Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Dva milióny na projekt je priveľa? Verejnosť sa môže vyjadriť

Dva milióny na projekt je priveľa? Verejnosť sa môže vyjadriť

V priebehu mája mali byť vyhlásené investičné výzvy v hodnote viac ako 330 miliónov eur. Avizoval to agrorezort ešte v závere marca. Na utorkovom odpočte činností Pôdohospodárskej platobnej agentúry priznal šéf sekcie rozvoja vidieka na ministerstve pôdohospodárstva, že termín, ktorý si stanovili samy na agrorezorte, nestihnú. K veľkým investičným výzvam, ktoré sa naposledy v takomto objeme vyhlasovali v roku 2015, sa ale podľa vyjadrení zástupcov agroministerstva a platobnej agentúry pomaly blížime.

Konzultácie

„Výzvy sú pripravené a po tlačovej konferencii budú sprístupnené na verejnú konzultáciu. Počítam, že samotné výzvy budú zverejnené niekedy v júni,“ uviedol v utorok Peter Bognár, šéf sekcie rozvoja vidieka na agroministerstve.

Základné parametre výziev si mohli pozrieť poľnohospodári a potravinári už od včera na webovej stránke Národnej siete rozvoja vidieka.

„Verejnosť môže v najbližších dňoch pripomienkovať základné parametre pripravovaných výziev a návrh bodových kritérií. Na konzultácie je vyhradený dostatočne dlhý čas, a to 10 dní, aby organizácie a združenia v sektore pôdohospodárstva mali dostatok času na preskúmanie navrhnutých podmienok a kritérií,“ informuje Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva.

Investície do poľnohospodárskych podnikov

Jedna z plánovaných výziev je určená na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov. Zo zverejneného dokumentu je zrejmé, že navrhovaná maximálna výška oprávnených výdavkov by mala mať dve hranice. Pre malých poľnohospodárov je stanovená na 400 tisíc eur a pre veľké subjekty na úroveň dvoch miliónov eur. Celkovo je na investície vyčlenených 159 miliónov eur. Podpora má byť rozdelená približne na polovicu medzi malých a veľkých poľnohospodárov.

„Projekt môžu podať veľkí aj malí poľnohospodári. Obálka pre malých je nastavená tak, že veľké subjekty, ak by sa do toho zapojili, nezískajú toľko bodov, aby dosiahli na minimálny počet bodov. Obálka pre malých pôjde na 100 percent iba malým,“ vysvetľuje Peter Bognár, šéf sekcie rozvoja vidieka na agrorezorte.

Hranica pri veľkých subjektoch na úrovni dvoch miliónov eur sa zdá privysoká Jánovi Jelenovi, predsedovi Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska. Priamo na odpočte činností PPA otvoril túto tému a poukázal aj na zlú skúsenosť z minulých období.

„Návrh je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, kde je uvedená podpora malých a stredných fariem,“ hovorí Ján Jelen.

Šéf ministerskej sekcie na výčitku hospodára z okolia Levíc reaguje argumentom, že preto sú prostriedky vo výzve rozdelené na dva samostatné balíky. Jána Jelena však nepresvedčí. Ten poukazuje na príklad, keď v minulom období boli jedným podpisom generálneho riaditeľa PPA presunuté finančné prostriedky od malých fariem k veľkým.

Len pre pár vyvolených? 

Ak kupeckými počtami rozdelíme 80 miliónov eur pri maximálnej výške oprávnených výdavkov medzi poľnohospodárov, podporíme len osemdesiat z nich. Vzhľadom k počtu hospodárov na pôde ide o veľmi malú vzorku podnikov.

Nepriaznivo podpora do výšky dvoch miliónov eur vyznieva aj v prípade, ak medzi možných žiadateľov počítame len podniky, ktoré hospodária na výmere presahujúcej päťsto hektárov poľnohospodárskej pôdy.

V takom prípade by potencionálnych žiadateľov, podľa analýz s ktorými disponujeme, bolo presne 989. Pri maximálnej možnej podpore subjektov by si tak na eurofondy nesiahol ani každý desiaty subjekt nad 500 hektárov.

Tam kde nás päta tlačí

Ján Jelen svoj argument o vysokej výške podpory umocňuje príkladom z Maďarska. To podľa jeho vlastného poznania, stanovilo maximálnu výšku výdavkov na podnik na úrovni 300 tisíc eur.

„Za uvedené prostriedky by mali subjekty modernizovať oblasti, kde ich najviac tlačí päta. Podporovaný by mal byť nákup strojov na chemickú ochranu rastlín či aplikáciu hnojív. Len tak sa nám podarí splniť záväzky v súvislosti so znižovaním  používania pesticídov či umelých hnojív,“ hovorí už medzi štyrmi očami Jelen.

Myslí pritom najmä na európsku stratégiu z farmy na stôl. Práve tá si kladie za cieľ ambiciózne ciele v znížení používania chemických prípravkov a hnojív do roku 2030. Predstava Jána Jelena je veľmi podobná tej, ako realizujú aktuálne v Nemecku.

„V januári 2021 bola v Nemecku vyhlásená výzva na podporu nákupu rozmetadiel priemyselných hnojív a maštaľného hnoja, strojov na chemickú ochranu rastlín a cisterien na aplikáciu hnojovice a fugátu, ktoré sú vybavené aplikátormi pre ich zapravenie do pôdy. Dôraz sa kládol na ochranu životného prostredia a napríklad práve aplikátory znižujú únik výživných látok a minimalizujú zápach nepríjemný pre obyvateľstvo. Na januárovú výzvu bolo alokovaných 72 miliónov eur a prijali 3600 žiadosti. Už v polovici marca však mali 2800 žiadostí vyhodnotených. Celkovo na podporu uvedených technológií nasmerujú v najbližších štyroch rokoch 816 miliónov eur,“ hovorí Peter Matejovič, prezident AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR.

Všetci predajcovia techniky, by podľa jeho vyjadrenia, uvítali, keby vyhodnocovanie žiadostí prebiehalo čo najskôr. Aby poľnohospodár okamžite vedel, či v „súťaži“ o európske prostriedky uspel.

Bognár: Jednoduchšie pre poľnohospodárov aj pre vyhodnocovanie

Peter Bognár sľubuje, že oproti minulým rokom dôjde v tejto oblasti k zlepšeniu. „Výzvy by mali ísť cez systém ITMS,“ hovorí.

Tento štátny systém poľnohospodári poznajú napríklad z podávania žiadostí o Zelenú naftu.

„Keď to pôjde cez systém ITMS, čas na administráciu by sa mal skrátiť. Druhá vec je tá, že v podstate tie výzvy sa nastavovali tak, aby boli jednoduchšie. To znamená, budú jednoduchšie pre poľnohospodárov aj pre samotné vyhodnotenie. Digitalizácia by nám mala pomôcť, že sa výzvy budú ľahšie administrovať,“ uviedol Peter Bognár.

Jaroslav Jánoš, generálny riaditeľ PPA, hovorí, že momentálne rokujú s ministerstvom investícií o využití systému ITMS aj pre potreby aktuálne konzultovaných výziev.

Napriek tomu, že výzvy mali byť vyhlásené už v tomto mesiaci, detaily k využitiu ITMS nie sú podľa vyjadrení Bognára a Jánoša ešte dohodnuté.

Rokujú s ministerstvom financií

Ďalším faktorom, ktorý môže mať vplyv na rýchlosť vyhodnotenia výziev je nedostatok odborníkov. Tí, na PPA chýbajú. Posťažoval sa na to v minulom týždni v Denníku N Jaroslav Jánoš.

„ Celkovo nám chýba zhruba sto ľudí. Je nás 630, no potrebovali by sme dohromady až 730 ľudí,“ povedal pre Denník N.

Jaroslav Jánoš na našu otázku, či majú vyčlenené prostriedky na prijímanie nových zamestnancov odpovedal, že „zatiaľ to nemáme potvrdené, ale je to v štádiu riešenia ministerstva pôdohospodárstva s ministerstvom financií“.

Ministerstvo okrem spomínanej výzvy do podpory poľnohospodárskych podnikov v hodnote takmer 160 miliónov eur vyhlási aj výzvu určenú na podpora pre investície do spracovania a na spoluprácu medzi malými hospodárskymi subjektmi pri organizácii spoločných pracovných procesov.

Súťaž o dve fľaše vína Mrva & Stanko

Jeden čitateľ portálu poľnoinfo.sk získa dve fľaše vína Mrva & Stanko, ktoré mu kuriér doručí priamo domov. Stačí, ak do diskusie k tomuto článku napíše svoj názor k výzvam, ktoré sú určené na verejnú konzultáciu. 

Svoje komentáre napíšte do diskusie do piatku 28.5.2021. Z Vašich reakcii vyberie naša kolegyňa Ivana Kaliská v sobotu 29.5.2021 tú, ktorá jej príde najzaujímavejšia. Na konci článku uvedieme “prihlasovacie meno” autora, ktorý už v budúcom týždni získa našu odmenu. 

Ak máte problém s registráciou do diskusie, pozrite si náš videonávod: https://polnoinfo.sk/navody/ako-sa-zaregistrovat/ alebo kontaktujte priamo technickú podporu webu polnoinfo.sk na mail lubo@brandbonsai.com.

Vyhodnotenie 29.5.2021, 11:20

Ivana Kaliská vybrala oba komentáre (od Mira aj od Štefana) z dôvodu, že prinášajú rôznorodé pohľady na tú istú tému.

Autorov vybraných komentárov budeme kontaktovať na mail, ktorý uviedli v registrácii a každému pošleme sľúbené dve fľašky vína.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (autor pôsobí aj ako riaditeľ AGRION)
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1560 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Miro
Miro
28. mája 2021 6:44

Vie pán Jelen aké sú náklady na vybudovanie maštale pre dojnice, alebo je len moderný pestovateľ repky a obiľovín? Chovateľ dojníc nie je podľa neho správny poľnohospodár a nemá nárok na podporu?

Štefan
Štefan
28. mája 2021 20:03
Odpoveď na  Miro

Náklady môžeš mať aké len chceš, ale predsa nemôžeš čakať, že všetko ti zaplatí štát a EU? Je to kompromis medzi chceným a možným. Máme na výber podporiť pár chovateľov s novou maštaľou za 2 milióniky alebo budú chovatelia skromnejší a bude im stačiť 1 miliónik ale bude podporených dvojnásobok… Celý komentár »

Štefan
Štefan
28. mája 2021 20:08
Odpoveď na  Štefan

A ešte som zabudol na “geniálne” navýšenie stavov zvierat pre malých. Zamyslíte sa nad tým ako má napríklad malý chovateľ s 5-10 kravami navýšiť stavy o 5-10 kusov ak chce 5-10 bodov. A otázočka na záver. Oravec bude posudzovaný za každú farmu samostatne alebo za celých 2000 ha? A aj… Celý komentár »

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
29. mája 2021 11:41

Dva milióny EUR na projekt je návrat pred rok 2016! ITMS kde sa budú nahrávať dáta z EXCELu je taktiež návrat pred rok 2016! Alokácie na oblasti nie sú zname,opäť raz návrat pred rok 2016! Personálne kapacity k naplneniu tohto “sna” sa úspešne vrátili! Ľudia spamätajme sa,chcime menšie alokacie na… Celý komentár »

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
1. júna 2021 7:01

https://www.aktuality.sk/clanok/895527/naka-obvinila-znameho-farmara-a-neuspesneho-politika-hrozi-mu-15-rokov-vazenia/

To sú tie miliónové dotácie a roky bez kontroly obstarávania a administrácie v lacnom “informačnom systéme” EXCEL!