Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Každý kilogram hnojiva poľnohospodári počítajú

Každý kilogram hnojiva poľnohospodári počítajú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ceny priemyselných hnojív rapídne stúpajú. Zvýšenie cien dosahuje stovky percent a ceny dosiahli úroveň, kedy si poľnohospodári musia vybrať, koľko hnojív vôbec budú aplikovať.

Podľa výkonnej tajomníčky Združenia pestovateľov obilnín Vladimíry Debnárovej, vysoká cena hnojív a pesticídov ovplyvní produkciu pestovateľov a prinesie aj zmeny vo výrobe: Predpokladáme, že pestovatelia budú musieť pristúpiť k šetriacim opatreniam a môže to mať vplyv aj na kvalitu. V súvislosti s tohtoročnou produkciou budú podniky postavené pred rozhodnutie, či vzhľadom na ceny dodržia všetky potrebné množstvá hnojív, pesticídov, alebo znížia mieru zisku podniku.“

Tajomníčka združenia pripomína, že vyššie náklady si vyžiadajú nielen hnojivá, ale aj nafta a každý pestovateľ bude musieť veľmi racionalizovať technologické postupy a agrotechniku.

„Najväčšie problémy možno očakávať pri plodinách, ktoré si vyžadujú dostatok hnojív pre dosiahnutie kvality, ako napríklad kukurica či sladovnícky jačmeň,“ konkretizuje V. Debnárová.

Rázne opatrenia v Soli

Poľnohospodári jej slová potvrdzujú. Na východe už viacerí pestovatelia množstvá hnojív racionalizovali.

V Agrodružstve v Soli (okres Vranov nad Topľou), ktoré hospodári na viac ako 1 600 hektárov pôdy, prijali už jasné opatrenia. Ako hodnotí predsedníčka Helena Hudáková, trojnásobné zvýšenie cien hnojív neunesú, takže si vypracovali plán hnojenia a stratégiu postupu.

„S oziminami prakticky ostávame na tej istej výmere, lebo boli osiate na jeseň. Vysoko produkčné plochy vyživujeme štandardnou dávkou hnojiva. Plochy v horších prírodných podmienkach, kde dosahujeme nižšiu produkciu, budeme hnojiť menej. Ide o parcely, ktoré využívame predovšetkým na pestovanie kŕmneho obilia pre živočíšnu výrobu,“ opisuje Helena Hudáková.

Predsedníčka družstva hovorí, že repku budú zásobovať živinami na sto percent.

„V prípade jarín sme upustili od pestovania jarného jačmeňa a jarnej pšenice. Tieto plodiny sme vylúčili a jedinými jarinami u nás sú sója a kukurica, ktorú tiež potrebujeme kvôli živočíšnej výrobe. Vyživíme ich so základnou dávkou,“ hovorí Helena Hudáková.

O tretinu menej hnojív

Vo Veškovciach vo okrese Veľké Kapušany majú v osevnom pláne ozimnú repku, sóju, pšenicu, jarný jačmeň, hrach a lucernu. Ešte vlani aplikovali základné hnojivá tak ako v minulosti.

„Pod pšenicu sme sejačkou aplikovali do riadku 200 kilogramov NPK. Pokiaľ ide o prvé jarné prihnojovanie, zvykli sme aplikovať 150 kilogramov močoviny, ale teraz sme dávali už len 100 kilogramov močoviny. Cena močoviny je momentálne na úrovni 1 300 eur za jednu tonu. To je zvýšenie o 400, možno aj o 500 percent oproti predchádzajúcemu roku. Na druhé prihnojovanie, ktoré sme dokončili začiatkom marca, sme aplikovali liadok v dávke 150 kilogramov. Predtým sme vždy dávali 200 kilogramov. Ak to zovšeobecním, tak sme aplikovali o tretinu menej dusíkatých hnojív. Základné kombinované hnojivá sme zatiaľ dávali v objeme ako predchádzajúce roky,“ vysvetlil Ladislav Kováč, konateľ spoločnosti Matex.

Odporúčania: optimalizujte dávky

Na základe aktuálnej situácie vypracovalo Združenie pestovateľov obilnín pre pestovateľov odporúčania. Týkajú sa predovšetkým agrotechnologických možností, ktoré prinášajú úsporu nákladov, prípadne ekonomicky efektívnejších prístupov manažmentu.

„Najdôležitejšie je optimalizovať dávky priemyselných hnojív. Čo najskôr si vypracovať plán hnojenia a plán ochrany, pracovať s aktuálnymi cenami a vypočítať ekonomický dopad. Zároveň by si mali vypočítať aj alternatívne riešenia, aby našli hranicu maximálneho možného zníženia vstupov pri zachovaní požadovanej kvality a množstva produkcie. Predpokladom pre optimalizáciu dávok priemyselných hnojív je dôkladné overenie agrochemických vlastností pôdy. Stará zásoba živín v pôde môže tvoriť určitú rezervu a správna bilancia pomôže stanoviť požadovanú dávku hnojív,“ hovorí Vladimíra Debnárová.

Združenie odporúča využívať precízne technológie na presnú aplikáciu hnojív a chemických ochranných látok.

Ďalšie odporúčania opäť približuje Vladimíra Debnárová: „Pestovatelia by mali vysievať poľnohospodárske plodiny spoločne. Teda také, ktoré sa vzájomne podporujú, nekonkurujú si navzájom. A zároveň využívať odolnejšie odrody obilnín a širšie medziriadkové vzdialenosti, ktoré umožnia mechanické ošetrovanie porastu namiesto využitia chemických ochranných látok.“

Poľnohospodári aktuálne predávajú komodity za historicky najvyššie ceny. V priebehu ostatných 365 dní stúpla cena repky na parížskej burze z 524 eur na 898 eur za tonu. Cena pšenice vzrástla za ostatný rok na chicagskej burze z 215 eur na 371 eur za tonu.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

1 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Laco
Laco
21. február 2023 12:20

Informácia, na konci článku, že: “Poľnohospodári aktuálne predávajú komodity za historicky najvyššie ceny.” je drist.

Skúste mi nájsť na Slovensku jedného poľnohospodára, ktorý “hrá” na burze. Tí čo repku vyprodukovali už ju majú dávno predanú a na ďalšiu úrodu si musia ešte zopár mesiacov počkať.