Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Dopyt po kukurici slabne

Obilniny sú po posledných údajoch pod tlakom. Naposledy sme písali o obavách z veľkých dažďov v Južnej Amerike, obavy vystriedali tvrdé dáta reportu WASDE a následne aj exportov. Za minulý týždeň cena sóje klesla o 7.7%, pšenice o 6.6%, kukurice o 3.4%.

U spomínaných obilnín bude dôležité, ako sa bude vyvíjať stav úrod v Južnej Amerike (Brazília a Argentína), kde sa v súčasnosti očakáva, že úroda bude výborná. To tlačí ceny (hlavne sóje) nadol. Na druhej strane bude potrebné sledovať americké exporty, ktoré naznačujú relatívne slabý dopyt po kukurici a silný po sóji. Trhy však zatiaľ prikladajú väčšiu dôležitosť vyhliadkam úrody, ako dopytu. Ak sa to zmení, začne sa meniť aj pomer cien medzi sójou a kukuricou, čo pri pokračovaní terajšieho vývoja bude otázkou času.

U pšenice stále visí vo vzduchu otázka, či Ukrajina  na konci novembra (dočasne) neobmedzí export. Ten z Ruska slabne už teraz. Rusko má totiž vysoké domáce ceny, ktoré robia export neprofitabilným. Ak sa teda pozeráme na cenu cez export z USA, mala by ísť nižšie, pretože dopyt po drahších obilninách je nižší. Ak by boli ceny inde privysoké, odberatelia sa môžu obrátiť na USA a kúpiť lacnejšie. A to by malo tlmiť rast cien aj v iných oblastiach.

Čo sa týka posledných dát exportov, vidíme najsilnejší dopyt po sóji od začiatku sezóny (september 2012) a zároveň najslabší dopyt po kukurici. U pšenice vidíme zaostávanie za minuloročným dopytom, avšak rozdiel nie je tak veľký ako u kukurice.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments