Kríza vplýva aj na predaj bryndze, prepad však nie je výrazný

Hospodárska kríza zasiahla tento rok aj do plánov najväčšieho slovenského výrobcu bryndze – Bryndziarne a syrárne, s. r. o., Zvolenská Slatina. Prepad predaja však nakoniec nebol až taký výrazný, ako naznačovali prvé mesiace roka. TASR to povedal riaditeľ firmy Sven Harman.
Bryndziareň vlani vyrobila viac ako 1000 ton bryndze, tento rok to bude o 10 až 15 % menej.
„Najhoršie boli prvé štyri mesiace, keď bol prepad markantný,“ uviedol Harman.
Navyše, koncom jari museli všetci zainteresovaní zápasiť s výraznými poklesmi cien kravského mlieka.
„Ceny svojich výrobkov museli následne prehodnotiť všetci,“ pripomenul riaditeľ.
Ceny kravského mlieka idú hore opäť od septembra, Harman predpokladá, že začiatkom budúceho roka ho budú od dodávateľov kupovať na úrovni 30 centov (9,04 Sk) za liter. Cena ovčieho mlieka by mohla stúpnuť o 3 centy (0,90 Sk) na asi 80 centov (24,10 Sk) za liter.
Bryndziareň zásobuje predovšetkým slovenský trh. Tento rok začala svoje výrobky predávať aj v štyroch nových predajniach v B. Bystrici, Nových Zámkoch a vo Zvolene a pripravuje otvorenie ďalšej v Nitre.
Okrem bryndze vyrába firma aj syry, a to nielen v prevádzke vo Z. Slatine, ale aj v ďalšej, ktorú pred niekoľkými rokmi kúpila v Slovenskej Lupči. V súčasnosti pripravuje približne 40 druhov výrobkov.
„Momentálne je na linkách nepasterizovaná bryndza, ktorú vyrábame z uskladneného ovčieho syra z leta,“ podotkol Harman.
Kvôli kríze tento rok vo firme príliš neinvestovali. Na budúci rok však pripravujú inštaláciu novej baličky asi za 117.000 eur (3,52 milióna Sk). K piatim nákladným autám na rozvoz tovaru by malo pribudnúť jedno až dve nové.
Slatinská prevádzka pre krízu neprepúšťala. Pracovné miesta v nej dokonca pribudli, a to tým, že otvorili nové obchody. V súčasnosti tak spoločnosť poskytuje prácu 70 ľuďom.
Bryndzu dnes na Slovensku vyrába pol tucta tradičných prevádzkarní a tri mliekarne. Ich celková ročná produkcia je asi 4000 ton.