Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Dobytkár priniesol stopnutie vyplácania projektových podpôr

Dobytkár priniesol stopnutie vyplácania projektových podpôr
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra pozastavila vyplácanie žiadostí na všetky aktuálne opatrenia v rámci Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020. Konala tak na základe rozhodnutia Samuela Vlčana, ministra pôdohospodárstva, ktorý tento postup zvolil ako reakciu na výsledky auditu Európskej komisie. Portál poľnoinfo.sk s tým oboznamuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Ešte v prvý júlový deň sme informovali, že Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Európskej komisie (DG Agri) preventívne pozastavilo vyplácanie projektových podpôr najskôr o 10-percent a od začiatku tohto roka už o 25-percent.

DG Agri tak podľa stanoviska, ktoré nám vtedy poskytlo, reagovalo vo svojom rozhodnutí na kauzu Dobytkár. V prípade pokračovania vyplácania projektových podpôr z PRV 2014 – 2020 by sa finančná korekcia zo strany Bruselu dotkla buď žiadateľov alebo štátneho rozpočtu.

Poľnohospodári sa nedočkali

Ako najpravdepodobnejšia sa vtedy zdala možnosť, že agrorezort stopne vyplácanie projektových podpôr a vyhne sa tak finančným korekciám. Dnes nás ministerstvo informovalo, že tento scenár skutočne zrealizovali.

„Listom ministra zo dňa 21. mája 2021 bola doručená žiadosť o minimalizovanie vyplácania platieb na opatrenia 4, 7, 8 a 16. Listom ministra zo dňa 24. júna 2021 bolo v nadväznosti na výsledky auditu pozastavené vyplácanie žiadostí o platbu na všetky aktuálne opatrenia v rámci PRV SR 2014-2020,“ informuje agrorezort.

Poľnohospodári, ktorí čakali na uvoľnenie finančných prostriedkov za zrealizované projekty sa ich tak v letných mesiacoch nedočkali. Zmenu môže priniesť až udelenie riadnej akreditácie.

„Urobíme všetko pre to, aby sme plnú akreditáciu PPA obhájili. Verím, že v dnešnej dobe máme väčšiu časť (podmienok) splnených. Tým, že prišlo nové vedenie PPA, nastavilo novú štruktúru organizácie, nielen riadenia agentúry,“ uviedol dnes na brífingu v rámci rokovania vlády agrominister Samuel Vlčan.

Okrem personálnych zmien na PPA, ktoré spomína minister a nastali ešte začiatkom leta, došlo v ostatných týždňoch aj k výmene Petra Bognára, ktorý na agrorezorte riadil Sekciu rozvoja vidieka a priamych platieb. Tá priamo zodpovedá za akreditáciu PPA. Ministerskú sekciu od začiatku septembra vedie Katarína Mihaľová. Informujú o tom aj kontakty na webovom sídle MPRV. Pracovná história Mihaľovej siaha na ministerstvo investícií, ktoré ju mimochodom, na svojom webe, dodnes vedie ako šéfku sekcie programov cezhraničnej spolupráce.

Mimoriadne sledovaný audit DG Agri, ktorý preverí, či Slovensko splnilo akreditačné kritéria začne v pondelok 27. septembra 2021.

„PPA má k 15.09.2021 zabezpečiť odpočet plnenia týchto opatrení. Podľa informácií z PPA sa podarí do začiatku preverovania splniť aj opatrenia, ktoré boli za posledných 11 mesiacov odpočtované ako nesplnené,“ informuje nás dnes tlačový odbor MPRV SR.

Vyhlásenie nových a vyhodnotenie starých

Zdá sa, že aktuálne sa pozornosť ministerstva pôdohospodárstva a platobnej agentúry orientuje najmä na splnenie riadnej akreditácie. Dodnes tak nie sú vyhlásené investičné výzvy v hodnote 330 miliónov eur. Tie mali byť zverejnené najskôr v máji a následne v júni. Pred niekoľkými mesiacmi prebehlo pripomienkovanie základných parametrov výziev, na ktorom sa podieľali poľnohospodárske samosprávy. Dnes už ministerstvo nespresňuje termín ich vyhlásenia.

„PPA začala s implementáciou opatrení, ktoré súviseli so zmenou metodiky pre stanovenie kritérií jednotlivých výziev v júli 2021. Až po ich zavedení bude možné výzvy vyhlásiť,“ uvádza agrorezort.

Nehýbe sa ani s výzvami, ktoré boli vyhlásené v minulosti. Napríklad žiadosti vo výzve 50/PRV/2020 s výškou oprávnených výdavkov 60 tisíc eur, poľnohospodári podávali už v prvých mesiacoch aktuálneho roka.

„Spustenie spracovania pozastavených žiadostí bude možné po zavedení Metodiky, ktorá doposiaľ v PPA nebola implementovaná,“ informuje nás agrorezort.

V prípade, že výsledky mimoriadne sledovaného auditu PPA ukážu, že čas vyhradený na odstránenie nedostatkov nepostačoval na udelenie trvalej akreditácie, pracuje sa vraj s viacerými scenármi.

Jeden z nich má napríklad hovoriť o tom, že dôjde k odčleneniu priamych platieb a projektových podpôr. Dôvodom je, že korupčné kauzy sa týkajú len investičných podpôr a na vyplatenie priamych platieb sa má nájsť cesta. Na konci dňa ale rozhoduje Brusel, ktorý určí, či sme vôbec schopní spravovať európske prostriedky systematicky, bez toho, aby sme ich rozkrádali.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments