Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Johnson vo Walese upokojuje farmárov kvôli brexitu. Libra padá

veľká británia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Britského premiéra Borisa Johnsona čakali ďalšie ťažké rokovania počas jeho cesty po Walese, kde sa zišiel s farmármi aj politickými predstaviteľmi, ktorí jednoznačne odmietajú možnosť, že by krajina v októbri opustila Európsku úniu bez dohody.

Waleský prvý minister Mark Drakeford na rozdiel od Johnsona trvá na tom, že brexit bez dohody by bol pre krajinu „katastrofou“. Rovnako vec vidia aj poľnohospodári. Libra, ktorá v pondelok klesla na najnižšiu hodnotu za 28-mesiacov, v utorok opäť oslabovala.

Brexit bez dohody môže viesť k občianskym nepokojom

Johnsona, ktorý po minulotýždňovom nástupe do Downing Street, už navštívil okrem iného Škótsko či Manchester, čakal náročný deň. Poznamenali britské médiá.

Vo Walese sa totiž dočkal dôrazného odporu voči svojmu plánu opustiť 31. októbra EÚ aj v prípade, ak by sa Británia s Bruselom nedohodla na žiadaných zmenách už vlani uzatvorenej dohody o brexite. Veľké obavy z brexitu bez dohody majú poľnohospodári, podľa ktorých by v takom prípade zachvátil krajinu ekonomický chaos. Farmári tiež tvrdia, že ak by EÚ zaviedla clá na dovoz jahňacieho a baranieho mäsa, museli by zlikvidovať milióny oviec, uviedla agentúra AP.

Úrad premiéra dnes zverejnil pred Johnsonovou cestou stanovisko, v ktorom odchod z EÚ obhajuje „ako historickú príležitosť“, ako zaviesť nové spôsoby dotačnej politiky. Šéf waleskej poľnohospodárskej asociácie Glyn Roberts naproti tomu minulý týždeň varoval, že brexit bez dohody môže viesť aj k „občianskym nepokojom“.

Libra najslabšia od roku 2017

Kvôli neistote ohľadom spôsobu odchode krajiny z EÚ dnes opäť klesla hodnota libry, a to potom, čo už v pondelok mena dosiahla najnižšiu hodnotu voči doláru od marca 2017. Libra sa dnes ráno obchodovala za 1,09 eura a 1,21 dolára, čo Briti teraz negatívne pocítia najmä kvôli sezóne zahraničných dovoleniek, konštatoval denník The Evening Standard.

„Mnohým sa asi zdá lepšie vystúpiť z lode teraz, skôr, než sa všetko začne pred termínom 31. októbra ešte zhoršovať,“ uviedla vo svojej analytickej správe spoločnosť London Capital Group.

Analytici ING zase klientov varovali, že ďalšie oslabovanie libry je pravdepodobné, a to najmä kvôli rastúcej neistote a stúpajúcej pravdepodobnosti predčasných volieb.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments