Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Juraj Kožuch: Tri štvrtiny priamych platieb sú na účtoch žiadateľov

Juraj Kožuch: Tri štvrtiny priamych platieb sú na účtoch žiadateľov
insert_photoautor

Pôdohospodárska platobná agentúra vyplatila v roku 2019 historicky najviac prostriedkov za pätnásť rokov svojej existencie. Celkovo bolo poľnohospodárom, obciam, potravinárom, lesníkom, včelárom a školám vyplatených 839,4 milióna eur.

„V oblasti poľnohospodárstva PPA vyplatila 27 420 žiadostí priamych podpôr, čo činí 617,7 milióna eur. Celkovo bolo podporených  1,848 milióna hektárov, čo predstavuje 77,7 percenta poľnohospodárskej plochy v SR a podporených bolo 27,5 milióna hospodárskych zvierat. V rámci projektových podpôr vyplatila PPA 276 žiadateľov v celkovej sume 38,7 milióna eur. Cez takzvanú spoločnú organizáciu trhu vyplatila 354 žiadostí v sume 16,7 milióna eur. V rámci štátnej pomoci vyplatila PPA 2 724 žiadostí v sume 44,6 milióna eur,“ uviedol v pondelok (13.1.2020) Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Zelená nafta 24 miliónov

Suma podpory na Zelenú naftu, ktorá bola vyplácaná do posledných dní minulého roka dosiahla podľa vyjadrenia Juraja Kožucha 24-miliónov eur. To je na úrovni podaných žiadostí, aj keď celkovo bolo na podporný titul zo štátneho rozpočtu vyčlenených až 30 miliónov eur.

„V rámci Zelenej nafty mohli žiadatelia komunikovať plne elektronicky na základe zaručeného elektronického podpisu. Nakoniec aj tak 90 percent žiadateľov dokumenty vytlačilo, podpísalo a poslalo. Vyplýva to z určitého konzervatizmu poľnohospodárov, ktorý je ale podľa skúseností kolegov aj z iných platobných agentúr v Európe bežný,“ hovorí Juraj Kožuch.

Pri priamych podporách PPA administruje viac ako 18-tisíc žiadateľov. Z toho podpora do 5 tisíc eur je vyplácaná 15 tisíc žiadateľom.

 „Z hľadiska priamych podpôr bolo do konca roka vyplatených 76 percent objemu priamych platieb. Z hľadiska počtu žiadateľov ide o 82-percent všetkých žiadostí,“ informuje čitateľov portálu poľnoinfo.sk Juraj Kožuch.

Na programe sú závlahy

V sektore potravinárstva PPA podporila projekty 138 spracovateľov príspevkom v celkovej sume 37 miliónov eur. V rámci dotácií na účasť spracovateľov na výstavách vyplatila 71 subjektom 62 účastí na slovenských a 57 účastí na zahraničných výstavách v celkovej sume 700 tisíc eur. Išlo o potravinárske výstavy v Berlíne, Norimbergu, Dubaji, Amsterdame, Kolíne, Barcelone, Ningbo, Londýne, Moskve, Varšave, Miláne, či v Frankfurte.

Platobná agentúra podporila prostredníctvom dvoch schválených organizácií Slovenskí včelári a Slovenského zväzu včelárov viac ako 2-tisíc včelárov sumou 1,2 milióna eur.

Aktuálne je na programe dňa vyhodnotenie výzvy na závlahy. Žiadosti o podporu poľnohospodári zasielali do polovice apríla a podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa bude výzva vyhodnotená do začiatku jarných prác.

„Bude to skôr ako na konci februára,“ upresnil J. Kožuch.

PPA: Využívať existujúce registre

V roku 2020 sa podľa predstaviteľa PPA už naplno prejavia prípravy novej európskej agropolitiky.

„Veľa rokujeme na úrovni Európskej  komisie ale aj medzi jednotlivými platobnými agentúrami v Európskej únii. Tam musíme nachystať ešte veľa vecí a musím povedať, že z mnohých máme aj obavy. V tom sme ale v zhode s inými platobnými agentúrami v rámci Európskej únie,“ hovorí Juraj  Kožuch.

Ten ďalej informuje, že bude pokračovať digitalizácia platobnej agentúry a najmä využívanie existujúcich registrov prístupných na Slovensku.

„Je to najlacnejšia a najefektívnejšia činnosť, ktorá sa plne prejavila pri Zelenej nafte. Od legislatívnej zmeny, až po vyplatenie prostriedkov ubehlo len 7 mesiacov a dokázali sme to zadministrovať,“ povedal J. Kožuch.

Ten uviedol, že PPA je s podielom prevádzkových nákladov na úrovni 3,4 percenta najefektívnejšou platobnou agentúrou v Európe. Podľa Juraja Kožucha je podiel prevádzkových nákladov na administrovanej sume v štátoch EÚ približne 5-percent.

„Našimi výkonmi sme na úrovni bankovej inštitúcie,“ uzatvára Juraj Kožuch.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments