Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Jahnátek dostáva rady od predchodcu

Dosluhujúci šéf rezortu pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) svojmu nástupcovi v úrade šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorým bude Ľubomír Jahnátek (Smer-SD), odkazuje, že by mal agrorezort viesť tak, „aby nepodľahol lobistickým skupinám a aby svoje rozhodnutia vykonával tak, ako sám uzná za najlepšie, ale nie tak, aby tým sledoval záujmy konkrétneho poľnohospodárskeho podniku“.

„Mali by sme sa snažiť o to, aby sme mali v predaji viac domácich potravín. Dúfam, že môj nástupca bude pokračovať v tom, aby sa znížilo záporné saldo zahranično-obchodnej bilancie SR v agropotravinárskych komoditách. V roku 2010 dosiahlo úroveň až 950 miliónov eur, my sme ho znížili o 200 miliónov eur. Stále však máme čo riešiť, pretože pred rokom 2007 sa saldo pohybovalo okolo úrovne 500 miliónov eur,“ priblížil.

Po nástupe nového vedenia agrorezortu bude podľa Simona potrebné riešiť ako jeden z prvých problém s neukončenou potravinovou pomocou za rok 2011.

„Bude zároveň treba riešiť aj menovanie nových riaditeľov štátnych podnikov – Agroinštitútu Nitra a tiež Závodiska Bratislava, ako aj otázky týkajúce sa európskej legislatívy. V Bruseli sú každý týždeň rokovania a pán minister bude musieť dozerať na prípadné zmeny,“ zdôraznil.

„Taktiež sa bude musieť zamerať aj na problematiku financovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry z hľadiska IT technológií v budúcnosti. Už dnes je potrebné pracovať na tom, čo nás čaká v rokoch 2014 až 2020. IT technológie, ktoré dnes existujú na PPA, v roku 2014 nebudú môcť pokračovať, budú musieť prejsť modifikáciou,“ podčiarkol Simon.

„Čo sa týka agentúry pre regionálny rozvoj, tak nové vedenie MPRV SR sa bude musieť v prvom rade postarať o to, aby zabezpečilo nevyriešených 120 miliónov eur, ktoré pochádzajú z približne 350-miliónovej nadkontrahácie eurofondov zdedených ešte po prvej Ficovej vláde. O mesiac totiž obce budú žiadať preplatiť opravy škôl a už na to nebudú peniaze. Pri riešení tohto problému som všetky svoje možnosti a schopnosti, kde nájsť peniaze, už vyčerpal, keď som znížil „sekeru“ z 354 miliónov eur nekrytých záväzkov na „len“ 120 miliónov eur,“ pripomenul.

Simon spresnil, že z hľadiska dlhodobých cieľov bude potrebné zamerať sa na budúce rozpočtové obdobie 2014 až 2020, jednak z hľadiska pôdohospodárstva a jednak z hľadiska regionálneho rozvoja.

„V pôdohospodárstve by som bol za to, aby zameranie agrorezortu smerovalo k tomu, aby sme podporovali tých, ktorí vyrábajú intenzívne, teda, aby sme odstránili disparitu, ktorá vznikla v roku 2010 tým, že nebola zavedená tzv. platba na farmu,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Sociálne odkázaná
Sociálne odkázaná
3. apríl 2012 12:09

V predaji viac domácich potravín? Pán exminister dobre radí, ale aj on sám neváhal doviesť na Slovensko potravinovú pomoc z ČR. Len sa divím, že nie rovno z MR. Odkiaľ dovezie potravinovú pomoc nový pán minister – najlacnejšie je z Poľska. Musí byť Slovák stále odkázaný na „pomoc z vonku?“

Anonym
Anonym
3. apríl 2012 14:43

Ešteže sa ozval naslovovzatý odborník! Nech radšej urobí odpočet toho, čo urobiť mohol a mal, a nie teraz plytko tára do éteru!