Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Zaujímavosti

Jahnátek má vysvetliť situáciu. Viacerí poľnohospodári prišli o podporu

bioplynova stanica

Predseda Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO) zvolal na utorok (19. 5.) mimoriadne zasadnutie výboru. Pozval naň ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka. Ten by mal výboru vysvetliť dôvody zrušenia štátnej podpory viac ako 100 výrobcom elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

 „Dôvodom, prečo je nutné okamžite konať, je neprehľadná situácia v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. ÚRSO mnohým výrobcom zastavil dotácie a hrozia im hospodárske škody a prepúšťanie,“ povedal Kremský.

V niektorých prípadoch ide aj o poľnohospodárske družstvá a farmárov vo viacerých regiónoch. Podmienky poskytovania dotácií sa v marci podľa Kremského náhle zmenili a vyvolávajú podozrenie z neštandardných a neoprávnených zásahov úradu.

„Ide mi o to, aby regulácia štátu bola stabilná, jednoznačná a spravodlivá pre všetkých, takže budem od šéfa ÚRSO žiadať vysvetlenie,“ doplnil Kremský.

Výrobcovia elektrickej energie z OZE a vysoko účinných zdrojov kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla prišli o štátnu podporu výroby doplatkom. ÚRSO zverejnil zoznam firiem, podľa ktorého stratili nárok zo zákona neskorým zaplatením sociálneho poistenia. Spoločnosti stratili nárok postupne, už od roku 2014 a podporu zrejme budú musieť vrátiť. Bez štátnej podpory však je pre ich výroba elektriny zväčša nerentabilná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.