Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Blato a dážď, ale aj dobrá nálada a odbornosť. Začali sa Celoslovenské dni poľa!

Blato a dážď, ale aj dobrá nálada a odbornosť. Začali sa Celoslovenské dni poľa!
insert_photoJuraj Huba/poľnoinfo.sk - 12. ročník CDP v Oponiciach.

Už dvanásty ročník Celoslovenských dní poľa tento raz hostia polia v okolí Oponíc. Podujatie sa uskutočňuje pod taktovkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity na poliach obrábaných Vysokoškolským poľnohospodárskym podnikom. Noc pred otvorením napršalo niekoľko milimetrov zrážok a mnoho návštevníkov tak dalo prednosť gumákom pred bežnou obuvou. Napriek tomu núdza o nich nebola.

„Poľnohospodárstvu sa venujem 30 rokov. Najskôr v štátnom podniku, teraz samozrejme súkromne. Rád sa zúčastňujem takýchto akcií, ktoré sú organizované pre poľnohospodárov, stále ma to baví,“ skonštatoval Jozef Mechura z agropodniku, ktorý obhospodaruje takmer tisícku hektárov v okolí obce Dedinky (okres Nové Zámky).

„V minulosti úroda nebola taká, ako dnes. Neboli intenzívne odrody, aké sú teraz. Šľachtenie úžasne napreduje a je to stále lepšie. Mení sa genetika, menia sa odrody, ako vidíme aj tu, snažíme sa tu získať nové skúsenosti,“ dodal pestovateľ.

Celkovo na Celoslovenské dni poľa organizátori pripravili vyše 900 pokusných políčok.

„Je to taká reprezentatívna záhrada celého slovenského poľnohospodárstva. Bol by som rád, keby sa prišla pozrieť aj bežná verejnosť, má možnosť vidieť, čím sa poľnohospodári zaoberajú a čo pre občanov tejto krajiny robíme,“ dodal Robert Kovács, poľnohospodár zo Želiezoviec (okres Levice).

Celoslovenské dni poľa sú určené laickej aj odbornej verejnosti, hoci práve tá odborná spravidla dominuje.

„Máme tu založených viac ako deväť stoviek odrodových pokusov, kde 600 sú hybridné línie, ktoré prezentujú to najnovšie, čo je na našom trhu. Zvyšok sú aspekty vplyvu rôznych škodcov a chorôb, aby poľnohospodári videli, čo sa deje, pokiaľ nebudú ošetrovať plodiny správnym spôsobom,“ vysvetlil prorektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity  Pavol Findura.

Na vysievaní pokusných políčok sa tak ako každý rok, spolupodieľalo viacero firiem

„Vývoj, tak ako vo všetkom, aj v odrodách ide stále dopredu. Na trh prichádzajú nové odrody, ktoré môžu byť pre pestovateľa výhodnejšie, dokážu niečo iné, ako tie odrody, ktoré už na trhu boli predtým. Práve na Celoslovenských dňoch poľa má poľnohospodár ako konečný spotrebiteľ a používateľ jednotlivých odrôd možnosť vidieť ich naozaj v konkurencii všetkých firiem, ktoré pôsobia na našom trhu. A podľa toho si môže vyberať,“ uviedol Alexander Matlák z jednej zo spoločností, ktoré podnikajú s osivom a zastupujú českého šľachtiteľa.

O odbornosti

„Je dôležité ukázať odbornej aj laickej verejnosti, o čom poľnohospodárstvo je. Máme moderné stroje, moderné technológie, prišli aj stredné školy a tento ročník je výnimočný aj tým, že je organizovaný na podniku, ktorý spadá pod Slovenskú poľnohospodársku univerzitu. Je tu o to viacej odbornosti, rozprávame o aktuálnych problémoch, napríklad ako dostať mladých ľudí na túto univerzitu a následne docieliť, aby po skončení zostali pôsobiť v sektore,“ dodal aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Celoslovenské dni poľa potrvajú do stredy 7. júna 2023. Podujatie, ktoré sa v minulosti tradične uskutočňovalo na podniku v Dvoroch nad Žitavou, v uplynulých rokoch kočuje po rôznych regiónoch. Vlani ho hostili polia v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy, predvlani zas role v okolí Selíc v okrese Šaľa. Na budúci rok sa opäť ráta s jeho návratom do Dvorov nad Žitavou.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Juraj Huba/poľnoinfo.sk - 12. ročník CDP v Oponiciach.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments