Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Európska únia Z domova

Lajčák: S Rakúskom máme v európskej politike veľa spoločného

blank

Slovensko má s Rakúskom v európskej politike veľa spoločného. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) to uviedol po stredajšom rokovaní s rakúskou ministerkou pre Európsku úniu (EÚ) a ústavu Karoline Edtstadler. Témami ich stretnutia v Bratislave boli budúcnosť EÚ a jej rozširovanie, ale aj viacročný finančný rámec EÚ.

Lajčák a Edtstadler diskutovali o prioritách k viacročnému finančnému rámcu EÚ na roky 2021 až 2027, ktorý je kľúčovou agendou chorvátskeho predsedníctva a celej EÚ.

„Počas nasledujúcich mesiacov je naším cieľom dosiahnuť vyváženú dohodu, ktorá zabezpečí dostatočné prostriedky na financovanie nových výziev a zároveň nepoľaví v dosahovaní cieľov politiky súdržnosti a spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ uviedol slovenský minister.

Kľúčové je podľa neho, aby implementačné pravidlá tradičných politík boli nastavené flexibilne a umožňovali využívať prostriedky tam, kde ich krajiny najviac potrebujú. Pre oboch lídrov je dôležitá podpora rozvoja vidieka.

Ministri sa tiež zhodli, že návrh Európskej komisie na zmeny v prístupovom procese je dobrým základom ďalšej diskusie a poskytuje priestor na zvýšenie spravodlivosti a vyváženosti celého procesu. Ten by mal byť podľa nich „prísny, no zároveň férový a mal by dať krajinám západného Balkánu európsku perspektívu“.

Obaja predstavitelia sa dotkli aj otázky rešpektovania pravidiel právneho štátu vo všetkých členských krajinách EÚ.

„Pre nás je dôležité, aby ten mechanizmus, ak sa vytvorí, bol objektívny, aby sa nevytváral pocit, že jedna skupina štátov ukazuje prstom na iné krajiny,“ povedal Lajčák.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.