Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Reportáže Zaujímavosti

Investície vo Veselom rozložia riziká ekonomiky

Pre mnohých ľuďoch platí, že keby neexistovala posledná chvíľa, nikdy by nič neurobili. Prejavuje sa to každoročne radmi pred Daňovými úradmi, keď v ten magický posledný marcový deň podávame priznanie, v ktorom zhodnocujeme to, čo sa nám rok predtým podarilo. Pre väčšinu z nás tento čas nie je poohliadnutím sa za minulým rokom, ale obdobím plným nervozity. Pritom by stačilo tak málo. Priebežne sa pripravovať na to, čo nás už pravidelne čaká a vlastne vždy dobehne. Podstata ľudskej povahy je ale iná.

O to viac prekvapí, že v Spoločnom poľnohospodárskom družstve vo Veselom (okres Piešťany) nepoznajú nervozitu z prichádzajúcich výziev, alebo riešenia aktuálnych problémov. Svoju ekonomiku a prípravu na projekty riešia kontinuálne. Ako inak nazvať stav, keď do vyhlásenia ďalších výziev pre nové rozpočtové obdobie zostáva pravdepodobne ešte niekoľko rokov a tu už prebieha príprava dokumentov nevyhnutných k podávaniu projektov.

„Momentálne pripravujeme projekt na výstavbu výkrmu ošípaných, čím sústredíme celý chov do strediska Dubovany. Do konca roka plánujeme ukončiť administratívnu prípravu a hneď po nej začíname s projektovou časťou,“ hovorí Pavol Bábsky, predseda SPD Veselé a dopĺňa, že v novej ošíparni sa počíta s 2500 výkrmovými miestami.

Družstevníci z Veselého investovali v poslednom období značné množstvo prostriedkov do produkcie ošípaných. Modernizovaný matečník, škôlka, jaloviareň a predvýkrm priniesli výsledky v obdivuhodných parametroch tamojšieho chovu. Za všetko hovorí ročný odstav na prasnicu, ktorý v minulom roku prekročil 26 odstavčiat.

„Ešte z predvstupového programu sa nám podarilo modernizovať chov hovädzieho dobytka. Tu je preto situácia stabilizovaná. Pozitívne vnímame aj to, že sme zostali u pôvodného slovenského strakatého dobytka. Počas kríz na trhu s mliekom sme sa presvedčili, že je pre nás výhodnejší, ako holstein. Oveľa lepšie znáša úsporné opatrenia, ktoré pri výraznom poklese ceny mlieka musia nastať. Toto kombinované plemeno nám otvára aj cestu predaja jatočného mäsa“ hovorí Anton Janošík, hlavný zootechnik družstva.

Efektivite živočíšnej výroby ma pomôcť aj bioplynová stanica, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe. Vyrieši hnojnú koncovku chovu ošípaných sústredených na stredisku Dubovany a chovu hovädzieho dobytka vo Veselom. 

„Bioplynová stanica spracuje 16 tisíc ton hnoja, 4 tisíc ton močovky, 4 tisíc ton rezkov, ale aj približne 8  až 10 tisíc ton siláže. Medzi jednoznačnú výhodu tohto zariadenia považujeme výrobu prebytkového tepla, ktoré využijeme v chove ošípaných,“ uviedol Pavol Bábsky.

Bioplynová stanica znamená prínos aj pre rastlinnú výrobu. Digestát z energetickej jednotky zjednoduší zapracovávanie živín na tisícosemsto hektárovej výmere podniku. Napriek tomu, že podnik hospodári v nive Váhu, aj tu nedostatok zrážok spôsobil značný ekonomický výpadok.

„Už minuloročná suchá jeseň nám predznamenala, že s vlahou musíme hospodáriť čo najefektívnejšie, to znamená realizovať len minimálne zásahy do pôdy,“ uviedol Vojtech Valo, agronóm podniku.

Napriek tohtoročnému finančnému výpadku si predseda družstva uvedomuje, že z hľadiska budúceho speňažovania produkcie sú nevyhnutné ďalšie investície do rastlinnej výroby.

„Z vlastných zdrojov sme zabezpečili rekonštrukciu pozberovej linky. Investícia pozostávala z výstavby novej sušičky ktorá bude využívať teplo z bioplynovej stanice, čističky, dopravných ciest a expedičnej linky. Vybudovali sme aj dve nové skladovacie silá s kapacitou 2 x 500 ton,“ hovorí predseda družstva.

Okrem investícií, prípravy projektov, vynikajúco zvládnutých výsledkov rastlinnej a živočíšnej výroby vyťažuje v poslednom období manažment podniku aj nový fenomén v podobe spoločností vykupujúcich DPL a pôdu. Vo Veselom sa snažia na tento stav čo najlepšie pripraviť, aj keď predseda podniku by radšej investovaný čas do nákupu DPL a pôdy videl v oblastiach, ktoré môžu napomôcť ďalšiemu výrobnému rozvoju podniku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (článok bol uverejnený v ročenke Top Agro)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Predseda družstva Pavol Bábsky (vľavo) a hlavný zootechnik Anton Janošík na hospodárskom dvore v Dubovanoch.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1569 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. majka
  10. októbra 2014

  Je to všetko klamstvo pán Bábsky všetkých oklamal a sám sa veľmi dobre obohatil keby mal aspon trošku svedomia tak určite by sa bol už dávno obesil behom 4-rokov dokázal zruinovať družstvo ktoré patrilo medzi najlepšie v okrese a za pomoci svojích udavačov ako je Pán Karlík ktorý to má zaužívane s predošlého zamestnania odkiaľ ho museli vyhodiť PD Krajné a za pomoci prívržencov ako sú Magalová a Janošík ktorý by sa mali tiež zamyslie čo robia a ako znevážili mozole svojích dedov a rodičov tak keby si to uvedomili tak sa zahrabú úplne po zem aby sa nemuseli ani nikomu viac ukázat aký sú farizeji.

  Odpovedať
 2. Stefan Juhasz
  13. septembra 2020

  Zaujima ma chov osipanych, plemeno ktore ste doviezli z Ciech,13.9.2020 bolo prezentovane farmarske revue.dakujem

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.