Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

Budúci inžinieri sa učia u dobrých hospodárov

Budúci inžinieri sa učia u dobrých hospodárov
insert_photopoľnoinfo.sk - riaditeľ podniku Peter Brezovský

Niekoľko desiatok novinárov prilákal stredajší informačný deň na Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku v Oponiciach (okres Topoľčany). Účastníci sa dozvedeli to najzaujímavejšie z farmy, ktorú denne navštívi približne autobus študentov z neďalekej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

„Náš podnik zabezpečuje vzdelávací proces a okrem toho dosahuje vo všetkých parametroch ale aj prístupoch výsledky, ktoré ho zaraďujú medzi top podniky na Slovensku,“ uviedol na margo vyhodnotenia súťaže Top Agro, kde sa VPP už niekoľko rokov umiestňuje, Peter Bielik, rektor SPU v Nitre.

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik hospodári na 2100 hektároch poľnohospodárskej pôdy. V Oponiciach okrem rastlinnej výroby prevádzkuje farmu hovädzieho dobytka, ktorá prešla pred troma rokmi rozsiahlou modernizáciou.

„Dojivosť sa zvýšila z 8 tisíc litrov mlieka na súčasných 10 tisíc litrov. Samozrejme to súvisí s lepšou kondíciou zvierat. Modernizácia farmy znížila aj potrebu pracovnej sily o troch pracovníkov,“ hovorí Peter Brezovský, riaditeľ podniku, ktorý v zapätí dodáva, že stále patria k významným zamestnávateľom. Na farmách v Oponiciach, Kolíňanoch a v Žiranoch pracuje takmer 80 ľudí.

„VPP je klasickou spoločnosťou s ručením obmedzením. Z príspevkovej organizácie sme sa transformovali na s.r.o, aby sme neboli závislí od SPU, ale hospodárili v rovnakých podmienkach, ako naši konkurenti,“ hovorí Peter Brezovský.

Záujem hospodárov, ktorí okrem klasickej agrovýroby zabezpečujú aj vzdelávanie študentov sa v poslednom období orientuje na modernizáciu závlahového systému.

„Už niekoľko rokov investujeme do závlah. Tento rok to bolo približne 30 tisíc eur. V súčasnosti zavlažujeme 100 hektárov pôdy. V budúcom roku dosiahneme 200 hektárov a našim cieľom je zabezpečiť závlahy na výmeru 320 – 340 hektárov,“ hovorí Peter Brezovský.

Na farme v Oponiciach modernizujú závlahy vybudované v druhej polovici 70. rokov, ktoré na počiatku deväťdesiatych rokov získali od Slovenského pozemkového fondu. Inšpiráciou pre poľnohospodárov z Oponíc je aj susedný podnik, ktorý taktiež vníma zavažovanie ako prioritu. Výsledkom je, že sused spoza rieky Nitry dosiahol v tomto zrážkovo podpriemernom roku úrodu jačmeňa na úrovni 7 ton z hektára.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - riaditeľ podniku Peter Brezovský

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
20. november 2012 20:22

to sú riadne drísty