Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Každý štát EÚ môže zakázať pestovanie GM potravín

Každý štát EÚ môže zakázať pestovanie GM potravín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Členské štáty EÚ by mali mať možnosť obmedziť alebo zakázať pestovanie geneticky modifikovaných plodín, a to aj z environmentálnych dôvodov. To je názor, na ktorom sa dnes zhodli poslanci Európskeho parlamentu, keď podporili novelizáciu smernice o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO).

Návrh zmien existujúcej legislatívy, ktoré poslanci podporili pomerom hlasov 548 „za“ ku 84 „proti“, pričom 31 sa zdržalo, bude zaslaný členským štátom zastúpeným v Rade EÚ.

„Som rada, že sa parlamentu podarilo dosiahnuť dohodu v natoľko zložitej otázke, akou sú geneticky modifikované organizmy. Ak sa Rade EÚ podarí dospieť k spoločnej pozícii, táto vyvážená dohoda umožní krajinám a regiónom rozhodnúť sa, že pestovanie GMO neumožnia,“ vyhlásila počas dnešnej parlamentnej rozpravy francúzska poslankyňa Corinne Lepageová (ALDE), ktorá je spravodajkyňou Európskeho parlamentu pre túto problematiku.

Pôvodný návrh Európskej komisie umožňoval členským štátom únie zakázať pestovanie GMO z akýchkoľvek dôvodov s výnimkou environmentálnych, ku ktorým sa mal vyjadriť Európsky úrad pre potravinovú bezpečnosť (EFSA).

V snahe posilniť právny základ novej legislatívy v kontexte pravidiel medzinárodného obchodu by podľa poslancov mali mať členské štáty možnosť uviesť ako dôvod obmedzenia alebo zákazu aj vedecky podložené environmentálne dôsledky, ktoré by mohli nastať pri uvoľnení GMO alebo pri ich uvedení na trh.

Išlo by napríklad o možnosť vzniku zvýšenej odolnosti burín voči pesticídom, ohrozenie miestnej biodiverzity či nedostatok vedeckých údajov o možných negatívnych vplyvoch na životné prostredie.

Legitímnym dôvodom na zákaz alebo obmedzenie sú tiež nepriaznivé sociálne a ekonomické dôsledky zákazu – napríklad keď nemožno zabezpečiť koexistenciu, a teda účinne zabrániť riziku kontaminácie konvenčných alebo organických plodín.

Podľa poslancov EP musia všetky členské štáty prijať opatrenia s cieľom zabrániť kontaminácii konvenčných alebo organických plodín geneticky modifikovanými organizmami. Mali by sa tiež postarať o finančný postih pre osoby, ktoré sú zodpovedné za zámerné uvoľnenie alebo uvedenie geneticky modifikovaných plodín na trh.

Hodnotenie rizika na úrovni celej EÚ a následná autorizácia budú aj naďalej základnými podmienkami na umožnenie pestovania geneticky modifikovaných organizmov v Európskej únii. Aj keď súčasný návrh ponecháva tento proces nezmenený, europoslanci dnes požiadali Európsku komisiu, aby na základe ich návrhov doplnila v súčasnosti platné usmernenia.

Doplňujúca informácia
Dosiaľ získali európske povolenie na pestovanie iba dve odrody geneticky modifikovaných plodín. Ide o kukuricu MON810 a zemiaky Amflora, prispôsobené na získavanie cukru. Tieto produkty však v súčasnosti väčšina členských štátov na svojom území nepestuje. Francúzsko, Grécko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko a Rakúsko ich pestovanie zakázali na základe ochrannej klauzuly, ktorá je súčasťou platných pravidiel z roku 2001.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments