KVÍZ: Dvanásť otázok o repke, ktoré ukážu či ste hejter alebo odborník
date_range25. máj 2020
chat
visibility
stars
account_boxMilan Róžik
insert_photofacebook MPRV SR
Poznáte repku len z lietadla alebo sa v nej vyznáte lepšie? Vyskúšajte si náš kvíz, ktorý sa na túto v posledných dňoch diskutovanú plodinu pozerá z viacerých hľadísk.
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky zberová plocha obilnín dosiahla v minulom roku 769 121 hektárov. Pre predstavu je to približne 575-násobok plochy intravilánu mesta Zvolen aj s mestskými časťami. Koľko násobok plochy intravilánu tohto mesta by pokryli zberové plocha repky v minulom roku?
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky zberová plocha repky olejnej vrátane repice zaberala v roku 2019 plochu 147 021 ha, čo predstavuje 114-násobok výmery intravilánu mesta Zvolen (zastavané územie mesta Zvolen vrátane mestských častí má podľa údajov katastra nehnuteľností výmeru 1290 hektárov).
Pestuje sa repka každý rok na rovnakých plochách (v monokultúre)?
Repka sa seje na rovnakej ploche maximálne jedenkrát za 4 roky. Je to optimálna doba pre obmedzenie rozvoja chorôb a škodcov.
Repka olejná je zaradená v systéme rastlín do čeľade?
Repka olejná resp. kapusta repková pravá (ČERVENKA, Martin, et al. Slovenské botanické názvoslovie : rastlinná výroba. 1. vyd. Bratislava : Príroda, 1986) patrí do čeľade kapustovité (Brassicaceae L.). Do tejto čeľade patrí okrem repky a Kapusty obyčajnej napr. aj Chren dedinský alebo Pastierska kapsička.
Poskytujú sa na pestovanie repky olejnej viazané priame platby?
Na pestovanie repky olejnej sa neposkytujú viazané platby. Na jej pestovanie sa poskytuje podpora prostredníctvom odviazaných platieb a platieb z PRV v rovnakej výške a štruktúre ako napr. na trvalé trávne porasty. Plochy repky olejnej nie je možné ani zahrnúť do oblastí ekologického záujmu (EFA). Rovnako na jej pestovanie nie je poskytovaná ani štátna pomoc napr. „Zelená nafta“.
Pre zachovanie kvality pôdy je dôležitá bilancia pôdnej organickej hmoty. Pre stanovenie bilancie pôdnej organickej hmoty sa považuje za najvhodnejšie množstvo organického uhlíka. Repka olejná je hodnotená ako:
Repka olejná v prípade, že dochádza k zaoraniu rastlinných zvyškov patrí do skupiny plodín, ktoré sú veľmi bohatým zdrojom organického uhlíka. Celkovo možno o repke povedať, že je plodinou vytvárajúcou mnoho kvalitnej organickej hmoty a priaznivo pôsobí na pôdu.
Vedľajším produktom pri výrobe metylesteru mastných kyselín - biodieselu z repky olejnej je produkt skrývajúci sa i v niektorých potravinách pod označením E422. Touto látkou je?
Je ňou glycerol, hygroskopická bezfarebná viskózna kvapalina, bez zápachu, sladkej chuti. V zriedenom stave sa používa na ošetrenie kože v kozmetických výrobkoch, najmä ako prísada v hydratačných krémoch a mydlách. V potravinárskom priemysle sa používa ako prísada pre úpravu nápojov, ako sladidlo. Ako súčasť potravín má označenie E 422. V kombinácii s etylénglykolom je súčasťou nemrznúcich chladiacich zmesí.
Najväčším spracovateľom repky olejnej u nás je?
Je ním spoločnosť Envien Group, pôsobiacej v oblasti výroby biopalív. Vyrába metylester mastných kyselín (Fatty Acid Methyl Esther - FAME), označovaný aj ako biodiesel. Ročný objem produkcie predstavuje 100-tisíc ton FAME a 13-tisíc ton glycerolu.
V hospodárskom roku 2018/19 sa pozbieralo 480 013 ton repky olejnej. Koľko percent z tohto množstva sa spracovalo na Slovensku?
Na domáce spracovanie smerovalo podľa bilancie spracovanej NPPC – VÚEPP 249 673 ton repky olejnej, čo činí 46,7 % repky vyprodukovanej na území našej vlasti. Z toho 89,2 % bolo použitých na nepotravinárske využitie. V dôsledku pretrvávajúcej absencie spracovateľov olejnatých semien sa na potravinárske účely použilo cca 10 % produkcie.
V Slovenskej republike sa GMO (geneticky modifikovaná plodina) repka olejná:
Na základ veľmi prísnej legislatívy EÚ, GMO repka olejná sa nepestuje na Slovensku ani v žiadnej z členských krajín Európskej únie. Na rozdiel od EÚ, je napríklad v Kanade viac než 90 % osiatych plôch GMO repkou.
Metylester oleja repky olejnej je často vnímaný len ako biopalivo. Aké využitie má však pri ochrane rastlín?
Používa sa ako látka na zlepšenie zmáčanlivosti aplikačných kvapalín. Je známa pod obchodnými názvami ISTROEKOL, F16 alebo MERO STEFES.
Slovenská produkcia repky olejnej tvorila v roku 2019 na celkovej produkcii Európskej únie podiel:
Podľa údajov DG AGRI v roku 2019 sa dopestovalo v krajinách Európske únie 16 716 000 ton repky olejnej. Produkcia slovenských farmárov z toho tvorila 2,5 % (423 000 t).
V prvom povojnovom roku (1946) sa podľa dostupných údajov zaberala repka z 545 hektárov poľnohospodárske pôdy. V ktorom roku po prvý raz v Slovenskej republike prekročila zberová plocha repky olejnej hranicu 100-tisíc hektárov?
Zberová plocha repky olejnej podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky po prvýkrát prekročila „magickú hranicu“ 100 000 ha v roku 1999 a tvorila plochu 113 253 hektárov.
Zobraziť odpovede
Vaše hodnotenie:
Skontrolovať odpovede
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Repka Vás nezaujíma (je to tá žltá plodina)
Pravdepodobne sú Vám bližšie iné témy ako repka. Buď pestujete úplne iné plodiny alebo v poľnohospodárstve ani nepôsobíte. Spravte si náš kvíz ešte raz a určite dosiahnete lepší výsledok.
O repke ste už počuli
V rezorte sa orientujete, ale pravdepodobne Vás táto žltá plodina vôbec nezaujíma. Je to chyba, lebo ide o veľmi modernú plodinu, ktorá aktuálne rozprúdi každú diskusiu. Urobte si kvíz ešte raz, aby ste sa mohli o repke porozprávať či s ministrom alebo predsedom SPPK.
Dosiahli ste dobrý výsledok
V repke sa orientujete! V každej laickej ale aj odbornej debate o tejto žltej plodine by ste boli hviezdou!
Ste repkový expert
Vaše výsledky sú obdivuhodné. Dajte si pozor s kým o tejto módnej plodine aktuálne diskutujete. Vaše vedomosti prevalcujú každého oponenta. Blahoželáme!
Autor článku: Milan Róžik
Zdroj obrázku: facebook MPRV SR
0
0
hlasov
Hodnotenie článku
Som si istý, že ani mnohí farmári nepoznajú správne odpovede na všetky otázky. Hejteri!