Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Jahnátek: Programové vyhlásenie vlády sa nám podarilo naplniť

Jahnátek: Programové vyhlásenie vlády sa nám podarilo naplniť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Programové vyhlásenie vlády sa Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podarilo naplniť. Uviedol to pri hodnotení svojho pôsobenia v úrade v rokoch 2012 až 2016 rezortný minister Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

Medzi najdôležitejšie podľa neho patrí schválenie novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP).

„Vychádza z princípu, že poľnohospodár bude platený podľa toho, koľko čoho vyprodukuje a nie podľa toho, koľko má hektárov. Vie si teda nastaviť svoj podnikateľský plán cez tzv. sendvičový model,“ priblížil.

Podľa jeho slov sa zefektívnila úradná kontrola bezpečnosti a kvality potravín na Slovensku, napríklad zavedením povinného nahlasovania zásielok živočíšneho a rastlinného pôvodu z krajín EÚ a z tretích krajín, či povinným nahlasovaním balenia potravín.

„Bola taktiež stanovená povinnosť odborného garanta pre prevádzkovateľov potravinárskych podnikov, kontroly počas prepravy, kontroly po pracovnej dobe a podobne. Všetky výsledky úradných kontrol sa od roku 2012 prijatými opatreniami postupne zlepšovali,“ priblížil.

„Bola vypracovaná, prijatá a notifikovaná vyhláška o podmienkach používania dobrovoľného označovania poľnohospodárskych produktov a potravín na účely informovania spotrebiteľa,“ zdôraznil.

Jej cieľom je nielen podporiť predaj a propagáciu potravín vyrobených a spracovaných na Slovensku, ale aj zoznámiť spotrebiteľov s regionálnymi špecialitami z jednotlivých krajov Slovenska. Uvedená vyhláška upravuje podmienky uvádzania označení „slovenská potravina“, „slovenský poľnohospodársky produkt“, „slovenský či regionálny pôvod“.

„Zatiaľ sme jediná krajina v rámci EÚ, ktorá má takúto vyhlášku notifikovanú,“ zdôraznil.

Upozornil, že v roku 2014 parlament schválil zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Zákon zaviedol obmedzenia, ktoré sa týkajú najmä prevodu, teda predaja, kúpy, darovania alebo zámeny takýchto pozemkov. Slovensko od vstupu do EÚ prišlo totiž o 3,42 % poľnohospodárskej pôdy, čo je asi 66.897 hektárov.

„Legislatívny zámer bol teda zrejmý – uprednostniť pri kúpe pozemkov miestnych poľnohospodárov, u ktorých je predpoklad, že nebudú meniť poľnohospodársky charakter pôdy. Ďalším dôvodom prijatia zákona bola aj snaha obmedziť špekulatívny nákup pôdy, ku ktorému dochádzalo najmä zo strany zahraničných investorov cez nastrčené slovenské obchodné spoločnosti,“ doplnil.

Rezort pôdohospodárstva podľa Jahnátka vytvoril podmienky pre podnikanie mladých farmárov v SR. Mladí farmári majú možnosť získať štartovací kapitál 50.000 eur, ak sa rozhodnú pre podnikanie v poľnohospodárstve.

„Zároveň majú možnosť získať aj pôdu zo Slovenského pozemkového fondu,“ upozornil.

Veľa práce ministerstvo pôdohospodárstva podľa Jahnátka vynaložilo v súvislosti s ukončením programového obdobia 2007 až 2013 a so spustením nového programového obdobia 2014 až 2020. Venovalo sa taktiež zákonu o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorými sú potraviny.

„Od 1. januára 2016 sa znížila sadzba dane z pridanej hodnoty na vybrané druhy potravín,“ dodal šéf agrorezortu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
42 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmer
Farmer
4. február 2016 20:02

…pán minister, nie sú drogy vo Vašom veku už nebezpečné..?

jm
jm
5. február 2016 0:39

Nebudem dnes komentovať tento článok.Pokusim sa Vám priblížiť Názor iných. Dnešná doba má veľké vymoženosti v informovaní. STAčí ABY čLOVEK PREJAVIL ZáUJEM. EÚ- SPOLOĆNA POĽNOHOSPODÁRSKA POLITIKA -prispievateľ Filip Vačko Vám dokáže že inovácia v živočíšnej výrobe môže byť aj desať struková krava s dojivosťou X litrov. Ja sa pousmejem pri… Celý komentár »

jm
jm
5. február 2016 0:55

ODKAZ- Nie som Revolucionár ,ani Fňukajúci gazda. Skúste aj uvažovať. Čo je prínos pre našu spoločný národ. Vojna Sever proti juhu nech skončí. Riešme v prvom rade problém ,SĽUBY?Celý čas počuvame dorovnanie podpory a VÝŠKA sa stráca ostáva len S Ľ U B.

