Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV SR: Podávanie jednotných žiadostí kampane 2020 poľnohospodári úspešne zvládli

MPRV SR: Podávanie jednotných žiadostí kampane 2020 poľnohospodári úspešne zvládli
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agrorezort má za sebou úspešné podávanie jednotných žiadostí v kampani 2020 a to napriek rozsiahlym opatreniam, ktoré Slovenská republika zaviedla v čase šírenia ochorenia COVID-19. Štart kampane i samotné podávanie žiadostí, bolo plne zabezpečené. Pôdohospodárska platobná agentúra k 15.5.2020 eviduje 17 589 žiadostí.

Nevyužili možnosť predĺženia podávania žiadostí

Dňa 6. 4. 2020 Pôdohospodárska platobná agentúra úspešne odštartovala kampaň na podávanie Jednotných žiadostí pre rok 2020. V súvislosti s pandémiou COVID-19 bolo potrebné zo strany Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky – ako správcu LPIS a Pôdohospodárskej platobnej agentúry, reagovať na neustále meniacu sa situáciu rýchlo a pružne, čo sa aj podarilo.

Aj napriek možnosti a niektorým požiadavkám na predĺženie termínu podávania Jednotných žiadostí až do 15.6.2020 zo strany Európskej komisie, agrorezort túto možnosť nevyužil. Hlavým dôvodom bola vysoká miera rizika pri následnej administrácii žiadostí, pretože výnimka Európskej komisie sa týkala iba termínu na podanie žiadostí a nie celého procesu ich administrácie a kontrol, čo by následne mohlo ohroziť decembrové vyplácanie priamych podpôr.

Zo strany agrorezortu bola prípravná fáza pre štart kampane plne zabezpečená, ako aj celý priebeh podávania žiadostí. Rezort dôsledne sledoval epidemiologickú situáciu na Slovensku a pravidelne vyzýval žiadateľov, aby si podávanie jednotných žiadostí nenechávali na poslednú chvíľu, ako tomu bolo  v ostatných rokoch. Obavy z krátkosti času sa nenaplnili, čo potvrdzujú aj údaje z IS GSAA ku dňu 15.5.2020.

Podané žiadosti zodpovedajú 99 % deklarovanej výmery

Počet podaných žiadostí v IS GSAA ku dňu 15.5.2020 bol 17 589, čo je takmer 96 % stavu z roku 2019. Niektoré žiadosti budú podané ešte po termíne so sankciou, tak ako každoročne, preto možno očakávať, že počet žiadostí v roku 2020 dosiahne takmer totožnú úroveň ako v roku 2019. Dôkazom toho, že ponechanie termínu na podávanie žiadostí na 15.5.2020 bolo správne rozhodnutie, preukazuje aj skutočnosť, že podané žiadosti v roku 2020 plošne zodpovedajú 99,26 % deklarovanej výmery v roku 2019.

Údaje z IS GSAA ukázali, že nábeh žiadostí o priame podpory bol aj v roku 2020 mimoriadne nevyrovnaný. Od začiatku mája bolo podaných každý deň približne 1 000 žiadostí, pričom po štarte kampane až do 20.4.2020 len približne 50 denne a do konca mesiaca apríl približne 400 za deň. Aj na základe týchto údajov ministerstvo opakovane apeluje na žiadateľov, aby v budúcnosti neodkladali podávanie žiadostí a už vôbec nie registráciu na PPA, na posledné dni kampane.

Autor článku: Daniel Hrežík - Odbor komunikácie a marketingu MPRV SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments