K bezproblémovému zvládnutiu žatvy nám chýba asi 130 kombajnov
Na základe prognózy Inštitútu zdravotnej politiky nás vrchol epidémie ochorenia COVID-19 čaká na prelome júna a júla 2020. V tomto období, ktoré je u poľnohospodárov aj vrcholom poľných prác, by malo byť nakazených až 170-tisíc ľudí. Je preto veľký predpoklad, že zber tohtoročnej úrody bude prebiehať za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení.
Presun poľnohospodárskej techniky v rámci služieb môže byť na Slovensku obmedzený. Cezhraničný prechod techniky, a najmä cudzích štátnych príslušníkov, je už dnes takmer oficiálne nemožný.
Takmer milión hektárov obilnín a olejnín
„Ak bude dobré počasie, teoreticky by sme mali žatvu zvládnuť s kombajnmi, ktoré na Slovensku máme. Ak ale žatva bude prerušovaná zrážkami, vznikne tlak na výkon. To bude horšie,“ hovorí docent Jozef Ďuďák z Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Slovenské poľnohospodárstvo sa dlhodobo zameriava najmä na plodiny, kde je nízka potreba pracovnej sily a vysoká možnosť využitia techniky. Celkovo sme v roku 2019 pestovali obilniny a olejniny, ktoré je možné zberať kombajnom, na výmere 970-tisíc hektárov pôdy. Najčastejšie to boli hustosiate obilniny na výmere 570-tisíc hektárov, kukurica na zrno na výmere 200-tisíc hektárov alebo repka na výmere 150-tisíc hektárov.
Viac kombajnov alebo vyššia výkonnosť?
„Priemerná ročná výkonnosť obilných kombajnov dosahuje 458 hektárov za rok,“ informuje analýza vypracovaná Výskumným ústavom ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva z decembra 2018.
Výsledky analýzy vznikli na základe dotazníkového prieskumu VÚEPP a tvorili aj podklad na vypracovanie normatívov na Zelenú naftu. Svoje údaje vtedy poskytlo 2500 poľnohospodárov, ktorí hospodárili na výmere 1,4 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Ide tak o relevantné čísla, ktoré napríklad odhaľujú, že pri uvedených pestovateľských výmerách obilnín a olejnín a priemernom výkone stroja by sme potrebovali až 2118 kombajnov na zožatie všetkých na Slovensku osiatych plôch.
Podľa údajov Štatistického úradu máme k decembru 2018 len 1992 kombajnov. Na bezproblémovú žatvu nám tak chýba takmer 130 strojov!
Druhý, optimistickejší pohľad na zverejnené čísla poskytuje možnosť zvýšiť priemernú výkonnosť strojov. Tá by musela vzrásť pri súčasnom počte kombajnov zo 458 na 487 hektárov. To je samozrejme možné a v prípade problémov s nedostatkom strojov zo zahraničia, alebo ich privysokou cenou za poskytnuté služby, čo môže tiež nastať v dôsledku určitého rizikového príplatku, aj nutné.
Za problémom je nedostatočná obnova
Situácia s nedostatkom kombajnov, ktorá sa ukazuje v plnej nahote v týchto týždňoch, je len dôsledkom nízkych investícií do obnovy. V roku 2018 pripadol na Slovensku nový kombajn na 22 800 hektárov ornej pôdy. U našich susedov bola situácia oveľa priaznivejšia.
V Rakúsku prislúcha nový kombajn na 12 800 hektárov ornej pôdy, v Českej republike na 15 200 hektárov ornej pôdy, v Maďarsku na 16 500 hektárov ornej pôdy a údaje za Poľsko nie sú dostupné. V Nemecku pripadal v roku 2018 nový kombajn na 7500 hektárov ornej pôdy. To znamená, že obnova techniky je oproti Slovensku trojnásobná!
Nie je preto prekvapujúce, že až 45-percent všetkých kombajnov u nás je starších ako 12 rokov. Dokonca druhé najvyššie zastúpenie medzi značkami kombajnov používaných u poľnohospodárov majú stroje Fortschritt. Tvoria takmer jednu pätinu všetkých kombajnov. Dané stroje pritom prestala Nemecká demokratická republika vyrábať v lete 1990.
V minulosti to problém nebol
„Najpočetnejšia je kategória kombajnov s výkonom 151 až 300 KW, ktorých je približne 60-percent. Najvýkonnejších strojov nad 300 KW je 14-percent a majú zároveň aj najnižší vek. Poľnohospodári ich nakupujú najmä v ostatných piatich – šiestich rokoch,“ hovorí Jozef Ďuďák.
V minulosti problém s nedostatkom kombajnov nebol tak vypuklý. Poľnohospodári si vypomáhali v rámci dlhodobých „československých“ vzťahov. Koľko hektárov však dokázali české stroje u nás každoročne zožať je zložité odhadnúť. Netrúfa si na to ani Jozef Ďuďák. Ak by sme ale vychádzali len z oficiálnych štatistík, v prepočte na chýbajúce stroje, dostávame sa k číslu šesťdesiattisíc hektárov.
V období neustáleho sprísňovania opatrení zo strany vlády je na stole otázka, do akej miery sa podarí zabezpečiť vstup zahraničných strojov a ich obslúh na naše územie. O výnimku sa snaží aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
„Ide o jeden z podnetov, ktorý sme zaslali na krízový štáb ministra pôdohospodárstva v súvislosti so zabezpečením zberu úrody,“ uzatvára Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
síce teraz určite nevyjde výzva, ale ak by vyšla neskoršie mohli by sme sa vyvarovať podobnému scenáru z poslednej výzvy na kombajny – kde niektorí tí čo získali NFP kupovali kombajny za cenu okolo 500000 EUR/kus – otázka je bola to reálna cena kombajnov? dovozcovia nadhodili cenu? alebo sa z… Celý komentár »