Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Konkurencia bude mimoriadna, naznačuje prvé číslo v štvrtok uzatvorenej výzvy

Konkurencia bude mimoriadna, naznačuje prvé číslo v štvrtok uzatvorenej výzvy
insert_photopixabay.com

Výzva v objeme 110 miliónov eur, ktorú na začiatku roka po mesiacoch odďaľovania vyhlásila Pôdohospodárska platobná agentúra je uzavretá. Termín podávania žiadostí do výzvy so zameraním na investície do poľnohospodárskych podnikov skončil vo štvrtok (30. jún 2022).

„Momentálne evidujeme 1 955 prijatých žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Vzhľadom na to, že sa ešte exportujú posledné prijaté žiadosti, nedisponujeme zatiaľ konečnou požadovanou sumou o nenávratný finančný príspevok,“ uviedol pre poľnoinfo.sk tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Ešte 20. júna agrorezort informoval, že prijatých žiadostí je 307. V posledný týždeň tak museli každý deň prichádzať stovky žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Či bude vyčlenený balík peňazí stačiť, je zatiaľ otázne. V praxi sa hovorí o vysokom investičnom dlhu.

Len v oblasti chovu dojníc ide o stovky miliónov eur. Napokon, poľnohospodári chovajú tri štvrtiny dojníc v maštaliach starších ako 30 rokov. Niektoré z nich si pamätajú aj polovicu minulého storočia.

Výrazný je aj investičný dlh v oblasti obnovy traktorov a ďalšej techniky, ktorú sa roky nedarí obmieňať v potrebných intervaloch. Ročne by malo na Slovensku pribudnúť 1 200 až 1 400 nových traktorov. Realita minulého roka hovorí o necelých 700 strojoch.

„Relevantnými a finálnymi údajmi budeme disponovať v priebehu pondelka, kedy by už mali byť všetky údaje preklopené v informačnom systéme PPA, o čom budeme informovať,“ dodáva pre náš portál rezort.

Ministerstvo avizuje, že onedlho vyhlási ďalšiu investičnú výzvu. Na nedávnom valnom zhromaždení SPPK v Nitre o tom informoval minister Samuel Vlčan.

„Som rád, že som mohol oznámiť poľnohospodárom, že koncom leta vyhlásime ďalšie pokračovanie tejto výzvy s alokáciou minimálne 50 miliónov eur,“ uviedol agrominister ešte koncom mája.

Aktuálne uzavretú výzvu bude teraz PPA vyhodnocovať. Minister v podcaste portálu poľnoinfo.sk prisľúbil, že vyhodnotenie môže trvať len 3 – 4 mesiace.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments