Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

MPRV: Európska komisia schválila prvú modifikáciu pre slovenských poľnohospodárov

MPRV: Európska komisia schválila prvú modifikáciu pre slovenských poľnohospodárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska komisia informovala, že v piatok 1. decembra schválila prvú modifikáciu strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na obdobie 2023-2027. Okrem zmeny definície aktívneho poľnohospodára sú súčasťou schválenej modifikácie aj ďalšie návrhy, ktoré vyplynuli z požiadaviek partnerov v rámci aplikačnej praxe. Ide o návrhy v rámci noriem dobrého poľnohospodárskeho a environmentálneho stavu (GAEC), ekoschém, agrolesníckych systémov a sektorových intervencií.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč inicioval počas zasadnutia Rady ministrov pôdohospodárstva v Bruseli bilaterálne stretnutie s eurokomisárom pre pôdohospodárstvo Januszom Wojciechowskim, na ktorom ho požiadal o čo najrýchlejšie odsúhlasenie prvej modifikácie, a nie až na záver kalendárneho roka.

„Je to mimoriadne dôležitá a dobrá správa pre Slovensko a slovenských poľnohospodárov. Som rád, že poľský eurokomisár Wojciechowski prijal moje návrhy a modifikácia bola schválená už k 30. novembru 2023. Zmeny majú za cieľ zefektívnenie procesov a schém pre poľnohospodárov. Po schválení prvej modifikácie začneme prípravu na procesovanie druhej modifikácie,“ doplnil Richard Takáč.

Súčasťou procesu modifikácie, ktorý trval viac ako trištvrte roka, boli negociácie s Európskou komisiou, ale aj so socioekonomickými partnermi. Na schválení modifikácie sa minister Takáč podieľal aj na nedávnom stretnutí európskej komisie agroministrov AGRIFISH v Bruseli.

Týmto rozhodnutím sa schvaľuje zmena strategického plánu SPP Slovenskej republiky na roky 2023 – 2027, ktorý sa týka podpory financovanej z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.

Autor článku: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
1. december 2023 21:50
Ja,L.
Ja,L.
2. december 2023 20:34
Odpoveď na  realista

Ďakujem za link.
Vidieť že sa tam zaradili rozumné veci.
Ale na Slovensku naďalej ostávame “pápežskejší ako pápež”.
Jedine u nás v rámci EU je povinné vynechať 4 % ornej pôdy ako neproduktívnu plochu v základnej platbe. Inde je to dobrovoľné a plus zaplatené.

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
4. december 2023 5:25

Kde a kedy bude zverejnená 1.modifikácia schválená kompletne v jej všetkých bodoch ⁉️⁉️ Mám predloženú i pripomienkovanú Bruselom . Tam je NESCHVÁLENÝCH požiadaviek , pri ktorých EÚ NEUSTÚPILA viac ‼️ A GAEC 6, GAEC 7 a GAEC 8 EK detto ! Preto žiadam zverejnenie relevantného dokumentu ( 1.modifikácie) Strategického plánu SR… Celý komentár »

realista
realista
4. december 2023 7:37

skúste napr.:

https://www.agroforum.sk/?start

https://www.mpsr.sk/?navID=133

Informácie pre verejnosť:E-mail:
info@land.gov.sk
Telefónna ústredňa
Telefón: +421 2 59 266 111

Inštitút pôdohospodárskej politiky
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
Dobrovičova 12
812 66 Bratislava
 
ipp@land.gov.sk