Eduard Šebo k zrušeniu VÚEPP: Politické elity nepotrebujú žiadnych kibicov
Rozhodnutie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zrušiť Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva pri príležitosti jeho 100-ročného jubilea je ukážkou našej vlastnej slovenskej nekultúrnosti a tuposti. Je výsledkom praxe, že politické elity nepotrebujú žiadnych kibicov, ktorí iba ťažko chápu záujmy politikov a privatizérov.
Pre takýchto ľudí sú vedecké ústavy iba hrozbou. Je to tým, že majú v rukách čísla, fakty a široký rozhľad na domáce i svetové smerovanie. Sú vlastne škodnou, ktorá môže znehodnocovať nepripravených politikov na riadenie štátu i konkrétnych rezortov. Nariekanie politikov, ministrov, riaditeľov na absenciu odborníkov, napríklad v agrorezorte, je iba falošnou pózou ľudí, ktorí sú presvedčení, že sa nemusia s nikým radiť.
Namiesto toho, aby tento ústav podporili, aktivovali, aby im mal kto pomáhať riadiť ministerstvo, či Pôdohospodársku platobnú agentúru, kde investovať miliardy eur z Bruselu, tak ho radšej zrušia, aby náhodou víťazom z posledných volieb nenarušovali manipuláciu s týmito zdrojmi.
Toto rozhodnutie, ako aj desiatky podobných rozhodnutí aj v iných sektoroch iba potvrdzuje, že Slovensko nemá žiadnu budúcnosť. Spoločnosť bez múdrych, vzdelaných ľudí, ktorí vedia spočítať náklady i výnosy bez ideologického pátosu, je navždy stratená.
Plne sa stotožňujem s názorom Dr. Šeba, že ide o obyčajnú likvidáciu ústavu. Je to o to smutnejšie, lebo práve VUEPP možno zaradiť medzi kľúčové inštitúcie v rezorte. Mám obavu, že načisto sa stratí ekonomická pamäť celého odvetvia. Čo potom?! Predpokladám, že ešte stále existuje priestor na zrelú úvahu!
Podľa mňa zlyhalo vedenie VUEPP, keď nedokázalo obhájiť význam existencie svojej inštitúcie, alebo …. ? Hm ???
Nepoznám do podrobností prácu VUEPP ale pre zopár pracovníkov na ekonomické analýzy a štatistiky pre Ministerstvo netreba obrovskú budovu s kapacitou pre vyše 200 pracovníkov .Veď už v názve je tu slovo -ekonomika
Ako sám priznávate, prácu VÚEPP nepoznáte, tak by bolo aby ste sa k ich práci nevyjadrovali. Podľa mňa má zo všetkých ústavou NPPC čo do rozsahu najviac rozsiahlu publikačnú činnosť. Len tak na okraj ich budova je spoločnou s VÚPOP, ktorý už vysťahovali z pôvodnej budovy, lebo ekonomika. Asi je… Celý komentár »
ad VÚPOP: nestrašte, ich pozícia je (zatiaľ) od VÚEPP dosť rozdielna. Btw: máte, prosím, prehľad o rozsahu, no najmä obsahu publikácií VÚPOP-u? ad VÚEPP– úroveň spracovania a archivácie (starších dát): Ak sa ich zamestnankyňa „musela hrabať pol dňa v papieroch“ aby zistila pre pána redaktora starší (spred r. 1989?) ekonomický… Celý komentár »
…pritom ročný rozpočet VUEPP je 836 476 eur z prostriedkov štátneho rozpočtu……Slušná suma…. alebo sa mýlim ?
Zdroj údajov?
Zdroj údajov: na stránke NPPC kliknite na „o nás“ a tu kliknite na „dokumenty “ . A máte prehľad o financovaní a činnosti výskumu za posledných 8 rokov .
asi tak – nie je to dotácia ale objednávka od MPRV – ak ste nečítali a len pozreli len súčet na konci, z tej sumy tvorí polovice rezortná štatistika + zber údajov pre FAND atd….ináč tá otázka zaznela preto, lebo podľa mojich vedomostí VUEPP nemá rozpočet je súčasťou NPPC…..
k VÚPOP -mám prehľad, čo sa týka prezentácie dát (hotová katastrofa – viz. aplikácia pôdne mapy) – dôvod nie sú peniaze… k VÚEPP – rozpočet a) koľko platí z toho rozpočtu EÚ (jeden z mála ktorý platí poľnohospodárom za poskytnuté dáta) – podobne sú na tom Lužianky b) skúste zavolať… Celý komentár »