Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Komora presadzuje vyváženejšie vzťahy medzi výrobcami potravín a obchodom

Komora presadzuje vyváženejšie vzťahy medzi výrobcami potravín a obchodom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dosiahnutie väčšej vyváženosti vzťahov medzi výrobcami potravín a obchodnými reťazcami dlhodobo presadzuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Tieto väzby by mali vychádzať z prirodzeného partnerstva producentov a predávajúcich, ktoré sa však v dôsledku rastu ekonomickej sily obchodu zdeformovali. “Vzťahy tak vyústili do jednostranného diktátu veľkých obchodných systémov. Tie si do zmlúv s dodávateľmi presadia prakticky všetko, čo chcú,” pripomenul podpredseda SPPK Dušan Janíček.

Túto problematiku možno podľa šéfa Únie hydinárov Slovenska Vladimíra Bašteka sledovať z pohľadu politického a ekonomického. Ide o to, či má politická reprezentácia záujem túto problematiku riešiť, alebo ju ponecháva na samovývoj. Slovensko prijatím zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch a jeho tohtoročnej novely dalo najavo, že hľadá legislatívne metódy kompatibilné so zahraničím. Ekonomická stránka súvisí s rôznou silou účastníkov trhu, ktorá vplýva na dodávateľsko-odberateľské vzťahy medzi obchodom a jeho dodávateľmi.

Z prieskumov SPPK vyplýva, že rôzne formy peňažných plnení a zliav pre obchodné reťazce dosahujú 15 až 25 % ich obratu. Nejde pritom len o tzv. zalistovacie poplatky, príspevky na výstavbu a rekonštrukcie predajní, zľavy pri otváraní nových prevádzok, akciové alebo množstvové zľavy a bonusy. Potravinári združení v SPPK sa stretávajú tiež s vyžadovaním zľavy na rôzne špeciálne prezentačné podujatia. Do tejto skupiny patria aj vyžadované nároky na platby za zásobovanie centrálnych skladov alebo za nedohodnuté rozhlasové reklamné šoty v predajniach.

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR potvrdilo, že potravinári, vzhľadom na dodržiavanie zákona o obchodných reťazcoch, sa domáhajú zverejnenia výsledkov uskutočnených kontrolných aktivít rezortu. Podľa MP však do ich uzavretia platí princíp prezumpcie neviny.

“Ekonomické kontroly sú náročnejšie ako kvalitatívne, čo však neznamená, že ich nebudeme robiť tak, ako nám to ukladá platná legislatíva,” dodalo MP SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments