Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Živočíšna výroba

Jozef Kiss: Dnes vydáme 600 rozhodnutí pre podniky živočíšnej výroby

Jozef Kiss: Dnes vydáme 600 rozhodnutí pre podniky živočíšnej výroby
insert_photoTASR/AP - Americká lyžiarka Lindsey Vonnová objíma teľa na stupni víťazov po triumfe v zjazde Svetového pohára vo Val d'Isere 20. decembra 2014.

Portálu poľnoinfo.sk sa ozývajú poľnohospodári z viacerých regiónov. Zo západného Slovenska, Liptova, Hontu a najnovšie aj z Banskej Bystrice. Dôvodom je vydávanie, či skôr nevydávanie rozhodnutí k priamym platbám, ktoré každoročne začína v decembri.

Najmä živočíšna výroba

„Iba 51 percent členov v našom regióne má vydané rozhodnutia. Rozhodnutia chýbajú v dominantnej miere tým, ktorí majú živočíšnu výrobu,“ informuje nás dnes banskobystrická regionálna poľnohospodárska komora.

Na veľmi podobnú situáciu nás upozorňuje poľnohospodár z Trnavy. Uvádza, že pokiaľ susedné subjekty len s rastlinnou výrobou už majú rozhodnutia o vyplatení priamych platieb v rukách, tak oni, ako subjekt so živočíšnou výrobou ešte stále čakajú.

„Zatiaľ nemáme rozhodnutie. Sme z toho nervózni. Chováme stovky dojníc a tisícky ošípaných a neboli sme upozornení na žiadnu chybu. Napriek tomu sme bez rozhodnutia. Našim pracovníkom, ktorí odvádzajú poctivú prácu sme dnes poslali výplaty, ktoré spolu s odvodmi a daňami dosiahli výšku 358 tisíc eur,“ hovorí dnes pre poľnoinfo.sk ďalší poľnohospodár zo západného Slovenska.

Rokovanie PPA a SPPK

Nedostatočné tempo vydávania rozhodnutí zaznamenala aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„Od štvrtku evidujeme problémy v regiónoch s doručovaním rozhodnutí k priamym platbám. Veľmi intenzívne komunikujeme s vedením Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Aj dnes ráno sa uskutočnilo operatívne rokovanie vedenia PPA s vedením SPPK,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Emil Macho, predseda SPPK.

Rokovanie s vedením celoslovenskej poľnokomory priznáva aj Jozef Kiss, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ubezpečuje, že PPA má situáciu pod kontrolou a doteraz boli vydané rozhodnutia pre 80 percent žiadateľov.

„Vo finančnom vyjadrení tvoria vydané rozhodnutia 60 percent z objemu priamych platieb. Predpokladáme, že do 17.12.2021 vyplatíme taký istý objem priamych platieb, ako to bolo v minulom roku. Určite ten objem nebude nižší. Priebežne administrujeme všetky prijaté žiadosti. Určite neuprednostňujeme rastlinnú výrobu pred živočíšnou výrobou alebo veľkých pred malými poľnohospodármi. Je to celé postavené na priebežnom spracovaní, administrovaní žiadostí,“ vysvetľuje Jozef Kiss.

Šéf platobnej agentúry priznáva, že rozhodnutia pre živočíšnu výrobu administrujú práve v tomto období a tak pocit poľnohospodárov, ktorí sa nám ozvali, je oprávnený.

„V záverečnej fáze máme v spracovaní živočíšnu výrobu. Len dnes (10.12.2021) bude v živočíšnej výrobe spracovaných 600 žiadostí,“ ubezpečuje čitateľov poľnoinfo.sk Jozef Kiss.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/AP - Americká lyžiarka Lindsey Vonnová objíma teľa na stupni víťazov po triumfe v zjazde Svetového pohára vo Val d'Isere 20. decembra 2014.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments