Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Rastlinná výroba Z domova

Dolný Zemplín: Poľnohospodári hlásia priemernú úrodu, dôvodom sú silné búrky

Dolný Zemplín: Poľnohospodári hlásia priemernú úrodu, dôvodom sú silné búrky

Poľnohospodári z okresov Sobrance a Michalovce hlásia priemernú až podpriemernú úrodu. Môžu za to silné búrky, ktoré sa v júli niekoľkokrát prehnali východom Slovenska. Vyplýva to zo správy o priebehu žatevných prác predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Michalovce Júliusa Fazekasa.

„Niektoré poľnohospodárske subjekty zvažujú pre veľkú rizikovosť pestovanie repky, alebo plánujú v ďalšom období rapídne znížiť výmery,“ upozornil.

Najväčšie škody na úrode repky podľa Fazekasa napáchala búrka s krupobitím, ktorá sa regiónom prehnala v nedeľu 7. júla.

„Na zasiahnutých plochách repky zničila celú úrodu, škody sú tiež na pšenici, jačmeni, ale aj na sóji a kukurici,“ informoval.

Z viacerých podnikov podľa jeho slov hlásili aj materiálne škody na skladoch, najmä v podobe poškodených striech

„Situácia je zlá, škody sa pohybujú v niekoľkých státisícoch eur na niektorých podnikoch,“ uviedol.

Podľa Fazekasa sa žatva do záverečnej fázy dostala v 29. týždni. Pšenica jarná, jačmeň ozimný, ovos, raž, tritikale a repka olejná boli pozberané na celej výmere, pšenica ozimná a jačmeň jarný na 98 % výmery.

Škody na repke spôsobili, že jej produkcia predstavuje 2,65 tony na hektár. Ako vyplýva zo správy, na 8210 hektároch jej do 21. júla dolnozemplínski poľnohospodári zožali 21.765 ton. Najvyšší výnos (4,85 t/ha) dosiahli na jačmeni jarnom. Na 2590 hektároch pozberali viac ako 12,5 tisíca ton. Druhú najlepšiu úrodu priniesla pšenica ozimná (4,78 t/ha), tretiu pšenica jarná (4,35 t/ha).

Žatvu na Dolnom Zemplíne podľa Fazekasových slov ukončili v nedeľu (4.8.).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.