Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Európska únia Z domova

M. Hojsík patrí medzi päť vplyvných hráčov v boji proti chemikáliám

chat_bubbleKomentáre: 5 visibilityZobrazenia: 488

Európsky týždenník Politico vo svojej sérii článkov „Changemakers“, venovanej ľuďom, ktorí patria medzi najvplyvnejších aktérov pri ovplyvňovaní konkrétnych politík EÚ, vyhlásil minulý týždeň slovenského europoslanca Martin Hojsíka (Progresívne Slovensko) za jedného z piatich ľudí, od ktorých sa očakáva, že v oblasti boja proti nebezpečných chemikáliám budú patriť medzi hlavných lídrov pozitívnych zmien.

Týždenník Politico vo svojom článku uvádza, že Hojsík, ktorý vlani v máji získal svoj prvý mandát v Európskom parlamente (EP), sa už stal „výrazným a neúnavným hráčom v pesticídovej a chemickej politike“.

Ďalšími lídrami pri téme pesticídov sú podľa Politico eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová, starosta francúzskeho mesta Langouët Daniel Cueff, podnikateľ v oblasti umelej inteligencie v poľnohospodárstve Ben Scott-Robinson a renomovaný americký právnik Michael Baum, ktorý úspešne súdil farmaceutický koncern Bayer.

Hojsík v reakcii na článok európskeho týždenníka zdôraznil, že ochrana zdravia a životného prostredia pred nebezpečnými pesticídmi má v Európe medzery.

„Masívny úbytok hmyzu, predovšetkým opeľovačov, je len jedným z príznakov tohto problému. Preto naliehavo potrebujeme zmeniť systém tak, aby sme sa nielen zbavili nebezpečných pesticídov, ale súčasne dali farmárom dostupné náhrady a zabezpečili tak ekologickú ochranu rastlín,“ vysvetlil europoslanec.

Vlani sa Hojsíkovi, okrem iného, v Európskom parlamente podarilo presadiť, aby Európskej komisii a Rade EÚ neprešlo nedostatočné hodnotenie vplyvu pesticídov na včely a ďalšie opeľovače. Tvrdí, že obe euroinštitúcie „nechceli počuť“ odporúčania vedcov z Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), tak im ich europarlament pripomenul a nedostatočný návrh zablokoval. „Bez včiel totiž nemáme budúcnosť,“ vysvetlil svoju aktivitu Hojsík.

Týždenník Politico očakáva, že Hojsík rok 2020 strávi „upozorňovaním na úbytok opeľovačov a bojom za ambiciózne ciele na zníženie používania pesticídov“.

„Som rád, že moja práca v Európskom parlamente púta pozornosť svetových médií. Teší ma uznanie závažnosti problému používania nebezpečných chemikálií, ale aj uznania mojej doterajšej práce v tejto oblasti. Tie najväčšie boje ma však ešte čakajú,“ odkázal.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1496 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. Lajo
  18. februára 2020

  Vedci pre bezpečnosť Európskych potravín by mali preskúmať aj vplyv rôznych pomocných látok, ktoré sa používajú v potravinárskom priemysle na vylepšenie toho hnusu čo balia na linkách len aby si vylepšili aj tak vysoké zisky. Naše kvalitné suroviny nakupujú za drobné, dokupujú k tomu druhotriedny ak nie horší tovar toto zmiešajú aby získali kvantitu ktorá bez chemických prísad nemá trvanlivosť.

  Odpovedať
 2. marcel sako
  18. februára 2020

  Zase ďalší dobrodruh , čo poľnohospodárstvo videl len z vlaku alebo v televízii. Najväčší nepriatelia včiel vo väčšine prípadov poškodenie včelstiev nie sú poľnohospodári / pretože tí sú preškolení o aplikácii CHOP/ ale napr. záhradkári . Jednoznačne zakázať volný predaj pesticídov alebo kto si ich chce kúpiť musí absolvovať školenie ukončené skúškami. Samozrejme, že tej chémie sa už používa veľa a často krát aj zbytočne ale to súvisí úplne z inými vecami, tí ktorí sú fundovaný vedia o čom hovorím.
  Trochu som to na začiatku pojal humorne, ale bohužiaľ sa nedá nič nájsť o pánovi Hojsíkovi/ jeho vzdelanie a praktické pôsobenie/, ak niekto niečo má pošlite link.

