Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Inštitút sezónnej práce potešil, aj keď očakávania nesplnil

Inštitút sezónnej práce potešil, aj keď očakávania nesplnil
insert_photopixabay.com

Hoci istá spokojnosť v sektore panuje, ani zďaleka nie je stopercentná. Aj tak sa dá popísať názor na schválenie zmien v sezónnom zamestnávaní. Na jednej strane vstúpia zmeny do platnosti až od budúceho roka, hoci ešte začiatkom tohto roka predkladatelia deklarovali, že sa tak stane ešte v tejto sezóne. Na druhej strane sa podmienky síce zmenia, nenaplnia však očakávania našich pestovateľov.

Novela Zákonníka práce by mala priniesť zníženie odvodového zaťaženia. Čo sa týka odvodov za poistenie v nezamestnanosti a starobné dôchodkové poistenie, pôjde o pokles o 20 percent. Ak teda v súčasnosti zamestnanec a zamestnávateľ platia odvody vo výške 48,6 percenta, na budúci rok to bude 28,6 percenta. Úľava však bude platiť len na 520 odpracovaných hodín. Poľnohospodári pôvodne žiadali zaradiť do úľavy až 1040 hodín.

Pestovatelia teraz podľa praxe uvidia, ako bude celý systém fungovať. Do budúcnosti chcú vstupovať do zamestnávania študentov. Ich zvažovaná odmena vo výške 200 eur na mesiac nie je podľa pestovateľov motivačná a preto napríklad ovocinári chcú, aby sa zvýšila minimálne do výšky 1200 eur a aby boli oslobodení od dane. V opačnom prípade nám potenciálna pracovná sila v podobe študentov pôjde za lepšie platenou prácou do zahraničia, než by mali ostať na Slovensku,“ uviedla Jana Holéciová hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Dominujú samozbery

Odchod brigádnikov za hranice je v súčasnosti typický aj pre iné vekové kategórie. Zháňať na Slovensku pracovné sily do ovocných sadov, vinohradov či na zeleninové polia je čoraz ťažšie.

„V sezóne potrebujeme do sadu 14-15 ľudí, v čase zberových prác je to 35 ľudí, a to sad oberáme formou samozberu. Je nereálne, že by sme našli pracovníkov aj na zber. Už teraz sa spoliehame na ľudí, ktorí k nám prichádzajú cez agentúru zo zahraničia, konkrétne z Rumunska,“ vyjadril sa pestovateľ Branislav Novosad, ktorý má sad pri Nitre.

Cestou samozberu sa aj z dôvodu nedostatku pracovných síl uberá mnoho ovocinárov.

„Predať obraté jahody by nebol problém, ale nemá ich kto oberať. Takto na samozbere si to ľudia oberú, aj keď narobia aj 15 percentné škody. Ale nájsť ľudí na tieto práce, to sa nedá, to je veľmi ťažké,“ priznáva aj Miroslav Sedlák, pestovateľ jahôd z Vlčkoviec v okrese Trnava.

Minulosť priniesla fiasko

Problém so zháňaním pracovníkov sa na Slovensku ťahá už roky. Ešte v roku 2020 chcela vláda ich nedostatok zalepiť zvýhodnenými podmienkami pre dlhodobo nezamestnaných. Hoci avizovala asi 5 tisíc voľných pracovných miest, ktoré chcela úľavami na odvodoch podporiť sumou až 12 miliónov eur, v praxi sa z vyčleneného balíka vyčerpala len zanedbateľná časť. Asi 250 tisíc eur. V rámci projektu si do sadov, na polia a do viníc našli pestovatelia takto len 124 pracovníkov počas dvoch sezón.

„Brigádnikov je všeobecne málo. Málo vlastných ľudí prináša problémy, ako a s kým pozbierať často veľké množstvá kvalitného ovocia, zeleniny, hrozna. Preto si musia pestovatelia najímať prostredníctvom pracovných agentúr ľudí zo zahraničia. Pracujú prevažne s ľuďmi mimo EÚ – najmä zo Srbska a Ukrajiny,“ skonštatovala Jana Holéciová.

Tento rok sa už teraz ukazuje pomerne dobrá úroda v sadoch. Výhodou tentoraz je, že ju slovenským pestovateľom pomáhajú zbierať odídenci z Ukrajiny.

„Túto sezónu pracujú naši pestovatelia aj s Ukrajincami. Oni majú záujem aj o tento druh práce – brigáda na poliach, v sadoch. Už aj samozbery jahôd charakterizoval vyšší počet brigádnikov pôvodnom z Ukrajiny. Navyše, Slováci majú s Ukrajincami pomerne dobré skúsenosti pri práci v agropotravinárstve, pretože k nám chodili pracovať v rámci sezónnych prác už aj pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Takže prínos tejto spolupráce je osožný pre obe strany a v tomto čase to platí dvojnásobne,“ dodala Holéciová.

Veria v ďalšie zmeny

Novinky v sezónnom zamestnávaní začnú platiť v praxi až od budúceho roka. Hoci prvé čítanie návrhu novely bolo v parlamente ešte začiatkom roka 2022, legislatívne ho doklepnúť zákonodarci pred sezónou nestihli. Národná rada ho jednohlasne všetkými prítomnými poslancami schválila až v júni. Zníženie odvodového zaťaženia sa prejaví aj výpadkom príjmov štátneho rozpočtu vo výške asi 1,6 milióna eur. Predkladatelia však možnosť vykrytia tohto výpadku vidia aj v tom, že vďaka väčšiemu počtu pracovníkov v sadoch nezostanú na stromoch nepozbierané plody, ale pozbiera sa viac úrody a z nej sa odvedie aj vyššia DPH. Či sa tak v praxi naozaj stane, ukáže až budúcoročná sezóna.

„To, že sa zavádza inštitút sezónnej práce priamo do zákona, vítame, a budeme v budúcnosti žiadať zmeny podľa toho, ako si to bude prax vyžadovať,“ vyjadril sa nedávno aj Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie.

Požiadavky budú smerované predovšetkým na navýšenie odvodových úľav a na zvýšenie počtu hodín, ktoré by mohli v sadoch s odvodovými úľavami brigádnici odpracovať.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments