Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Jarné práce na poliach sú v plnom prúde

Jarné práce na poliach sú v plnom prúde
insert_photoPottinger

Jarné práce na poliach sú v plnom prúde. “Poľnohospodári po daždivom týždni využili pekné počasie na prihnojovanie ozimín, ako aj na sejbu jarín. Vzhľadom na priebeh počasia však práce pokračujú intenzívne najmä v južných regiónoch Slovenska. Naopak, na severe majú poľnohospodári ešte práce pred sebou,” uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

V regióne Bratislava podľa jej informácií pokračovali jarné práce intenzívne najmä v okrese Senec, kde je ukončený osev pšenice a jačmeňa, ako aj sejba zemiakov a hrachu.

“Oziminy sú v dobrom stave, poľnohospodári nehlásili zatiaľ žiadne škody,” priblížila.

Poľnohospodári hospodáriaci v okrese Senica pokračovali s prihnojovaním ozimín (pšenica a repka) a začali s osevom cukrovej repy. Pokračuje osev jarín, a to pšenice a jačmeňa. V regióne bol ukončený osev maku. Pôda v tomto roku premrzla málo, momentálne je dosť vlahy a na poliach sú mokriny.

V okrese Galanta padlo vo februári veľké množstvo zrážok, podmienky v marci sú však dobré a priaznivé počasie umožnilo priebežne vykonávať jarné poľnohospodárske práce. Príprava pôdy na sejbu jarín, ako sú jarná mäkká, tvrdá pšenica, jarný jačmeň a cukrová repa sa postupne končí, počas 12. týždňa po zasiatí hustosiatych jarín sa začne siať aj cukrová repa.

“Región Nové Zámky, Levice či Považská Bystrica začal osev jarných plodín v 11. týždni. Osev jarných plodín, ako sú jačmeň, pšenica, raž, pokračuje aj v okrese Ilava, Banská Bystrica,” spresnila.

Poľnohospodári v regióne Trnava využili podľa jej slov priaznivé počasie, jarný jačmeň a pšenicu už majú zasiatu. Momentálne začali v niektorých oblastiach výsev cukrovej repy. Zásoby pôdnej vlahy sú dostatočné, čo sa prejavuje na dobrom stave porastov a vzchádzaní zasiatych plodín.

“V regióne Prešov sa začali sejby jarín, do Veľkej noci by mal byť zasiaty jačmeň, ovos, jarná repky a jarná pšenice. Jačmeň je zasiaty o 10 dní skôr ako v minulom roku, nakoľko bola dobrá zima, kvalitne sa seje. Pšenice prezimovali veľmi dobre. V okrese Stará Ľubovňa s jarným osevom ešte nezačali, nedovoľujú im to pôdno-klimatické podmienky,” dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Pottinger

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
pišta
pišta
24. marec 2016 20:09

Jarné práce stagnujú a asi sa ani nezačnú. Na začiatku mesiaca sa zobudila PPA a prišli na kontrolu za rok 2015. Dnes, na konci mesiaca prišla odpoveď od kontrolórov, príkaz z Bratislavy vykonať ešte raz tú istú kontrolu. Reálny výsledok kontroly sa asi nezhodoval s výsledkom úradníka z kancelárie. Bravó… Celý komentár »