  Odpovedať
  1. Ľuboš
   20. februára 2020

   Hojsík je vyštudovaný genetik, ktorý vyše dvadsať rokov robí na obmedzení používania nebezpečných chemikálií (napríklad dosiahol aj toto https://www.bizjournals.com/portland/blog/sbo/2011/08/nike-to-eliminate-hazardous-chemical.html), teraz v EP sa venuje aj ochrane včiel, kde presadil napríklad zastavenie škodlivej legislatívy od Komisie (https://domov.sme.sk/c/22243562/europoslanec-hojsik-vyzval-na-zakaz-nebezpecnych-pesticidov.html), teraz posledne napríklad presadil aj zastavenie používania olova v recyklovanom pvc. Čiže nie len vie čo robí, ale narozdiel od iných politikov aj fakt niečo robí 🙂

  2. Jozef Bulla
   21. februára 2020

   Je to zaujímavé.Nepoznám pána Hojsíka , ktorý má byť vyštudovaný genetik s 20 ročnou praxou. Kde a kedy vyštudoval vedný odbor Genetika? S pozdravom prof,Jozef Bulla

 3. Martin Hulec
  21. februára 2020

  Je dobré, že Európska Únia sa snaží byť lídrom v boli proti prílišnému používaniu POR, ale i keď som za ten prístup, predsalen ma dráždi a rozčuľuje realita všedného dňa.

  Tu zakážeme takú účinnú látku tam inú, v mene ochrany zdravia, vôd, včiel a iných organizmov. Neonikotinoidy preč, azoly dajme tiež, desikanty čau pa, už nie sú, linuron sa nám už nepozdával pár rokov, tak sme ho škrtli, glyfo – najväčší nepriateľ (alebo skôr priateľ populistických politikov ). Dobre a čo teraz? Však starajte sa farmári, my politici sme ochránili európskych spotrebiteľov pred nezodpovednými európskymi producentmi. Zakázali sme im používať tieto veci.(je to somarina ale prináša to hlasy)

  Ale kto ochráni európskych spotrebiteľov, pred mimoeurópskymi producentmi. Kto im zakáže používať tieto nebezpečné látky? Kto ich donúti aby produkovali bez použitia tých látok, ktoré v EÚ nie sú povolené? Sója z USA a J.Ameriky, repka z Kanady, Ukrajiny, Ruska, Slnečnica z Ukrajiny a Ruska, hovädzina z USA a J.Ameriky. Na to všetko a všeličo iné máme „úžasné“ medzinárodné dohody. Zjednodušene povedané tovary európskeho priemyslu za agrokomodity.

  V USA viete stále kúpiť prípravky s úč. látkou atrazín a to už niektorí naši mladší agronómovia ani nevedia čo to je. Glyfo v Brazílii tečie potokom, plochy GMO sóje a pastvín pre HD na úkor pralesa sa zväčšujú ako nikdy predtým, Trump na štýlovej fotke tlieska aktu podpisu dohody medzi EU a USA na dodávku 50.000t hovädziny ročne atď.

  Chráňme včely, vodu, prírodu, pôdu, vzduch je to ušľachtilé a potrebné a je najvyšší čas to konečne robiť poriadne. Ale robiť to v EU a potom sa chváliť aký sme pokrokoví, zatiaľ čo zadným vchodom sa nám sem budú valiť lacné agrokomodity z iných krajín, kde na to všetko kašlú.

  Na jednom poschodí budovy Európskej Komisie vypracujú návrh zákazu glyfosátu, no a o dva poschodia vyššie návrh dohody na dovoz sóje z Brazílie….. Nezdá sa vám to celé pomýlené?

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.