Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
MPRV SR Z ekonomiky

Matečná: Kontrolný systém dotácií je nastavený dobre

chat_bubbleKomentáre: 9 visibilityZobrazenia: 934
UniCredit Bank 2018

Kontrolný systém v SR s agrodotáciami je nastavený dobre. Uviedla to v relácii RTVS O 5 minút 12 podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) v diskusii s opozičným poslancom Národnej rady (NR) SR a bývalým ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom (nezaradený).

„Sme jedna z krajín EÚ, ktorá dostala počas nášho členstva v rokoch 2004 až 2017 najnižšie sankcie za porušenie (neoprávnenosti prijatia priamych podpôr), len na úrovni okolo 1,04 %. Na rozdiel od iných krajín ako Francúzsko, ktoré dostalo 10-% až 12-% sankcie a Gréci dokonca až 25-%. Slovensko (v agrodotáciách) systémovo neporušuje nič. Kontrolný systém, ktorý je na Slovensku, je nastavený dobre. My máme povinnosť, ako každá členská krajina, kontrolovať 5 % žiadateľov, Slovensko napriek tomu kontroluje až 10 % žiadateľov,“ poznamenala agroministerka.

Pripomenula, že aj v správe Európskeho parlamentu prerokovávanej koncom marca sa konštatovalo, že „doteraz sa neidentifikovali žiadne konkrétne informácie, ktoré by dokazovali, že vyplatené (agro)platby na Slovensku boli nelegálne“. „Ak by sa malo robiť viac kontrol, potrebovali by sme viac kontrolórov, viac peňazí,“ zdôraznila.

Podľa Simona podvody s agrodotáciami sa umožnili od roku 2014.

„Jedna zo zásadných zmien nastala v roku 2014, keď z nariadenia vlády vypadlo ustanovenie, ktoré hovorilo o tom, že na platbu sú oprávnené plochy, ktoré boli obhospodarované k 30. júnu 2003. Na základe toho sa v roku 2004 nedostali do systému agrodotácií pozemky, ako sú záhumienky či záhrady pri rodinných domoch. Preto nikto od roku 2003 po rok 2014 nemohol požiadať o to, aby takýto pozemok mohol byť zaradený medzi tzv. oprávnené plochy. Toto sa zmenilo počas druhej vlády Roberta Fica (Smer-SD),“ povedal Simon. 

Z vládneho nariadenia sa v roku 2014 podľa poslanca NR SR vypustila aj požiadavka na žiadateľa o dotáciu mať zaťaženie pôdy živočíšnou výrobou.

„V roku 2014 tak vláda Roberta Fica a nominanti strany Smer-SD začali odkývať tie brzdy, ktoré boli do systému namontované,“ povedal.

Preto by podľa neho inak nebolo možné, aby sa „pestovali“ praktiky, že špekulanti, najmä na východnom Slovensku, žiadajú agrodotácie na tie plochy, ku ktorým nemajú žiadny užívací vzťah.

„Nariadenie EÚ týkajúce sa príslušných platieb je totiž rovnaké pre Slovensko či pre Rakúsko,“ dodal opozičný poslanec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1286 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

9 komentárov

 1. G.S.
  10. apríla 2018

  Simon, že ti tá papuľa neodpadne. Vraj podmienka zaťaženia bola akási brzda. Veď to bola podmienka len pre sever. Zaťaženie sa počítalo len na TTP nad 20ha. Tak to obchádzali cez verifikovanie všetkého ako orná pôda a veselo mulčovali. To letisko v Trhovišti mal verifikované Šuchta ako TTP ešte za čias Radičovej. Ty si predsa dovolil v súlade s politikou EU15 mulčovať a teda brať peniaze za nič. Ty si tiež zavádzal tie praktiky na SPF. Preto pri každej zmene vlády je taká bitka o riaditeľov RO SPF. Podvody s reštitúciami, prednostné vybavovanie vašich straníkov a sympatizantov. To je niečo, čo sa tu ťahá všetkými vládami. Prečo si nezaviedol zverejňovanie všetkých informácií o poskytnutých dotáciách, o zmluvách na SPF? Prečo si nedal viac peňazí na komasácie a na elektronické podávanie žiadostí? Načo boli stupidity typu povinnej dotlače máp na LPIS len od VUPOP? Hlavné bolo aby na juh išlo viac peňazí a aby ste o nich rozhodovali tak ako to robí aj Smer. A preto pri každej zmene v dotáciách si mal len jeden cieľ- viac peňazí pre svojich.

  Odpovedať
 2. ccm
  10. apríla 2018

  Presne TAK !!!

  Odpovedať
 3. starý farmár
  10. apríla 2018

  Konečne to niekto aj napísal, od šimonových čias všetko na juh (ideálne DS a RS) a tým chudákom čo majú ŽV ešte podmienky na zaťaženosť stupňovať donekonečna… najhoršie je že ten čo tento systém platieb vymyslel si teraz o to hubu otiera – že ho hanba o stenu neplieska

  Odpovedať
 4. jm
  10. apríla 2018

  Dôležité je u koho a ako sa vykonávajú kontroly. Totiž ten kto vykonáva kontrolu nemá možnosť ukončiť ju v neprospech vyvolených ani za podmienok že dotyčná pásla kone na betóne. Opačne, úbožiakovi stačí že bude mať prekríženú hranicu s rozdielom o milimeter.

  Odpovedať
 5. agrarnik zHN
  11. apríla 2018

  Vážený jm – poopravím hranica presnosti musí byť na 0,00001 – na 4 desatinné miesta. Mosto cez San Francisco bol spresnosťou na 1 desatinné miesto. S takýmito desatinami ako počíta PPA vo svete pracujú len zlatníci a obchodníci s drahými kameňami. NASA má údajne toleranciu 2 desatinné miesta

  Odpovedať
 6. Pišta
  11. apríla 2018

  Keď trávu z mojej parcely povalí vietor na susedovu parcelu , tiež je to už križovanie, alebo je to vyššia moc ?

  Odpovedať
 7. aksds@aksds.sk
  11. apríla 2018

  Vážený pán „starý farmár“ prečo urážate farmárov na juhu. Neviem čí
  poznáte hospodárske výsledky za jednotlivé regióny. Prosím Vás pozrite sa nato. Dunajská Streda má v r.2017 zaťaženosť VDJ 3,21/100ha celoslovenský priemer je pod 2,50/100ha. Zamestnanosť na 100hektárov okres DS 3,5 celoslovenský priemer je 0,4. Prosím Vás zvážte čo hovoríte a pokúste sa porovnávať s týmito výsledkami. S úctou HP

  Odpovedať
 8. agrisato
  11. apríla 2018

  HP, nemáte chybu v tých VDJ ?

  Odpovedať
 9. starý farmár
  13. apríla 2018

  Ku AKSDS – to je presne to o čom hovorím – okres DS má priemer ŽV 0,0321 DJ/ha (váš údaj 3,21 DJ na 100 ha) – ale každý chudák na severe čo chce hospodáriť musí mať 0,3 DJ/ha… čiže 10x váš priemer… O úrodách sa ani nemá zmysel baviť… a to rozdiel medzi priamou platbou v DS a u nás v BB je možno 40-50 EUR/ha… juh sa má najmenej čo sťažovať a každá takáto reakcia ma v tom utvrdzuje.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.