Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Limitujúce faktory pri pestovaní kukurice na Slovensku

Limitujúce faktory pri pestovaní kukurice na Slovensku
insert_photoKWS

Rýchlorastúca osivárska spoločnosť KWS Semena, s.r.o., tradične v zimných mesiacoch usporadúva odborné semináre „KUKURICA V PRAXI“, ktoré sa každý rok zameriavajú na najdôležitejšie témy v pestovaní kukurice. V tomto roku boli vybrané hlavné témy, týkajúce sa limitujúcich faktorov pri pestovaní kukurice.

Prednášky s témou „Sú škodcovia kukurice limitujúcim faktorom zvyšovania úrod kukurice siatej na Slovensku?“ od prof. Ing. Ľudovíta Cagáňa, CSc. a prednáška Úroveň výživy kukurice siatej na Slovensku v treťom tisícročí (návrh opatrení vedúci k zvýšeniu úrod)“ od doc. Ing. Petra Kováčika, CSc. Vás zasvätia do problematiky a nutnosti aplikácie jednotlivých agronomických opatrení pri pestovaní kukurice.

Predpokladom pre aplikáciu vyššie uvedených opatrení je aj výber najvhodnejšieho hybridu kukurice siatej pre vaše jedinečné agro-ekologické podmienky samozrejme s ohľadom na účel využitia, ako koncového produktu. K tejto téme budeme diskutovať v poslednom bode seminárov, pri predstavení sortimentu hybridov kukurice a noviniek v ňom.

V prípade záujmu sa môžete zúčastniť na našich seminároch nasledovne (bližšie informácie u našich regionálnych zástupcov):

Portfólio hybridov kukurice KWS je zložené z troch základných zložiek podľa typu využitia kukurice v rôznych skupinách skorosti. Špičkové zrnové hybridy (FAO 190-440), vysoko úrodné silážne hybridy (FAO170-550) a špeciálne hybridy kukurice na energetické účely (FAO 240-570).

Z už osvedčeného portfólia výkonných hybridov kukurice KWS Vás chceme tento rok osloviť aj s ponukou našich noviniek v zrnovom, silážnom aj v sortimente hybridov na energetické účely.

Zo zrnových hybridov je to hybrid OSCARRO (FAO 310) vhodný do teplejších a suchších oblastí kukuričnej a repárskej výrobnej oblasti. Svoju výkonnosť potvrdil i v ŠOS, kde napr. v roku 2012 dosiahol v sortimente stredne skorých zrnových hybridov priemernú úrodu 10,4 t/ha, čo predstavovalo 106,3% na priemer kontrol. Tento hybrid bol v roku 2013 zaregistrovaný.

Ďalšou novinkou, ale v sortimente stredne neskorých zrnových hybridov je KOMPETAS (FAO 360), ktorý je v 2. roku ŠOS. V 1. roku (rok 2012) v ŠOS dosiahol úrodu 8,89 t/ha, t.j. 107,2% na priemer kontrol v danom sortimente. Je určený hlavne do intenzívnych a vlahovo vyrovnaných podmienok pestovania v kukuričnej a repárskej výrobnej oblasti.

V silážnych hybridoch prinášame tri novinky. Veľmi skorý silážny hybrid SEVERUS (FAO 170) s využitím prednostne na veľmi skoré zbery na siláž s druhotným využitím na zber na vlhké zrno. Skorý silážny hybrid TONINIO (FAO 220) s vynikajúcou odolnosťou proti chladu, určený predovšetkým na pestovanie s využitím na siláž pre vysoko produkčné chovy dojníc v zemiakarskej výrobnej oblasti. Poslednou novinkou v segmente silážnych hybridov je stredne neskorý hybrid BALASCO (FAO 380), ktorý v podmienkach kukuričnej a repárskej výrobnej oblasti poskytuje vysoké úrody silážnej hmoty so špičkovými kvalitatívnymi parametrami siláže. Druhotne je využiteľný aj pre bioplynové stanice.

Hybridy kukurice špeciálne šľachtené na energetické účely sú posilnené skorým bioplynovým hybridom AGRO VITALLO (FAO 270), s oblasťou pestovania hlavne v regiónoch chladnejšej repárskej a teplejšej zemiakarskej výrobnej oblasti. Je vysoko tolerantný proti chladu, suchu a tvorbe pôdneho prísušku. V registračných skúškach ÚKZÚZ v sortimente stredne skorej siláže dosiahol v roku 2012 úrodu suchej hmoty až 19,6 t t/ha pri sušine 31,5%.

Veríme, že si v našej ponuke nájdete svoje osvedčené, odskúšané hybridy, alebo dáte na rady našich skúsených odborných poradcov a nasmerujete svoje rozhodnutie pri výbere osiva kukurice ku niektorej z našich noviniek.

Viac informácií o seminároch na http://www.kws.sk/aw/KWS/~tgs/slovakia/

Autor článku: Ing. Miroslav Adamka, asistent pre produkt a marketing KWS Semena, s.r.o.
Zdroj obrázku: KWS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments