Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Export masla z EÚ sa v tomto roku môže výrazne zvýšiť

Podľa odborníkov z Ministerstva poľnohospodárstva USA /USDA/, v druhej polovici roka 2009 sa výrazne oživil svetový trh so živočíšnym maslom. Do značnej miery to bolo spôsobené tým, že India, ktorá v roku 2008 prakticky absentovala na trhu, zakúpila veľké množstvo novozélandského masla – od januára do októbra 2009 až 18- tisíc ton. Tým sa značne zvýšil dopyt po tomto produkte aj u ostatných nákupcov.

Predpokladá sa, že v regióne Oceánia poklesne produkcia živočíšneho masla v tomto roku v porovnaní s predchádzajúcim o 4 %, na 541-tisíc ton. Export austrálskych výrobkov vzrastie o 14 % na 75-tisíc ton, export z Nového Zélandu zostane približne na úrovni z predchádzajúceho roka, to znamená vo výške 406-tisíc ton.

V EÚ sa zníži produkcia masla o 1,4 % na 2,06 milióna ton, pretože niektorí spracovatelia môžu dať prednosť výrobe syra. V minulom roku bolo na zahraničné trhy vyvezených 140-tisíc ton masla. Americkí analytici predpovedajú, že tohtoročný export sa zvýši o 25 %, na 175- tisíc ton.

Zároveň prognózujú, že produkcia mlieka v Austrálii klesne v tomto roku v porovnaní s predchádzajúcim o 1 %, na 9, 57 milióna ton. Dôvodom je dvojpercentný pokles stavov hovädzieho dobytka, spôsobený veľkým suchom, vysokými výrobnými nákladmi a nízkou cenou mliečnych výrobkov. Aj keď sa, vďaka dažďom, situácia v odvetví zlepšuje, pretrváva neistota, že Austrália bude schopná zabezpečiť stabilný rast výroby a vrátiť ju na úroveň z obdobia rokov 2000 – 2003.

Podľa odhadov, produkcia mlieka na Novom Zélande vzrastie o 2,5 % na rekordných 17,02 milióna ton. V predchádzajúcich piatich rokoch (2003-2008) bol rast v priemere dvojpercentný.

Predpokladá sa, že produkcia mlieka v EÚ sa mierne zvýši – na 134 miliónov ton, pretože toto odvetvie výrazne utrpelo v dôsledku nízkych cien v roku 2009. Európska komisia prijala opatrenia na podporu cien – schválila predĺženie intervenčných nákupov a aktívne využila exportné dotácie na vývoz nadbytočnej produkcie.

Produkcia mlieka v USA klesne v tomto roku menej ako o 1 % na 85,23 milióna ton. Napriek predpokladanému zvýšeniu cien, stavy hovädzieho dobytku poklesnú o 2,4 %.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments