Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Poľnohospodár sa rozhodne, čo s katalógovými cenami

Poľnohospodár sa rozhodne, čo s katalógovými cenami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V aktuálne vyhlásenej výzve 4.1 na investície do poľnohospodárskych podnikov, do ktorej sa môžu roľníci prihlásiť do konca júna, je v súčasnosti prijatých 307 žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Výzva bola aktualizovaná v závere minulého týždňa a úpravy sa dočkali aj položky v katalógu stavieb a strojov. Informovali o tom dnes na informačnom workshope pre novinárov zástupcovia agroministerstva a platobnej agentúry.

„Pri výzve 52/PRV/2022 sme prvý raz použili indexáciu katalógových cien. Katalóg má zjednodušiť život prijímateľom a zrýchliť spôsob vyplácania podpôr. Katalóg bol vypracovaný ešte koncom minulého roka a odvtedy sme zažili cenové skoky,“ uviedla Monika Csonková, riaditeľka Riadiaceho orgánu Programu rozvoja vidieka MPRV SR.

Poľnohospodári, ktorí už predložili žiadosti o NFP vo výzve 4.1 sa môžu rozhodnúť, či pôjdu starými katalógovými cenami alebo žiadosť prepracujú.

„Indexácia má za cieľ premietnuť zvýšenie cien obstarávaných tovarov. Všetkých žiadateľov, ktorí doteraz podali svoje žiadosti budeme upozorňovať, či sa rozhodnú zostať v pôvodných cenách alebo využijú zvýšené ceny v katalógoch,“ informuje minister.

Šéf agrorezortu upozorňuje, že k indexácii sa bude pristupovať pred každou vyhlásenou výzvou. A to, že ceny nateraz vzrástli neznamená, že v budúcnosti nemôžu poklesnúť. Ceny majú podľa ministra kopírovať vývoj na trhu.

Zvýšenie normatívov

„Najmarkantnejšie sa ceny zvýšili pri stavbách,”  informuje M. Csonková.

Podľa informácií, ktoré dnes odzneli na workshope, by priemerné zvýšenie normatívov pri stavbách malo dosiahnuť 12,4 percenta. Pri strojoch a technológiách je o niečo nižšie.

Pre ilustráciu uvádzame, že pri traktoroch s výkonom od 40 KW do 250 KW sa normatív na KW výkonu pre mechanickú synchronizovanú prevodovku zvýšil z 660 na 677 eur. Pri prevodovke powershift došlo k zvýšeniu normatívu z 880 na 902 eur. Pre plynulú bezstupňovú prevodovku je nárast normatívu z 1040 na 1066 eur na jednotku výkonu.

S novou investičnou výzvou má byť predstavený aj rozšírený katalóg strojov a stavieb. Novú výzvu, podľa šéfky Riadiaceho orgánu Programu rozvoja vidieka MPRV SR, vyhlásia na prelome augusta a septembra 2022. Finančná alokácia výzvy má podľa predchádzajúcich informácií dosiahnuť 50 miliónov eur.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments