Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

História Dní poľa v Dvoroch nad Žitavou končí! Začína však iný príbeh

História Dní poľa v Dvoroch nad Žitavou končí! Začína však iný príbeh
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výstavné políčka repky sa v polovici októbra ukazovali v Dvoroch nad Žitavou ako dobre vzídené. Boli zasiate v správnom termíne, septembrové zrážky pomohli k ich dobrému zakoreneniu a zdalo sa, že prvá plodina na jubilejný desiaty ročník Celoslovenských dní poľa poskytne dobrý základ k úspešnému podujatiu. O tri týždne neskôr je však všetko inak. Výstavný areál a vzídené repky boli vyorané a Celoslovenský deň poľa sa na pôvodnom podniku neuskutoční!

Náhle rozhodnutie bez hlbšieho vysvetlenia

„Z organizácie veľmi nečakane odstúpilo Združenie agropodnikateľov, družstvo, ktoré podujatie pripravovalo v ostatných deviatich ročníkoch. V tejto neľahkej situácii sme museli nájsť poľnohospodársky subjekt, ktorý nám pomôže s prípravou Celoslovenských dní poľa,“ informuje portál poľnoinfo.sk Martin Sedláček, šéf vydavateľskej skupiny Profi Press, ktorá je organizátorom výstavy Celoslovenské dni poľa a vydáva napríklad týždenník Roľnícke noviny.

„Do dnešného dňa to nedokážem pochopiť,“ začína rozprávanie Martin Sedláček.

Hovorí, že ešte 24. júla 2020 spoločne s vedením družstva privítali na pracovnom stretnutí v penzióne v Dvoroch nad Žitavou zástupcov vystavovateľov.

„Predstavili sme im, a odsúhlasili si, veľmi zaujímavú koncepciu výstavného areálu a nový systém výsevu pokusných políčok. Taktiež sme im prisľúbili mimoriadne oslavy desiateho ročníka výstavy. A 19. októbra 2020 sme sa dozvedeli, že majoritný vlastník podniku rozhodol o ukončení spolupráce a nikto s tým nemôže nič robiť. Väčší šok som snáď nezažil. Chcel by som však slovenským poľnohospodárom sľúbiť, že v Seliciach jubilejný 10. ročník usporiadame a bude taký, aký si desaťročné výročie zaslúži,“ hovorí Martin Sedláček.

Dvory skončili, nech žijú Selice

Podľa zdrojov portálu poľnoinfo.sk je za náhlym rozhodnutím ukončiť organizáciu podujatia v Dvoroch nad Žitavou nariadenie konečného užívateľa výhod v družstve Jozefa Ösziho. Predchádzať mu mal vraj konflikt medzi ním a dlhoročným predsedom družstva Stanislavom Becíkom. Pokiaľ s Jozefom Öszim sa nám napriek opakovanej snahe nepodarilo spojiť, bývalý minister Becík konflikt slovami „to by som nepovedal,“ odmieta. Ponúka však iné vysvetlenie.

„Mal to byť jubilejný desiaty ročník a deviaty ročník viete, aký z dôvodov pandémie bol. Nám išla organizácia značne do peňazí a každoročne sme na prípravu museli vyčleniť asi 40-tisíc eur a 28 hektárov pôdy. Za ministerky Matečnej sme síce dostávali podporu 10-tisíc eur na podujatie, ale to pokrylo tak jesenné práce. Ak Selice budú chcieť urobiť takú nadrepublikovú výstavu, ako sme robili my, tak musia vytiahnuť z vrecka 40-tisíc eur vlastných zdrojov. Preto aj nové vedenie družstva rozhodlo, že podujatie sa neuskutoční a ja som sa s tým stotožnil. Apeloval som aj na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu, aby takéto podujatie organizovala. Má svoj podnik, technické vybavenie a aj autority na jednotlivých fakultách,“ vysvetľuje Stanislav Becík.

Novým miestom najkomplexnejšieho poľnohospodárskeho podujatia na Slovensku sa tak stávajú pozemky na ktorých hospodári spoločnosť Agro Divízia Selice. Portálu to potvrdil aj Jozef Mészáros, jej konateľ.

„Boli sme oslovení pánom Sedláčkom, aby sme sa podieľali na organizácii Celoslovenských dní poľa. Vzhľadom na to, že situácia si vyžadovala rýchle rozhodnutie, rozhodli sme sa zapojiť do prípravy. Políčka ozimných pšeníc už máme aj vysiate. Považujeme za dôležité, aby takáto výstava na Slovensku do budúcich rokov bola, a preto sme neváhali, a reagovali kladne na ponuku,“ povedal Jozef Mészáros.

Skúsenosti majú

Nové miesto organizácie obľúbeného podujatia je v okrese Šaľa a samotná spoločnosť Agro Divízia má s prípravou podobných poľných ukážok bohaté skúsenosti. V tomto roku pripravili aj jedinú komplexnú prehliadku techniky a osív. Išlo o Deň poľa kukurice, ktorý s partnermi organizujú od roku 2004. V minulosti sa podieľali aj na prípravách poľných ukážok cukrovej repy.

„Veľmi ďakujem podniku Agro Divízia Selice a jeho riaditeľovi Jozefovi Mészárosovi, že nás prijal a spoločne budúci ročník usporiadame. K jeho príprave nám v tomto roku paradoxne pomohlo aj počasie a tak sme pšenice zasiali v čase, keď väčšina poľnohospodárov. K žiadnemu zdržaniu tak nedošlo,“ uzatvára Martin Sedláček, hlavný organizátor podujatia.

Celoslovenské dni poľa sa uskutočnia v pôvodnom termíne 8. – 9. júna 2021 v Seliciach.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments