Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Zaujímavosti

Precízne poľnohospodárstvo šetrí peniaze, ukázal projekt

Precízne poľnohospodárstvo šetrí peniaze, ukázal projekt
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Precízne poľnohospodárstvo šetrí roľníkom peniaze. Preukázal to minuloročný projekt brnianskej spoločnosti CleverFarm, ktorý vyhodnotila na základe údajov zo 105 pozemkov z 27 poľnohospodárskych spoločností.

Historické dáta ako pomoc znižovania nákladov

Napríklad pri aplikácii dusíkatých hnojív poľnohospodári ušetrili od 85 do 320 českých korún na hektár (3,4 eur do 12,9 eur) vďaka tomu, že aplikovali na rastliny cielené množstvo látky, a nie všade rovnaké, povedal dnes ČTK na seminári o inováciách generálny riaditeľ CleverFarm Adam Zlotý.

Precízne poľnohospodárstvo spočíva v tom, že roľník získa na základe historických dát informácie o každej časti pozemku.

„V Česku sú pozemky veľké a zvyčajne nie sú homogénne,“ povedal A. Zlotý.

Potom na základe rozboru pozemku pripraví poľnohospodár takzvané variabilné siatie, keď sa neseje všade rovnaké množstvo osiva. V čase vegetácie sa pripraví podľa aktuálneho stavu rastlín variabilné hnojenie, pretože niekde je ho potrebné viac a niekde menej. To znamená ďalšie úspory. Pri zbere potom pracuje poľnohospodár s okamžitými dátami, aby údaje zo siatia a hnojenia mohol porovnať s výnosovými údajmi a tak mohol pripraviť osevný postup pre ďalšiu sezónu.

Aby mohol roľník takto postupovať, potrebuje techniku ​​vybavenú potrebným hardvérom a na ňu napojený softvér. Najvyspelejšie technika funguje tak, že dáta nahrané do softvéru dokážu riadiť traktor, ktorý jazdí sám podľa satelitnej navigácie, a traktorista iba kontroluje, či pracuje, ako má.

Výsledky prichádzajú postupne

Spoločnosť CleverFarm je jednou z firiem, ktorá ponúka softvér a aplikácie pre precízne poľnohospodárstvo. Podľa Zlotého ale v projekte zostal marketing a obchod potlačený.

„Išlo nám hlavne o osvetu a ukážku toho, že to môže fungovať. Každý podnik má rôzne vybavenie, ale všade sme to dokázali sprevádzkovať pre potreby nášho projektu. Polovicu spolupracovníkov tvorili mladí agronómovia, ale časť boli aj starší a starí s chuťou ísť do toho a naučiť sa nové veci,“ povedal Zlotý.

Podľa niektorých agronómov sú pre nich variabilné aplikácie zvlášť v čase nedostatku zrážok nutnosťou. Zlotý na základe projektu i rôznych starších štúdií zdôrazňuje, že prínosom precízneho poľnohospodárstva sú predovšetkým úspory. Až na druhom mieste to môže byť za určitých podmienok vyšší výnos.

„Je potrebné dlhodobo zbierať dáta, ktorá vie aplikácia prehľadne spracovať, a je dobré ich kombinovať so skúsenosťami agronóma,“ povedal Zlotý.

Podľa neho nemožno čakať veľké benefity hneď prvý rok. Tie prichádzajú postupne.

Spomenul, že precízne poľnohospodárstvo má aj ekologické prínosy, pretože sa nespotrebuje toľko chémie.

 „Vzhľadom na stav pôdy a podzemných vôd je to dosť dôležité, aj keď pre rad poľnohospodárov ekológia nie je to hlavné. Môže sa ale stať, že časom bude tieto postupy vyžadovať aj legislatíva,“ predpokladá Zlotý.

Tento rok chce firma v projekte pokračovať, ale vzhľadom k náročnosti si vyberie len tie podniky, v ktorých našla dostatočnú motiváciu na zavádzanie noviniek.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments