skutkových podstát a zavádza tiež tzv. generálnu klauzulu, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.

Zákon je podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emila Macha zhodou v rámci celej agropotravinárskej vertikály. “Zákon prechádzal približne dvojročnou, najmä odbornou diskusiou,” podčiarkol Macho.

“Za najdôležitejšie zmeny, ktoré nový zákon prináša, je skrátenie splatnosti faktúr na maximálne 30 dní odo dňa dodania potraviny, platnosť akciovej ceny len na tovar predaný v predajnej akcii a možnosť anonymného podania podnetu na porušenie zákona,” doplnil prezident Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniel Poturnay.

“V boji proti nekalým obchodným praktikám nie sme sami. Európsky parlament pred dvoma týždňami schválil smernicu o nekalých obchodných praktikách, ktorá obsahuje zoznam 15 zakázaných nekalých obchodných praktík. Je to obrovský úspech našej iniciatívy. Tému nekalých obchodných praktík sme otvorili počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016. Boj proti nim, roky prehliadaný, sa vďaka slovenskej agrárnej diplomacii stal jednou z priorít Rady EÚ aj Európskej komisie. Farmári nielen na Slovensku, ale v celej EÚ získavajú znova šancu na transparentné a obchodné prostredie bez nekalých praktík,” uzatvorila Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments