Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Deficit vlahy je enormný

Deficit vlahy je enormný
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Bálint Pém, pestovateľ maku

Pokiaľ ešte na začiatku apríla bola odchýlka pôdnej vlhkosti od dlhodobého priemeru minimálna, tak v závere mesiaca sa situácia výrazne zhoršila. Česká republika už teraz hovorí o najväčšom suchu v histórií a slovenskí poľnohospodári taktiež neskrývajú obavy.

Česká a Slovenská republika nasucho

„V niektorých krajoch nám kumulatívne za posledných šesť rokov chýba už viac ako ročný úhrn zrážok, celorepublikovo nám potom v priemere chýba 60 percent ročného úhrnu zrážok. Je to nielen znižujúcim sa množstvom zrážok, ale tiež kvôli vyššej priemernej teplote, a teda aj vyššiemu výparu a dlhšej vegetačnej sezóne,“ povedal včera český minister životného prostredia Richard Brabec.

Podľa údajov zhromaždených tímom vedcov z projektu InterSucho je sucho, ktorým Česká republika prechádza od roku 2015 a stále pokračuje, najhoršie za posledných 500 rokov. InterSucho konštatuje, že ani situácia na Slovensku nie je o moc lepšia.

Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile je k 26. aprílu 2020 na úrovni výrazného až extrémneho sucha na 84 % územia. Extrémne sucho je na jednej štvrtine Slovenska. Situácia sa tak v porovnaní s minulým týždňom výrazne zhoršila. Sucho je na takmer celom území, okrem najvyšších polôh, kde je stále snehová pokrývka. V povrchovej vrstve je extrémne sucho taktiež na približne 1/4 územia, ale výrazné až extrémne sucho spolu zasahuje až 95 %. Situácia je tak ešte horšia ako v celom profile, informuje InterSucho.

V lete slamený klobúk, v zime kabát

Na suché obdobie posledných rokov si pomaly zvyká aj roľník Bálint Pém, ktorý hospodári v najjužnejších oblastiach západného Slovenska. Obhospodaruje takmer štyristo hektárov pôdy a v rámci osevného postupu má najvyššiu výmeru mak, nasledovaný lucernou, ozimným hrachom ale aj sójou, cícerom a reďkvou.

„S vlahou musíme hospodáriť veľmi uvážlivo. Napríklad už roky využívame pôdoochranný systém spracovania pôdy, ale snažíme sa mať aj stále krytie na povrchu pôdy. Často ide mulč, ktorý v lete pôsobí ako slamený klobúk a v zime ako kabát,“ hovorí Bálint Pém.

Napriek tomu to túto jar nestačí. Už aj u Bálinta Péma začína suchom trpieť ozimný mak alebo hrach.

„Situáciu budeme riešiť závlahami. Veríme, že do niekoľkých rokov naša najúrodnejšia štyridsať hektárová parcela bude pod závlahou. Projekt na realizáciu nám prešiel, teraz sa musíme už dohodnúť len so susedným podnikom na využívaní čerpacej stanice,“ povedal Bálint Pém.

Uvažovať o medziplodine

Nie každý má ale šťastie prístupu k závlahovým systémom. Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska hovorí, že v týchto dňoch musia poľnohospodári uvažovať, ako rozumne uplatňovať a hlavne zaradiť plodiny v rámci oblasti ekologického záujmu EFA.

„Tohto roku je hriech zanechať pôdu ležiacu úhorom! Radíme poľnohospodárom, aby uvažovali o medziplodine. Lenže nato potrebujú osivo, za ktoré treba zaplatiť a niektorí ešte nedostali za rok 2019 priame platby,“ hovorí Helena Patasiová.

Poľnohospodárske sucho môže zmiznúť rýchlo, pretože pôda sa nasýti po kratšom období dažďov. Príkladom je minuloročný na zrážky bohatý máj. Odborníci z InterSucha ale upozorňujú, že do spodných poschodí pôdy a hlbšie, sa voda bude napĺňať dlho a deficit, ktorý vznikol za ostatné roky je enormný.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Bálint Pém, pestovateľ maku

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DL
DL
30. apríl 2020 21:32

Taký poznatok z praxe za posledné tri roky. Vždy keď som robil medziplodiny v rámci ekologického záujmu – vždy som po medziplodine o dosť nižšie úrody – medziplodina vyčerpala vodu v auguste septembri a tá potom tam chýbala v následnej plodine. Aj keď pani Patasiová hovorí, že je to hriech… Celý komentár »

marcel sako
marcel sako
1. máj 2020 7:22

Baviť sa o medziplodinách je veľmi diskutabilné, lebo nikto o tejto technológii v európe moc nevie. Je veľa dobrých myšlienok , ktoré pochádzajú z ameriky a austrálie ale tam sú iné podmienky, ktoré u nás nikdy neboli a ani nebudú, takže si to musíme prisposobiť na naše podmienky. A poviem… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
3. máj 2020 19:28

Keď si už Marcel načal tú technológiu, spomenul som si na článok, v odbornom časopise pre rastlinnú výrobu. Nedávno pod názvom „V podniku XY vsadili na tradičné postupy“, pomerne mladý agronóm o tom niečo píše. Nedočítal som to celé, podnik trochu poznám a o tých postupoch si myslím svoje. Skúsim… Celý komentár »

Peter
Peter
4. máj 2020 11:32
Odpoveď na  Robert Dohál

Dobry den pan Dohal, z Vasho komentaru usudzujem, ze hospodarite s vyuzitim medziplodin. Snazim sa tuto temu trochu sledovat(hlavne prostrednictvom zahranicnych studii), ale nikdy som nemal moznost hovorit s clovekom, ktory sa tomu venuje a vyuziva tento postup v praxi. Ak by ste boli ochotny, rad by som sa Vas… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
4. máj 2020 11:44

robert.dohál@gmail.com

kis igor
kis igor
4. máj 2020 23:47
Odpoveď na  Robert Dohál

Vážený pane ,
skúste si pozrieť na facebooku českého poľnohospodára Jirku Schmognera AGKAIZEN,pracuje s medziplodinami už niekoľko rokov,
neobjavujte teplú vodu.
S pozdravom otcova.rola@gmail.com

PeterS
PeterS
7. máj 2020 13:06

ja by som hlavne nepaušalizoval – to naše krásne Slovensko je také rôznorodé (klimaticky, pôdne, …), že iné veci fungujú na sprašiach v okolí Trnavy, iné na nive (Váhu), iné v kotlinách, iné pod Tatrami, ťažkých pôdach Východoslovenskej nížiny, …. 😉