Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Hlas-SD: Je šokujúce, že na MPRV a NPPC už nezasahuje NAKA

Hlas-SD: Je šokujúce, že na MPRV a NPPC už nezasahuje NAKA
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agrorezort podporil z dvoch miliónov eur pre chovateľov ošípaných len 4 % fariem, a to najmä veľkochovy a subjekty blízke hnutiu OĽANO. Uviedla to Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa opozičnej mimoparlamentnej strany Hlas- SD, v súvislosti s podporou na ošípané, o ktorej strana informovala už v utorok (28. 12.).

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podľa nej zavádza verejnosť pri obrane svojich politických funkcionárov. Nastavením vzorca na rozdelenie dvoch miliónov eur chovateľom ošípaných cielene zvýhodnilo nielen subjekty blízke OĽANO, ale aj zahraničné veľkochovy.

„Ministerstvo klame verejnosť, keď tvrdí, že chcelo podporiť malých a stredných chovateľov ošípaných. Peniaze vyplatilo len štyrom percentám chovateľov ošípaných na Slovensku. Väčšinu financií z dvoch miliónov eur vyplatilo veľkochovom, najmä zahraničným a, samozrejme, dánskym. Vzorec vyplácania na farmu, ktorý agrorezort zverejnil v utorok (28. 12.) večer až na nátlak médií, jasne preukazuje zámer vyplatiť najviac na sviňu subjektom blízkym OĽANO,“ uviedol Róbert Puci, nezaradený poslanec Národnej rady SR zo strany Hlas– SD.

MPRV tak podľa Puciho zároveň verejne potvrdilo, že na tvorbe vzorca sa podieľal priamo agrorezort.

„Rozdelenie dvoch miliónov eur sa tak udialo s vedomím ministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) a štátneho tajomníka Milana Kyseľa. Je šokujúce, že za týchto okolností už na ministerstve a Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre nezasahuje NAKA a nezabezpečuje dokumenty a počítače,“ zdôraznil Puci.

Z 2953 fariem bolo podporených 120

Agrorezort vo svojich vyjadreniach pre médiá podľa Puciho taktiež potvrdil, že kritériá zberu údajov pre chovateľov ošípaných nastavil v prospech subjektov blízkych vedeniu agrorezortu zámerne.

Podľa Puciho je teda zrejmé, že Vlčan aj Kyseľ, ktorého najbližšia rodina dostala až 4500 eur na každú chovanú sviňu, schválili najvýhodnejšie podmienky pre im blízke subjekty. Ako zverejnil portál polnoinfo.sk, extrémne výhodné podmienky, tentoraz 400 eur na ošípanú, získala aj firma Ján Balko pani Anny Balkovej, dlhoročnej kolegyne štátneho tajomníka Kyseľa z výkonného výboru Spolku farmárov Slovenska.

Napriek vyjadreniam MPRV SR, že výzva mala podporiť menších a stredných chovateľov ošípaných s cieľom decentralizovať chov ošípaných, z celkového počtu 2953 fariem chovateľov ošípaných na Slovensku (Centrálna evidencia hospodárskych zvierat), dostalo podľa Puciho podporu len niečo cez 120 fariem, patriacich len 86 subjektom. Z celkovo registrovaných ošípaných, ktorých je na Slovensku 500.000 kusov, podpora pritom zahrnula približne 470.000.

„Podozrenia aj medializované dôkazy sú extrémne závažné. Hlas–SD sa preto pýta, kde sú teraz orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Čakajú, kým sa skartujú kritické dokumenty, ktoré by mohli preukázať korupciu a zneužitie právomocí priamo predstaviteľov Hegerovej vlády? Podľa zásady ex offo, ktorú OČTK ukladá zásada oficiality a legality, už mali začať konať. Ide o podozrenie z korupcie a zneužitie právomocí verejného činiteľa v sume presahujúcej dva milióny eur na najvyšších miestach vlády,“ dodal Puci.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
29. december 2021 19:02

Mám pocit, že niekto v Hlas-SD pozeral cez Vianoce veľa filmov s detektívnym zameraním (napr. s inšpektorom Columbom). Veď NPPC koná transparentne. Zverejnilo úplne všetko, spôsob výpočtu ako aj zoznam poberateľov!

Petr MRAK
Petr MRAK
6. január 2022 14:45
Odpoveď na  Martin

Dobrý deň,
všetko dobré v novom roku 2022! A ten Váš „pocit“ vo Vás ešte stále pretrváva v plnej miere?
Pozdravuje Vás stúpenec a milovník dobrých detektívok.
P.M.