Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

List Becíka komisárke Boelovej o kritickej situácii na trhu s mliekom

List Becíka komisárke Boelovej o kritickej situácii na trhu s mliekom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bratislava 26. februára (TASR) – V súvislosti s kritickou a neustále sa prehlbujúcou krízovou situáciou na trhu s mliekom sa rozhodol minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík poslať list komisárke pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer Boel, v ktorom ju žiada o vykonanie hĺbkovej analýzy situácie na trhu s mliekom a o jej predloženie, ako aj s návrhmi opatrení na riešenie tejto krízovej situácie, na najbližšiu Radu ministrov poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorá zasadne v Bruseli dňa 23. marca 2009.

Vážená pani komisárka, rád by som nadviazal na rokovanie Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli dňa 19. januára 2009, kde som predkladal spolu s lotyšským a poľským kolegom žiadosť o riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom.

Musím konštatovať, že situácia sa odvtedy ešte zhoršila a kríza na trhu s mliekom sa ešte viac prehĺbila. Preto považujem za nevyhnutné, aby bola táto otázka opätovne predmetom najbližšieho zasadnutia Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Veľmi by som ocenil keby Európska komisia predložila na toto zasadnutie hĺbkovú analýzu situácie na trhu s mliekom spolu s návrhom opatrení na riešenie tejto kritickej situácie.

Dovoľte, aby som Vás upozornil na skutočnosť, že dochádza ku kolapsu sektoru prvovýroby mlieka na Slovensku. V priebehu posledného roka výrazne poklesli ceny surového kravského mlieka. Za mesiac január t.r. je priemerná cena na úrovni 24,38 € za 100 kg, pričom tendencie sú aj naďalej klesajúce. V porovnaní s januárom 2008 medziročne poklesli ceny surového kravského mlieka o 44,38 %. Oproti decembru 2008 sa zaznamenal 12,24-% pokles.

Cena už dlhodobo nepokrýva náklady na výrobu mlieka, pričom sa súbežne zaznamenáva nárast nákladov na energie, krmivá, veterinárne a ďalšie poplatky. Aktuálne nákupné ceny pokrývajú len približne 60 % výrobných nákladov. Pri výrobných nákladoch 35 ct/1 mlieka slovenskí prvovýrobcovia dosahujú stratu v priemere 13 ct/1 mlieka. Na základe našich predbežných odhadov presiahne strata v prvovýrobe mlieka za prvé dva mesiace tohto roka viac ako 20 miliónov €. V prípade pretrvania tejto kritickej situácie by mohla strata v tomto sektore dosiahnuť asi 120 miliónov € za rok.

Slovenská delegácia už v priebehu diskusie k Preskúmaniu stavu SPP opakovane zdôrazňovala, že je nevyhnutné najskôr uskutočniť dôsledné analýzy dopadov súčasného 2-% zvýšenia kvót na mlieko a až potom prijímať ďalšie rozhodnutia vo vzťahu k postupnému rušeniu mliečnych kvót.

V období finančnej a hospodárskej krízy poľnohospodári nemajú možnosť kompenzovať stratu za mlieko ziskom z iných komodít, nakoľko všetky poľnohospodárske sektory boli hlboko zasiahnuté.

Chcel by som vyjadriť vážnu obavu, že ak nedôjde k stabilizácii trhu v tomto sektore, ohrozíme nielen chov hovädzieho dobytka a produkciu mlieka, ale bude to mať negatívny vplyv aj na rozvoj vidieka.

Vážená pani komisárka, pevne verím, že zvážite vyššie uvedené argumenty a podporíte moju iniciatívu.

Autor článku: TASR + MP SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.Š.
G.Š.
1. marec 2009 12:44

A to sme o presne takomto dopade na farmárov nevedeli vtedy, keď sme aj hlasom nášho ministra schválili postupné rušenie kvót na mlieko? Teraz ste si to zrazu uvedomili? Veď presne toto bolo cieľom. Pán minister by ale mal v prvom rade riešiť veci, ktorými môže pomôcť doma a nie… Celý komentár »