jm
jm
5. február 2016 1:38

Pán minister PREZRAĎME, kďe porážame zvieratá ,počty , melieme múku,spracujeme mlieko a.t.ď.? Sú v tom finančné skupiny?Vlani protestovali Maďarský farrmáry proti dovozu lacného Slovenského mlieka. Slovenská hydina s neznámim čiarovým kódom v našom predaji.. Aká je pravda?Alebo ne- učtovanie DPH nad 5000 Eur zostala len pre domácich plátcov? Povinné údaje… Celý komentár »

jm
jm
5. február 2016 2:16

Možno ma napadne aj milion nezodpovedaných otázok. No ak uvažujem o problémoch ľudí? Sú to v prvom rade ZDRAVOTNÉ . ČO SA DEJE? ŽE BY OPäŤ CHORÝ ZISK ? TO JE ZA KAŽDU CENU. Lebo dnešný riadený sistém asi nemá šancu na prežitie. Alebo budeme preberať sistém plánovania z obdobia… Celý komentár »

RS
RS
5. február 2016 6:05

V sendviči chýba šunka, syr a zelenina…

Peter
Peter
5. február 2016 6:39

Rakety nalavo, rakety napravo a smeraci bohorovne klamu a kradnu dalej….a este sa sami poklepu po pleci, ako mi to ide…a keby predsa nejake vycitky svedomia, Fickova profesinonalna prostitutka pomasiruje…

Urobili naozaj vela :-D
Urobili naozaj vela :-D
5. február 2016 7:28

Neukoncili PRV 2007-2013. Je rok 2016 a UZ planuju spustit PRV 2014-2020 😀 Dane na potraviny mame niekolkonasobne vyssie ako najbohatsia krajina EU. Zakon o nadobudani pozemkov spackali tak, ze zahranicny investor a oligarcha sa k pode dostane lahsie nez slovensky farmar. Vypracovali vyhlasku o dobrovolnom oznacovani potravin a este… Celý komentár »

Erik
Erik
5. február 2016 7:39

No to je hnus velebnosti… Nech uz odtial vypadne tento ješitno-senilný starý hlúpy profesor Ujo elektrón….

AK
AK
5. február 2016 13:12

Porovná niekto dˇalšie zníženie podpory na znevýhodnené oblasti, na ktoré je viazaná povinnosť chovať zvieratá s tzv. „sendvičom“ na podporu živočíšnej výroby. Vo väčšine prípadov prídeme k zápornému číslu. Jednou rukou dávam a druhou beriem. čo keby bola na PP plná podpora len na 450 ha, tak ako v znevýhodnených… Celý komentár »

Anonym
Anonym
5. február 2016 13:26

Super rozprávka o tom ako sa da totalne fiasko(súčastný stav poľnohosp.) prezentovať ako úžasný úspech.To že nie sú dotácie načas- nevadí, že každý úrad s pečiatkou pokutuje-nevadí, že projekty prechádzajú s 20-30%maržou pre vyvolených-nevadí, že žv produkuje stratu a nie je koncepcia riešenia-nevadí, že stroje a autá potrebujú na STK… Celý komentár »

sedliacky rozum
sedliacky rozum
5. február 2016 14:36

Jahnatek !!! ze sa nehanbis za svoje skutky. Kazdy sa pcha do politiky na vysoke funkcie, kvoli moci a peniazom a neuvedomuju si, ze by tam mali ist kvoli tomu, aby sluzili a pomahali ludom. Kvoli ich rozhodnutiam trpi vela ludi, a za to beru na seba velku zodpovednost, ale… Celý komentár »

Farmar 13
Farmar 13
5. február 2016 15:06

Pan minister nieje sa cim chvalit.. PRV by ste mali zrusit lebo: – za prve je neefektivny a podpori iba hrstku polnohospodarov. – za druhe ze sa prostriedky eu rozkradaju pre nejake “ nezavisle“ hodnotitelske komisie ktore maju pri posudzovani projektu moznost dat 32 zo 100 bodov a body nedavaju… Celý komentár »

agrisato
agrisato
5. február 2016 17:29

,,Sedliacky rozum!“ Som vnútorne veľmi rád za Tvoj príspevok. Budem sa za Teba modliť. My gazdovia sme niečo viac, ako zberatelia dotácií…

top farmar
top farmar
5. február 2016 18:40

Minister :-))) Ach bože…škoda rečí. Problémom sú dotácie, poľnohospodári rozmýšľajú len v ich medziach. Podľa toho, kam Vás komunisti potrebujú dostať také výzvy Vám pripravia. Len ste zabudli produkovať potraviny. Neserie Vás, že národ je hladný a nemá si čo a kde kúpiť? Nezabudli ste celé roky budovať odbyt, siete… Celý komentár »