Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Eduard Šebo k zrušeniu VÚEPP: Politické elity nepotrebujú žiadnych kibicov

Eduard Šebo k zrušeniu VÚEPP: Politické elity nepotrebujú žiadnych kibicov
insert_photoTASR - Eduard Šebo na snímke z roku 2004.

Rozhodnutie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zrušiť Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva pri príležitosti jeho 100-ročného jubilea je ukážkou našej vlastnej slovenskej nekultúrnosti a tuposti. Je výsledkom praxe, že politické elity nepotrebujú žiadnych kibicov, ktorí iba ťažko chápu záujmy politikov a privatizérov.

Pre takýchto ľudí sú vedecké ústavy iba hrozbou. Je to tým, že majú v rukách čísla, fakty a široký rozhľad na domáce i svetové smerovanie. Sú vlastne škodnou, ktorá môže znehodnocovať nepripravených politikov na riadenie štátu i konkrétnych rezortov. Nariekanie politikov, ministrov, riaditeľov na absenciu odborníkov, napríklad v agrorezorte, je iba falošnou pózou ľudí, ktorí sú presvedčení, že sa nemusia s nikým radiť.

Namiesto toho, aby tento ústav podporili, aktivovali, aby im mal kto pomáhať riadiť ministerstvo, či Pôdohospodársku platobnú agentúru, kde investovať miliardy eur z Bruselu, tak ho radšej zrušia, aby náhodou víťazom z posledných volieb nenarušovali manipuláciu s týmito zdrojmi.

Toto rozhodnutie, ako aj desiatky podobných rozhodnutí aj v iných sektoroch iba potvrdzuje, že Slovensko nemá žiadnu budúcnosť. Spoločnosť bez múdrych, vzdelaných ľudí, ktorí vedia spočítať náklady i výnosy bez ideologického pátosu, je navždy stratená.

Autor článku: Eduard Šebo - predseda predstavenstva Shebo Winery, a. s., konateľ Víno Nitra, a. s., predseda dozornej rady Levické mliekarne, a. s. a ďalších.
Zdroj obrázku: TASR - Eduard Šebo na snímke z roku 2004.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
23. december 2021 7:40

Plne sa stotožňujem s názorom Dr. Šeba, že ide o obyčajnú likvidáciu ústavu. Je to o to smutnejšie, lebo práve VUEPP možno zaradiť medzi kľúčové inštitúcie v rezorte. Mám obavu, že načisto sa stratí ekonomická pamäť celého odvetvia. Čo potom?! Predpokladám, že ešte stále existuje priestor na zrelú úvahu!

r.cizma
r.cizma
23. december 2021 10:31

Podľa mňa zlyhalo vedenie VUEPP, keď nedokázalo obhájiť význam existencie svojej inštitúcie, alebo …. ? Hm ???

mičurin
mičurin
23. december 2021 14:20
Odpoveď na  r.cizma

Nepoznám do podrobností prácu VUEPP ale pre zopár pracovníkov na ekonomické analýzy a štatistiky pre Ministerstvo netreba obrovskú budovu s kapacitou pre vyše 200 pracovníkov .Veď už v názve je tu slovo -ekonomika

realista
realista
23. december 2021 20:28
Odpoveď na  mičurin

Ako sám priznávate, prácu VÚEPP nepoznáte, tak by bolo aby ste sa k ich práci nevyjadrovali. Podľa mňa má zo všetkých ústavou NPPC čo do rozsahu najviac rozsiahlu publikačnú činnosť. Len tak na okraj ich budova je spoločnou s VÚPOP, ktorý už vysťahovali z pôvodnej budovy, lebo ekonomika. Asi je… Celý komentár »

Petr MRAK
Petr MRAK
25. december 2021 11:23

ad VÚPOP: nestrašte, ich pozícia je (zatiaľ) od VÚEPP dosť rozdielna. Btw: máte, prosím, prehľad o rozsahu, no najmä obsahu publikácií VÚPOP-u? ad VÚEPP– úroveň spracovania a archivácie (starších dát): Ak sa ich zamestnankyňa „musela hrabať pol dňa v papieroch” aby zistila pre pána redaktora starší (spred r. 1989?) ekonomický… Celý komentár »

mičurin
mičurin
25. december 2021 14:26
Odpoveď na  Petr MRAK

…pritom ročný rozpočet VUEPP je 836 476 eur z prostriedkov štátneho rozpočtu……Slušná suma…. alebo sa mýlim ?

realista
realista
26. december 2021 11:27
Odpoveď na  mičurin

Zdroj údajov?

mičurin
mičurin
26. december 2021 13:00
Odpoveď na  realista

Zdroj údajov: na stránke NPPC kliknite na “o nás” a tu kliknite na “dokumenty ” . A máte prehľad o financovaní a činnosti výskumu za posledných 8 rokov .

realista
realista
26. december 2021 13:19
Odpoveď na  mičurin

asi tak – nie je to dotácia ale objednávka od MPRV – ak ste nečítali a len pozreli len súčet na konci, z tej sumy tvorí polovice rezortná štatistika + zber údajov pre FAND atd….ináč tá otázka zaznela preto, lebo podľa mojich vedomostí VUEPP nemá rozpočet je súčasťou NPPC…..

realista
realista
26. december 2021 10:58
Odpoveď na  Petr MRAK

k VÚPOP -mám prehľad, čo sa týka prezentácie dát (hotová katastrofa – viz. aplikácia pôdne mapy) – dôvod nie sú peniaze… k VÚEPP – rozpočet a) koľko platí z toho rozpočtu EÚ (jeden z mála ktorý platí poľnohospodárom za poskytnuté dáta) – podobne sú na tom Lužianky b) skúste zavolať… Celý komentár »