Katriak: V predaji z dvora vidím nebezpečenstvo pre spotrebiteľa
Predaj z dvora v zmysle nového nariadenia vlády SR je v praxi zatiaľ ojedinelý. Rovnako ako v diskusii k tomuto právnemu predpisu, ktorý je účinný od 15. júla tohto roka, si aj dnes myslím, že predpoklady, ktoré predajcovi vyplývajú z nariadenia, je ťažké splniť, povedal pre TASR viceprezident spotrebného družstva COOP Jednota Martin Katriak.
„Vidím nebezpečenstvo pre spotrebiteľa napr. v tom, či produkty neohrozia jeho zdravie, či nepôjde o kvázi pestovateľa a či predajca nebude obchádzať platenie dane z pridanej hodnoty do štátneho rozpočtu,“ konkretizoval obavy z predaja malého množstva komodít vlastnej výroby, ako je ovocie, zelenina, mlieko a mäso.
Pozitívne vníma nariadenie generálna riaditeľka Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Mária Kantíková, pričom poukázala na prípad farmárov z východného Slovenska. Tí mlieko na spracovanie predávajú od 0,15 eura (4,50 Sk) do 0,19 eura (5,60 Sk) za liter. To je veľký cenový prepad. Preto si nechávajú schvaľovať v zmysle nariadenia výrobne, aby spracovali svoje prebytky. Nevyužité bývalé budovy družstiev si upravujú na výrobne na mlieko a mäso a plánujú tak podľa nej predaj z dvora.
Nariadenie vlády SR ustanovuje opatrenia na úpravu požiadaviek na konštrukciu, usporiadanie a vybavenie potravinárskych prevádzkarní s malým objemom výroby.
Tak ako v minulosti, aj v súčasnosti poľnohospodárske družstvá predávajú občanom za výhodné ceny ovocie a zeleninu na spracovanie alebo zemiaky na zimné uskladnenie. V snahe dodržiavania hygieny a ochrany spotrebiteľa vláda SR vydala nariadenie, ktorým sa podporuje zriaďovanie malých výrobných prevádzkarní spojených s predajom z dvora. Podľa nariadenia farmári – prvovýrobcovia môžu od 15. júla budovať potravinárske prevádzky, aby mohli občanom predávať z dvora malý objem vyrobenej vlastnej produkcie.
Prevádzka musí ponúkať iba produkty, ktoré sú z hľadiska zdravia pre konečného spotrebiteľa bezpečné. „Zakazuje sa umiestňovať na trh potraviny, ak nespĺňajú požiadavky na všetkých stupňoch výroby, spracovania a distribúcie,“ píše sa v nariadení.
Zároveň sa predpisuje, že potraviny musia mať vhodnú etiketu alebo označenie, ktoré umožní zistiť výrobcu.
Miestna maloobchodná prevádzkareň nesmie ďalej dodávať malé množstvá týchto prebytkov farmára iným prevádzkam, ani ich umiestňovať na trh inou formou. „Konečný spotrebiteľ môže takto nakúpené produkty živočíšneho pôvodu použiť len na domácu spotrebu.“
Záznamy o produktoch musí uchovávať prvovýrobca najmenej 12 mesiacov od dátumu produkcie a na základe žiadosti ich sprístupní príslušnému orgánu veterinárnej správy.