Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Kvôli suchu môže klesnúť počet hospodárskych zvierat

Kvôli suchu môže klesnúť počet hospodárskych zvierat
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Sucho a vysoké teploty čím ďalej viac trápia juhočeských poľnohospodárov. Pokiaľ nebude dostatočne pršať, môžu v regióne klesnúť počty hospodárskych zvierat, pretože nebude možné im zabezpečiť zásoby krmovín na zimu.

Kvôli suchu a kritickému nedostatku krmiva pre zvieratá žiada Juhočeská agrárna komora štát, aby zmiernil podmienku nechať tri až desať percent plôch nepokosených u lúk s výmerou nad 12 hektárov. ČTK to povedala riaditeľka tamojšej agrárnej komory Hana Šťastná.

“Z Táborska hlásia podniky len okolo desať milimetrov zrážok za posledný mesiac a pol, čo je tragédia. Pestovatelia zaorávajú zaschnutý mak, sťažujú sa na suchom oslabené strukoviny aj repku. Obilie neodnožuje, to znamená, že rastliny šetria vodou na úkor hustoty porastov. Chudobné trávne porasty zrejme vydajú len malý objem hmoty pri prvých zberoch a tiež pasienky vyzerajú ako na konci horúceho leta,” uviedla Šťastná.

Niekde už poľnohospodári zberajú obilie a dávajú ho do silážnych jám, čím prichádzajú o budúcej tržby.

Poľnohospodári potrebujú vytrvalý drobný dážď. Búrky a prívalové zrážky, často spojené s krupobitím, majú pre vyprahnutú pôdu skôr ničivé účinky. Pokiaľ bude nedostatok zrážok pokračovať, môže v regióne klesnúť stav hospodárskych zvierat, pretože poľnohospodári pre ne nedokážu zabezpečiť zásoby krmovín na zimu. Dajú sa tiež očakávať veľké prepady úrody všetkých poľných plodín v celom Juhočeskom kraji, povedala riaditeľka. Mnohí chovatelia preventívne obetujú oziminy, aby zaistili kŕmenie. 

“To znamená, že ich kosia na zeleno a konzervujú fermentáciou. To je však veľmi drahá siláž alebo senáž. Agropodniky touto cestou prídu o tržby za skonzumované obilie, ktoré im v cene zachránených’ živočíšnych produktov nikto nezaplatí,” povedala Šťastná.

Mnoho chovateľov dobytka má už týždne prázdne studne a vodu zvieratám vozia v cisternách. Sucho trápi aj rybárov, Rybárstvu Třeboň chýba v rybníkoch oproti bežnému stavu 40 percent vody.

Juhočeská agrárna komora požiadala kvôli suchu a kritickému nedostatku krmiva pre hospodárske zvieratá ministerstvo poľnohospodárstva, aby dočasne zmiernilo zákonné požiadavky spojené s čerpaním dotácií za starostlivosť o trávne porasty. Usiluje sa o to, aby štát zrušil podmienku nechať tri až desať percent plôch nepokosených u lúk s výmerou nad 12 hektárov.

“V čase, keď nie je čo kravám dať, je veľký luxus nechávať nepokosené lúky. Minimálne tá prvá kosba vyzerá zle,” povedala Šťastná.

Hoci zberné plochy sa v kraji v roku 2017 rozšírili, minuloročná produkcia obilnín juhočeských poľnohospodárov bola v porovnaní s úrodou predchádzajúceho roka o sedem percent (o 53.000 ton) nižšia. Obilnín sa v južných Čechách vlani zožalo 698.692 ton na ploche 134.950 hektárov. Výnos bol 5,18 tony na hektár, medziročne klesol o viac ako pol tony.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments