Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Nesúhlasia so znížením DPH na produkty pri predaji z dvora

Nesúhlasia so znížením DPH na produkty pri predaji z dvora
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Potravinárska komora Slovenska (PKS) zásadne nesúhlasí s navrhovanou zmenou zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorou chcú poslanci Národnej rady (NR) SR za ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a Tibor Cabaj zabezpečiť zníženie sadzby dane z 19 % na 6 % na vybrané druhy potravín vyrobených a uvedených na trh formou tzv. predaja z dvora. “PKS predložený návrh zákona odmieta ako nesystémové opatrenie poslancov a žiada jeho stiahnutie z legislatívneho procesu,” informovala riaditeľka PKS Jarmila Halgašová.

Pre potravinárske spoločnosti združené v PKS je neprijateľné, že zákonom sa zvýhodňuje jeden druh podnikateľov pred druhým.

“Tento zákon je aj v rozpore s európskou smernicou o spoločnom systéme DPH, ktorá zdôrazňuje, že podobné tovary a služby majú mať na území každého členského štátu rovnaké daňové zaťaženie bez ohľadu na dĺžku výrobného a distribučného reťazca,” povedal prezident PKS Ján Johanes.

Poslanecký návrh znížiť sadzbu DPH z úrovne 19 % na 6 % pri predaji z dvora sa posunul v utorok 9. februára 2010 v NR SR do druhého čítania. Znížená sadzba DPH by sa mala pri tomto type predaja vzťahovať na potravinárske produkty, napríklad na prírodný med, vajcia, rôzne druhy mäsa, surové mlieko či ryby.

S prijatím poslaneckého návrhu nesúhlasí ani Ministerstvo financií.

“Je potrebné upozorniť, že prijatím predloženého návrhu zákona hrozí reálne riziko narušenia a deformácie hospodárskej súťaže pri navrhovaných druhoch tovaru. Problematická sa javí tiež vykonateľnosť zákona a tým hrozí, že sa nedosiahne jeho cieľ, pokiaľ ide o špecifikáciu okruhu platiteľov dane, ktorí by mali uplatňovať navrhovanú zníženú sadzbu dane,” upozorňuje MF.

Návrh je podľa ministerstva potrebné odmietnuť aj vzhľadom na predpokladaný negatívny dopad na príjmy štátneho rozpočtu, odhadovaný v tomto roku na 1,8 milióna eur.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments