Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

VYHLÁSENIE: Ministra Stanislava Becík o podpore chovu oviec

VYHLÁSENIE: Ministra Stanislava Becík o podpore chovu oviec
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bratislava 27. februára (TASR) – V Liptovskom Mikuláši dnes minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík otvoril 1. celoslovenskú ovčiarsku konferenciu zameranú na podporu rozvoja slovenského ovčiarstva. Ako pripomenul, ide o otváraciu konferenciu, keďže podobné sa budú konať aj na podporu rozvoja biomasy, na podporu chovu husí a kačíc, rozvoju chovu koní, rozvoju hovädzieho dobytka, rozvoju hydinárstva, či na rozvoj pestovania ovocia, zeleniny, či vinohradníctva.

Podľa ministra Stanislava Becíka ovčiarstvom sa začínajú tieto konferencie, na ktorých oboznamujú farmárov priamo s možnosťami, aké podpory majú právo získať, preto, lebo na Veľkú noc sa veľké stáda zmenšujú. Opatrenia majú motivačný charakter viesť farmárov k udržaniu a k rozšíreniu chovu dobytka, aby sa lepšie zhodnocovala rastlinná výroba. Minister Stanislav Becík zdôraznil, že sa skončili časy, kedy stačilo farmárom mulčovať trávnaté porasty. Podľa nových pravidiel podpôr budú mať pestovatelia trávnatých porastov povinnosť chovať dobytok v závislosti od veľkosti obhospodarovanej trávnatej plochy.

Farmári sa takto majú možnosť dozvedieť priamo od odborníkov z ministerstva pôdohospodárstva a jemu podriadených odborných organizácii všetky podmienky, aké musia pri chovoch dodržiavať a na aké výhody majú právo. Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík vysvetlil, že Slovensko má hrozivé pasívne saldo v obchodnej bilancii s agrokomoditami. Preto je podľa neho ekonomicky výhodnejšie podporovať podnikateľské aktivity na vidieku, ktoré udržia zamestnanosť, ako doplácať v celkovej obchodnej bilancii Slovenska.

Pri konkrétnych podporách ministerstvo zavádza ďalší rad noviniek, medzi ktorými sú na prvom mieste tie, ktoré sú zamerané na podporu nových podnikateľských aktivít u mladých do 40 rokov veku. Ďalšou novinkou je podpora priameho predaja z dvora. Podľa vyjadrenia Stanislava Becíka Slovensko má najosídlenejší vidiek a je treťou najlesnatejšou krajinou v EÚ, preto je tento záujem štátu rozvíjať podporné možnosti pochopiteľný.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments